Панова: Поделба на пакети пред избори за СДСМ е помош, додека за цел нормален свет е поткуп

Среда, 17 Јуни 2020

Кандидатот за пратеник на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните Парламентарни избори закажани за 15 јули, Ели Панова, денеска на прес конференција го повика надлежниот јавен обвинител да каже до каде е со истрагата за делењето на хуманитарните пакети.

Интегрален текст од прес конференцијата:

„Изминува наметнатиот мандат на СДСМ кој остави траги што Македонија нема да ги заборави. Криминал и корупција, рекет и поткуп, заради што нашата држава ги доби најлошите оценки од меѓународните институции.

Пред очите на целата македонска, па и струмичка јавност, пред неколку недели се делеа пакети. Поделба на пакети пред избори за СДСМ е помош, додека за цел нормален свет е поткуп.

Според коментарите и анкетите, ниту граѓаните не веруваат дека станува збор за помош. До денеска македонската јавност се сомнева: постојат ли фактури за поделените пакети, кој ги платил продуктите што се делеа во пакетите, кој ги делеше истите, дали постои регистрирано здружение на денот на делење на пакетите, дали при делењето на пакетите се запазени мерките и правилата за заштита на граѓаните?

Затоа на денешната прес конференција го повикуваме надлежниот јавен обвинител да ја извести јавноста до каде е истрагата со ова случување?

На 15 јули ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на предвремените Парламентарни избори, и сите случаи на криминал и корупција, рекет и поткуп ќе бидат целосно расчистени“ – кажа Панова.

 

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во градинка во Струмица едно дете позитивно на ковид-19

Во градинка во Струмица едно дете позитивно на ковид-19

Сеп 17, 2020 Вести

Дете од еден од клоновите на струмичката градинка „Детска радост“ од Струмица е позитивно на тест од коронавирус, потврди за МИА директорот, Васил Буб...

Се издава стан во центарот на Струмица

Се издава стан во центарот на Струмица

Сеп 17, 2020 Веб Билборд

Се издава стан од 60 м² во центарот на Струмица, спроти малиот Градски парк. Подетални информации на: 072/250-200...

Расте дневната бројка на заразени со ковид-19 во Струмица, денеска дури 18 нови случаи, еден 44-годишен струмичанец почина

Расте дневната бројка на заразени со ковид-19 во Струмица, д…

Сеп 16, 2020 Вести

Во последните 24 часа направени се 1721 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19, најмногу во Скопје 33 лица, па следува Струмица со 1...

Се издава стан во Скопје

Се издава стан во Скопје

Сеп 16, 2020 Веб Билборд

Се издава стан во Скопје со површина од 40м² во населба Карпош 2, веднаш до Електро, Машински и Технолошки факултет. Подетални информации на: 070 377 ...

По алармантната состојба со ковид-19 во Струмица, градоначалникот Јаневски имаш состанок со одговорни лица од повеќе институции

По алармантната состојба со ковид-19 во Струмица, градоначал…

Сеп 15, 2020 Вести

Актуелната состојба со ковид-19 во општината Струмица е релативно загрижувачка, имајќи во предвид дека бројот на заболени расте. Факт е дека заболенит...

Не девет, туку 13 новозаболени со ковид-19, најмалиот има само 8 години

Не девет, туку 13 новозаболени со ковид-19, најмалиот има са…

Сеп 15, 2020 Вести

Нови 13 заболени од Ковид-19 се регистрирани на подрачјето на регионот што го покрива Центарот за јавно здравје во Струмица во изминатото деноноќие, а...

Две лице од Струмица починаа, девет струмичани се заразени од ковид-19, двајца се оздравени

Две лице од Струмица починаа, девет струмичани се заразени о…

Сеп 15, 2020 Вести

Во последните 24 часа направени 1404 тестирања, а регистрирани се 98 нови случаи на ковид-19. Според денешниот извештај девет лица во Струмица. Почин...

22-годишно момче повредено во сообраќајка на патот Дабиле - Петралинци

22-годишно момче повредено во сообраќајка на патот Дабиле - …

Сеп 15, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека на регионалниот Дабиле – Петралинци, кај Струмица, автомобил „Фолксваген Пасат“, управувано од А.М. (22 години) од Старо Б...