Денеска 76 новозаразени, еден починат

Вторник, 02 Јуни 2020

Во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи на Ковид-19. Најмногу во Скопје 52, во Тетово 14, по двајца во Куманово, Велес и Гостивар и по еден во Штип, Кочани, Пробиштип, и Кратово.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 26 оздравени пациенти. Во Скопје 12, Тетово 11, двајца во Куманово и еден во Гостивар.

Во ГОБ „8 Септември“ почина пациентка од Струга на 56-годинашна возраст, примена во болницата на 21 мај како сомнителна на ковид, потврдена позитивна по прием во болница.

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција информирајќи за состојбата со коронавирусот КОВИД-19 во земјата, во однос на рестриктивните мерки, коишто беа најавени во текот на вчерашниот ден, Комисијата ги разгледува, се уште нема одлука, се следат информациите, бројките од денеска, ќе се следат и во текот на следните денови.

Филипче упати апел до граѓаните дека игнорирањето на вирусот и негирањето дека тој не постои нема да помогне во надминувањето на состојбата, нагласувајќи дека секаде во светот станува збор за имплементирање на истите мерки за заштита на населението и елиминирање или намалување на ризикот од ширење на заразата, маската, дистанцата, редовното миење, дезинфекција на рацете, се единствениот механизам којшто може да  нè заштити и како поединци и како општество.

„Граѓаните кои се одговорни, кои доследно се придржуваат до овие мерки, треба да бидат пример за сите останати поради тоа што рестрикциите и повторното затворање се непожелни, и ние може да ги избегнеме само доколку се однесуваме дисциплинирано и ги прифатиме овие нови правила кои што впрочем не се само во нашата земја, туку и во сите други земји во регионот, во Европа, практично во целиот свет. Во контекст на Комисијата за заразни болести, таа интензивно работеше, анализираше податоци, секој изминат ден, кумулативно, две консекутивни недели врз основа на тоа се димензионираа мерките и се разгледува можноста за враќање на рестрикциите. Но, како што кажав одлука за тоа ќе се носи врз основа на податоците, анализа на тоа од каде доаѓаат позитивните случаи, пациентите, дали ги знаеме контактите. Во Комисијата членуваат врвни експерти кои имаат огромно искуство, и во својот професионален делокруг на делување, и покрај редовните обврски како епидемиолози, инфектолози и понатаму, интернисти, лекари, даваат несебичен придонес во оваа работа. Искуството, членовите на Комисијата го црпат и од справувањето со претходни епидемии и пандемии, минатата година во нашата земја, меѓутоа и други пандемии како онаа на САРС, кога впрочем се изготвени и многу протоколи. Секогаш со препораки и соработка со Светската здравствена организација, протоколите се користеа и на почетокот на оваа епидемија, кај нас нормално се модифицираа согласно карактеристиките на болеста, но нивната експертиза помогна многу да се имплементираат. Многу пати досега, спомнавме дека и граѓаните се еден од најважните делови од целокупниот систем, влогот на граѓаните, поддршката на институциите се клучни во справување, како со други така и со оваа кризна состојба која го погодува целото општество. Сите сме засегнати, и како поединци, и како држава, и сите придонесуваме во решавањето на овој проблем“, посочи министерот Филипче.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Занаетчиите, односно физичките лица кои вршат самостојна дејност ќе добиваaт финансиска помош од 17.410 денари месечно

Занаетчиите, односно физичките лица кои вршат самостојна деј…

Окт 26, 2020 Вести

На денешната седница Владата го утврди текстот на Предлог законот за финансиска поддршка на физички лица кои вршат самостојна дејност погодени од здра...

Денеска во Струмица повеќе оздравени пациенти – 16, а шест нови случаи со ковид-19

Денеска во Струмица повеќе оздравени пациенти – 16, а шест н…

Окт 26, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од 737 тестирање, 247 нови случаи на ковид-19 во Македонија, од кои 6 тестирани преку Центарот за јавно здравје во Струмица. 16 пациенти од Струмица с...

Струмичанецот Борче Хаџиев е нов директор на Бирото за јавни набавки

Струмичанецот Борче Хаџиев е нов директор на Бирото за јавни…

Окт 26, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Струмичанецот Борче Хаџиев, кој досега ја извршуваше функцијата директор на Фонд за осигурување на депозити, е разрешен од ова функција и е именуван з...

Во Струмица 32 новозаразени, во Македонија во едно деноноќие починале 22 пациенти од ковид-19

Во Струмица 32 новозаразени, во Македонија во едно деноноќие…

Окт 25, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 1901 тестирања, регистрирани се 561 нови случаи на ковид-19, од кои 32 и во Струмица. Најмногу во Скопје 271 лице...

Пораз на „Академија Пандев“ на гости кај „Македонија ЃП“

Пораз на „Академија Пандев“ на гости кај „Македонија ЃП“

Окт 25, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Пораз од 3:1 на струмичкиот прволигаш „Академија Пандев“ во првенствениот натпревар на гостински терен од екипата на „Македонија Ѓорче Петров“. Стреле...

29 новозаболени со ковид-19 во Струмица

29 новозаболени со ковид-19 во Струмица

Окт 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1524 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19. Преку Центарот за јавно здравје во Струмица регистри...

Првиот спрат од новото крило на струмичката болница со 100 легла ќе биде наменет за лекување на ковид пациенти од југоистокот

Првиот спрат од новото крило на струмичката болница со 100 л…

Окт 24, 2020 Вести

„Разговаравме како постепено да се подготви дел од новото крило на болницата, кое е што е целосно опремено со кревети и со централен довод на кислород...

Ковид статистика за петок: 23 нови случаи во Струмица, еден починат и 10 оздравени пациенти

Ковид статистика за петок: 23 нови случаи во Струмица, еден …

Окт 23, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Според денешното соопштение од Министерството за здравство, во последните 24 часа од направените 2367 тестирања, регистрирани се 518 нови случаи на ко...