Испечатете ја страната

Уште еден нов случај со Ковид-19 во Струмица, денеска вкупно 103 новозаразени

Понеделник, 15 Јуни 2020

Во последните 24 часа се направени 841 тестирање, а регистрирани се 103 нови случаи на Ковид-19. Во Скопје 46, Тетово 17, Струга 9, Куманово, Штип и Ресен 6, Велес и Охрид 3, Прилеп 2 и по еден новозаразен во Битола, Кавадарци, Гостивар, Свети Николе и Струмица.
Според информацијата од Центарот за јавно здравје во Струмица, станува збор за 30-годишен струмичанец од кого се земени сите епидемиолошки контакти. По вчерашниот и денешниот случај 12 лица се ставени во самоизолација.

Починати се пет лица. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Куманово (80 години), хоспитализиран на 5 јуни. На Клиника за гастроентерохепатологија почина пациентка од Скопје (74 години). Во ГОБ „8 Септември“ починаа две лица од Скопје, пациентка (73 години) примена на 11 јуни и пациентка (45 години) примена на 2 јуни. Во Клиничката болница во Тетово почина пациент од Тетово (65 години) хоспитализиран на 6 јуни.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 13 оздравени пациенти. Во Скопје 10, Прилеп 2 и Тетово 1 пациент.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

29 новозаболени со ковид-19 во Струмица

29 новозаболени со ковид-19 во Струмица

Окт 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1524 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19. Преку Центарот за јавно здравје во Струмица регистри...

Првиот спрат од новото крило на струмичката болница со 100 легла ќе биде наменет за лекување на ковид пациенти од југоистокот

Првиот спрат од новото крило на струмичката болница со 100 л…

Окт 24, 2020 Вести

„Разговаравме како постепено да се подготви дел од новото крило на болницата, кое е што е целосно опремено со кревети и со централен довод на кислород...

Ковид статистика за петок: 23 нови случаи во Струмица, еден починат и 10 оздравени пациенти

Ковид статистика за петок: 23 нови случаи во Струмица, еден …

Окт 23, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Според денешното соопштение од Министерството за здравство, во последните 24 часа од направените 2367 тестирања, регистрирани се 518 нови случаи на ко...

Македонија денеска празнува - 127 години од основањето на Македонска Револуционерна Организација во Солун

Македонија денеска празнува - 127 години од основањето на Ма…

Окт 23, 2020 Вести

Денеска е 23-ти октомври, Денот на македонската револуционерна борба и 127 години од основањето на Македонска Револуционерна Организација во Солун во ...

Струмичанката Јована Тренчевска е нов директор на Државниот инспекторат за труд

Струмичанката Јована Тренчевска е нов директор на Државниот …

Окт 22, 2020 Вести

Аљајдин Хавзиу е разрешен од должноста директор на Државниот инспекторат за труд и на таа позиција е именувана Јована Тренчевска од Струмица, дипломир...

24 лица тестирани преку Центарот за јавно здравје во Струмица се позитивни на ковид-19, еден пациент починал

24 лица тестирани преку Центарот за јавно здравје во Струмиц…

Окт 22, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Според денешниот ковид извештај на Министерството за здравство, 24 лица тестирани во Центарот за јавно здравје во Струмица се позитивни на ковид-19. Е...

„Адиент“ Струмица – пет години ги избира најдобрите и вложува во нив

„Адиент“ Струмица – пет години ги избира најдобрите и вложув…

Окт 22, 2020 Маркетинг

Глобалниот лидер за автомобилски седишта, од светски ранг и една од 202-те фабрики низ цел свет – „Адиент аутомотив“ Струмица го проширува својот тим...

Струмичкиот суд го осуди на доживотен затвор Марјанчо Велев од Добрејци кој жртвите ги фрлил во браната Турија

Струмичкиот суд го осуди на доживотен затвор Марјанчо Велев …

Окт 22, 2020 Вести

Основниот суд во Струмица денеска го осуди Марјанчо Велев од Добрејци на доживотен затвор за убиството што го сторил над Александар Мицев од пред две ...