Дали вториот пик се става во одредена улога на политиката, прашува Јадранка Поцкова, кандидат за пратеник од ВМРО-ДПМНЕ

Четврток, 18 Јуни 2020

Кандидатот за пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ од Струмица, д-р Јадранка Поцкова, денеска на прес конференција говореше за здравството и корона кризата кај нас. Прашува, дали вториот пик се става во одредена улога на политиката.

Интегрален текст од прес конференцијата:

Ако се прашувате зошто нашата Македонија е транзит за странците, и зошто на мапите се обележува со посебна боја, одговорот е: заради здравствениот систем. Системот кој предводен од СДСМ и покрај толку професионалци ја нареди Македонија до Иран и Либија.

Во само еден мандат СДСМ ги запостави проектите за изградба и унапредување на клиничките центри и ја направи земјата извозник на медицински кадар. Меѓу првите сме на листата за корумпираност.

Кога започна корона кризата, наместо вистински санитарни и здравствени мерки ја замешаа политиката. Лекарите оставени без доволна заштита и доволно информации, пациентите не се тестираа во доволен број, додека „кривата“ некако се исправуваше.

Сега кога излегуваме на избори имаме застрашувачки бројки како последица од Ковид-19. Повторување на пикот!

Претходно, како медицински лица се воздржувавме од јавно коментирање на состојбите, за да не се створи паника меѓу пациентите, но и заради одредени притисоци. Сега пак, на прес конференции излегуват раководства на центри од СДСМ кои јавно се жалат на состојбите. Па, се поставува прашањето: дали вториот пик се става во одредена улога на политиката.

Господа, приказната е завршена. Анкетите говорат дека граѓаните немаат доверба во начинот на кој се справувате. Народот масовно ќе излезе на изборите на 15 јули и ќе ве казни! Обновата на здравството, враќањето на достоинството на медицинскиот кадар ќе започне со победата на ВМРО-ДПМНЕ.

 

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Поради дефект без вода се жителите на улицата „Бетовенова“ во Струмица

Поради дефект без вода се жителите на улицата „Бетовенова“ в…

Окт 01, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Комуналец“ информираат дека поради санирање на дефект прекинато е водоснабдувањето на улицата „Бетовенова“ во Струмица. Нормализирање на водо...

Струмица денеска со 9 новозаболени од ковид-19 и 14 оздравени пациенти

Струмица денеска со 9 новозаболени од ковид-19 и 14 оздравен…

Сеп 30, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 1697 тестирања, регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19. Најмногу во Скопје 77 лица, а во Струмица 9 нови слу...

Утре прекин на електричната енергија на улиците „Маршал Тито“ и „Балканска“ во Струмица

Утре прекин на електричната енергија на улиците „Маршал Тито…

Сеп 30, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 1 октомври), од 08:00 до 09:30 часот ќе биде прекината електричната енергија на улиц...

Вечерва кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пешак

Вечерва кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пеша…

Сеп 29, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Вечерва околу 20:40 часот на раскрсницата од булеварот „Ленинова“ со улицата „4-ти Јули“, кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пешак, жена...

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна година

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна год…

Сеп 29, 2020 Вести

Во скоро сите училишта, во текот на летниот период беа реализирани активности за подобрување на условите за реализација на воспитно-образовниот процес...

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздравени четворица

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздр…

Сеп 29, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направените 1372 тестирања, регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19, од кои 11 и во Струмица. Во болнички услови починаа...

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на АРМ, дел од нив се со полесни повреди

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на…

Сеп 29, 2020 Вести

Утринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица - Штип, кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници на АРМ. Како што соопштуваат ...

Мурал во дворот на гимназијата за здравствените работници кои се борат со пандемијата

Мурал во дворот на гимназијата за здравствените работници ко…

Сеп 28, 2020 Вести

Лекарка како супер херој насликана на ѕид во дворот на гимназијата „Јане Сандански“ во Струмица од 16-годишната Јана Мицева, а обоено од средношколци ...