Испечатете ја страната

Награда за човекови права од „Фридрих Еберт“ за Зоран Заев

Среда, 17 Јуни 2020

Фондацијата „Фридрих Еберт“ му додели Награда за човекови права на Зоран Заев. Заев е награден за личната посветеност кон Договорот од Преспа и неговите проевропски заложби за слободно и отворено општество.

Со доделување на наградата, Фондацијата „Фридрих Еберт“ му оддава признание на Зоран Заев за неговата мировна политика и склучувањето на Договорот за добрососедство со Бугарија во 2017 година и Преспанскиот договор со Грција во 2018 година.

Официјалното доделување на наградата е планирано за оваа есен во Берлин. Денеска се навршуваат точно две години од потпишувањето на Договорот од Преспа.

Преспанскиот договор подразбираше промена на името на земјата со што се реши 27-годишниот спор за името и ѝ овозможи на земјата членство во НАТО и отворање на преговорите за пристап кон Европската Унија. Двата договори се централните обележја за подобрување на животните услови во земјата. Со неговата подготвеност да донесе разумни, но во голема мера непопуларни одлуки, Зоран Заев покажа дека тие одлуки се поважни од неговата политичка судбина.

Курт Бек, претседателот на Фондацијата „Фридрих Еберт“, особено ја нагласува заложбата на Заев за Европа:

„Зоран Заев се залага за слободно, отворено и социјално општество. Неговата решителна реформска политика не само што придонесе за мирот и стабилноста, туку и ја доближи Северна Македонија со големи чекори кон Европската Унија“.

Повеќе на следниот линк >>>

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Градежниците од струмичко го чествуваа својот празник Свети Тома, нов кум на манифестацијата е Антонио Атанасов од „Мајстор Компани“

Градежниците од струмичко го чествуваа својот празник Свети …

Окт 19, 2020 Вести

Веќе 28 години градежниците од струмичкиот регион организираат средба и го чествуваат празникот, својот патрон Свети Тома – заштитникот на градежницит...

Две максимални победи од 3:0 за три дена на струмичките одбојкари

Две максимални победи од 3:0 за три дена на струмичките одбо…

Окт 18, 2020 Спорт

Две максимални победи од 3:0 за три дена во првите две кола во новиот шампионат за успешен почеток на струмичките одбојкари. ОК „ЏИО Струмица“ на гос...

Единаесет новозаболени лица регистрирани преку Центарот за јавно здравје во Струмица, 83-годишен струмичанец починал

Единаесет новозаболени лица регистрирани преку Центарот за ј…

Окт 18, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направените 1853 тестирања, регистрирани се 428 нови случаи на ковид-19. Во Скопје 200, Тетово 30, Прилеп 29, Кавадарци 17, К...

ВИДЕО: Струмичанецот Дејан Илиев блескаше во Лондон на дебито за „Шрусбери таун“

ВИДЕО: Струмичанецот Дејан Илиев блескаше во Лондон на дебит…

Окт 18, 2020 Спорт

Македонскиот репрезентативен голман од „Арсенал“, струмичанецот Дејан Илиев, кој е на позајмица во „Шрусбери таун“ и настапува во првата англиска лига...

Просторот околу Манастирската црква „Свети Леонтиј” во Водоча го добива својот нов лик

Просторот околу Манастирската црква „Свети Леонтиј” во Водоч…

Окт 18, 2020 Вести

Уредувањето на просторот околу манастирот „Св. Леонтиј“ во Водоча, кое започна во месец мај годинава, се врши според планираната динамика. Целокупнио...

Во сообраќајна незгода кај Босилово повредени сечачи на дрва, еден потешко

Во сообраќајна незгода кај Босилово повредени сечачи на дрва…

Окт 18, 2020 Вести

Вчера околу 07:30 часот на магистралниот пат Струмица - Ново Село, кај Босилово, се случила сообраќајна незгода помеѓу работна машина за сечење дрва, ...

Струмичката полиција со превентивна акција - „Управувај безбедно со земјоделски машини“

Струмичката полиција со превентивна акција - „Управувај безб…

Окт 17, 2020 Вести

Во организација на Отсекот за превенција и ПС за БПС Струмица при Секторот за внатрешни работи во Струмица, а во партнерство со РСБСП, денеска во насе...

Здружението „Вера“ собра околу 120 килограми храна во денешната Национална кампања „Нахрани 10.000“

Здружението „Вера“ собра околу 120 килограми храна во денешн…

Окт 17, 2020 Вести

По повод „Неделата на солидарноста“, денеска на 18 локации во шест градови во Македонија, меѓу кои и во Струмица се одржи Националната хуманитарната а...