Испечатете ја страната

Трите средни училишта во Струмица утрово ги отворија вратите за новите средношколци, рокот за упис продолжен до петок

Вторник, 16 Јуни 2020

Утрово почнаа уписите во прва година средно образование за полуматурнатите од струмичкиот регион. Во трите средни општински училишта во Струмица планирано е да се запишат 1292 нови средношколци, од кои по 374 во СОУ „Јане Сандански“ и СОУ „Димитар Влахов“ и 544 во СОУ „Никола Карев.

Во четирите општини од струмичкиот регион, основното образование го завршија 719 ученици. Во општина Струмица 448 полуматурани, во општина Василево 113, во општина Босилово 89 и во општина Ново Село 69 ученици. Во трите средни училишта во Струмица се очекува упис и на ученици кои го завршија основото образовани во општини од југоисточни регион, како што се Валандово и Берово.

Пријавувањето и запишувањето на учениците се врши во еден уписен рок со три пријавувања во месец јуни.

Првото пријавување и запишување на учениците се врши на 16, 17 и 18 јуни (вторник, среда, четврток) во терминот од 07:00 до 19:00 часот, и на 19 јуни (петок) од 07:00 до 13:00 часот. Ранг листите со резултатите од запишувањето и слободните места ќе се објават на 20 јуни. Второто запишување е на 24 и 25 јуни, резултатите ќе бидат објави на 26 јуни, додека третиот упис ќе биде на 29 јуни, а резултатите ќе се објават наредниот ден.

Уписот и приемот на новите средношколци се реализира по строго утврдени правила како мерки за заштита од коронавирусот. Пред влезот на училиштата е поставен пункт каде учениците ги пополнуваат пријавите, а се врши дезинфекција на обувките и рацете. Учениците потоа влегуваат во училишната зграда со заштитна маска во ред со задолжително растојание од 2 метри. На вториот пункт во училиштето ги доставуваат документите, во зависно за која струка сакаат да конкурираат. Родители нема да се пуштат во училиштата, тие ќе можат да ги чекат надвор пред училишната зграда.

Според Зоран Узунов, општински инспектор за образование, уписите се одвиваат во најдобар ред, се почитуваат мерките за заштита од коронавирусот, нема премногу гужва, бидејќи учиниците имат можност до вечерва до 19:00 часот да се пријавуваат во текот на денешниот ден, се до петок до 13:00 часот.

Инаку, во СОУ „Јане Сандански“, според објавениот конкурс за упис во прва година, во Гимназиско образование се планирани 238 ученици распоредени во седум паралелки, додека во Економско-правна и трговска струка, 136 ученици во четири паралелки - економски техничар.

Според конкурсот во СОУ „Димитар Влахов“, можат да бидат примени до 374 ученици во 11 паралелки и тоа: во Земјоделско-ветеринарна струка 170 ученици во пет паралелки, Хемиско-технолошка струка, 102 ученици во три паралелки и во Здравствената струка, 102 ученици во три паралелки.

Во СОУ „Никола Карев“ се планирани 544 ученици во 16 паралелки од кои 136, или четири паралелки за Машинска струка, 68 ученици или две паралелки за Текстилно-кожарска струка, во Електротехничката струка се планира пет паралелки со 170 ученици, во Сообраќајната струка, 68 ученици во две паралелки, во Шумарско-дрвопреработувачката струка 34 ученици и една паралелка и во Градежно-геодетска струка, 68 ученици распоредени во две паралелки.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

Галерија

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

„СТРУМА МЕБЕЛ“ има потреба од работници

„СТРУМА МЕБЕЛ“ има потреба од работници

Окт 30, 2020 Веб Билборд

Компанијата „СТРУМА МЕБЕЛ“ од Струмица има потреба од општи работници. Пријавување и подетални информации директно во компанијата која се наоѓа во Инд...

Во понеделник центарот на градот Струмица ќе остане без електрична енергија

Во понеделник центарот на градот Струмица ќе остане без елек…

Окт 30, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека во понеделник (2 ноември), од 14:00 до 18:00 часот без електрична енергија ќе биде централното градс...

ВМРО-ДПМНЕ вечерва протестираше пред општинската зграда за загадениот воздух во Струмица

ВМРО-ДПМНЕ вечерва протестираше пред општинската зграда за з…

Окт 29, 2020 Вести

Вечерва пред зградата на Општина Струмица симпатизери и членови на струмичкото ВМРО-ДПМНЕ го изразија својот револт од загадениот воздух во Струмица. ...

Ковид-19: Двајца струмичани починаа, 27 новозаразени, 14 оздравени пациенти

Ковид-19: Двајца струмичани починаа, 27 новозаразени, 14 озд…

Окт 29, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 2699 тестирања, регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19. Во Струмица 27 новозаразени. Починале 14 пациенти, д...

Ажурирани протоколите за заштита од КОВИД-19

Ажурирани протоколите за заштита од КОВИД-19

Окт 29, 2020 Вести

Протоколите што ги опфаќаат мерките и препораките за заштита и превенција од КОВИД-19, согласно одлуките на Владата на Република Северна Македонија, с...

Собранието го усвои Законот за заштита на населението од заразни болести – задолжително носење маска и на отворено

Собранието го усвои Законот за заштита на населението од зар…

Окт 28, 2020 Вести

Собранието вечерва ги усвои измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести и истиот ќе стапи на сила по објавување в...

Голем број населени места во струмичко утре 4 часа ќе бидат без електрична енергија

Голем број населени места во струмичко утре 4 часа ќе бидат …

Окт 28, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 29 октомври), од 08:00 до 12:00 часот без електрична енергија ќе останат населените ...

Струмица урива рекорд со нови случаи во едно деноноќие, дури 55 новозаразени

Струмица урива рекорд со нови случаи во едно деноноќие, дури…

Окт 28, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направени 2647 тестирања, регистрирани се 870 нови случаи на ковид-19. После Скопје, Струмица со најмногу новозаразени, дури ...