На 16 и 17 јуни е уписот на новите средношколци во трите средни училишта во Струмица, влез во училишта со маска и без родителите

Вторник, 02 Јуни 2020

Во трите средни општински училишта во Струмица планирано е да се запишат 1292 нови средношколци, од кои по 374 во СОУ „Јане Сандански“ и СОУ „Димитар Влахов“ и 544 во СОУ „Никола Карев.

Пријавувањето и запишувањето на учениците се врши во еден уписен рок со три пријавувања во месец јуни.

Првото пријавување и запишување на учениците се врши на 16 и 17 јуни 2020 година (вторник и среда), а ранг листите со резултатите од запишувањето и слободните места ќе се објават на 18 јуни. Второто запишување е на 24 и 25 јуни, резултатите ќе бидат објави на 26 јуни, додека третиот упис ќе биде на 29 јуни, а резултатите ќе се објават наредниот ден.

Во СОУ „Јане Сандански“, според објавениот конкурс за упис во прва година, во Гимназиско образование се планирани 238 ученици распоредени во седум паралелки, додека во Економско-правна и трговска струка, 136 ученици во четири паралелки - економски техничар.

Во СОУ „Димитар Влахов“, исто така 374 ученици во 11 паралелки и тоа: во Земјоделско-ветеринарна струка 170 ученици во пет паралелки, Хемиско-технолошка струка, 102 ученици во три паралелки и во Здравствената струка, 102 ученици во три паралелки.

Во СОУ „Никола Карев“ се планирани 544 ученици во 16 паралелки од кои 136, или четири паралелки за Машинска струка, 68 ученици или две паралелки за Текстилно-кожарска струка, во Електротехничката струка се планира пет паралелки со 170 ученици, во Сообраќајната струка, 68 ученици во две паралелки, во Шумарско-дрвопреработувачката струка 34 ученици и една паралелка и во Градежно-геодетска струка, 68 ученици распоредени во две паралелки.

Уписот и применот на новите средношколци ќе се реализира по строго утврдени правила како мерки за заштита од коронавирусот. Пред влезот на училиштата ќе има поставено средство за дезинфекција на обувките и рацете. Учениците влегуваат со заштитна маска во ред со задолжително растојание од 2 метри. Родители нема да се пуштат во училиштата, тие ќе можат да ги чекат надвор пред училишната зграда.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Костадинов: Македонскиот јазик, македонскиот идентитет, македонската посебност денес се признаени од сите

Костадинов: Македонскиот јазик, македонскиот идентитет, маке…

Јул 09, 2020 Избори 2020

Македонскиот јазик, македонскиот идентитет, македонската посебност денес се признаени од сите, кажа во денешното обраќање кандидатот за пратеник во Из...

СВР Струмица за превртеното комбе со 50-тина мигранти што се случи синоќа на раскрсницата кон Раборци

СВР Струмица за превртеното комбе со 50-тина мигранти што се…

Јул 09, 2020 Вести

Синоќа во 20:45 часот на регионален пат Валандово – Струмица, пред раскрсницата за село Раборци, товарно возило „Мерцедес Спринтер“, со битолски регис...

Рендевска: Во сообраќајката кај Раборска раскрсница седум мигранти се повредени, возачот кој ги превезувал мигрантите е во бегство

Рендевска: Во сообраќајката кај Раборска раскрсница седум ми…

Јул 08, 2020 Вести

Портпаролот на СВР Струмица, Хризантема Рендевска вечерва информираше дека околу 20:50 часот на магистралниот пат Струмица - Валандово, кај Раборска р...

Сообраќајка на патот Струмица – Валандово, комбе со мигранти излета од патот

Сообраќајка на патот Струмица – Валандово, комбе со мигранти…

Јул 08, 2020 Вести

Вечерва околу 21:30 часот на патот Струмица – Валандово, кај Тркања, патничко товарно возило од засега непознати причини излетало од патот и се преврт...

Панова со работници во културата: Се обврзуваме за заштита и негување на културата и уметноста

Панова со работници во културата: Се обврзуваме за заштита и…

Јул 08, 2020 Избори 2020

„Иманентен фактор на идентитетот и развој на секоја држава е Културата. Таа е столб на континуитетот на постоењето на една заедница и еден народ. За ж...

Поцкова до жителите на Банско: Ние доаѓаме пред вас да си позборуваме, да ја претставиме нашата програма и да си дадеме ветување

Поцкова до жителите на Банско: Ние доаѓаме пред вас да си по…

Јул 08, 2020 Избори 2020

„Драги сограѓани, ние не сме излегле да одиме по град и села за џабе. Нашиот народ си има мака. Младите заминуват, земјоделците пропаѓаат, здравството...

Со молк и транспаренти на плоштадот во Струмица, актерот Стојан Велков секојдневно протестира против рудникот Иловица-Штука

Со молк и транспаренти на плоштадот во Струмица, актерот Сто…

Јул 08, 2020 Вести

Со транспарент во рацете, струмичкиот актер и активист против отворањето на рудникот за злато и бакар Иловица-Штука, Стојан Велков-Трн, четврти ден по...

Златко Стојановски: Во делот на грижа за лицата со попреченост, СДСМ покажа многу

Златко Стојановски: Во делот на грижа за лицата со попречено…

Јул 08, 2020 Избори 2020

Кандидатот за пратеник во Изборната единица 4 од Коалицијата „Можеме“, предводена од СДСМ, Златко Стојановски, во денешното свое обраќање вели дека по...