Испечатете ја страната

Дончева: Вложувањето во градинки, центри за детски развој, мали групни домови, училишта, ќе продолжи и понатаму

Четврток, 18 Јуни 2020

Вложуваме, градиме, се грижиме. Во инфраструктурата се реализираат проекти како никогаш досега. Дури и во време на оваа криза со глобалната пандемија на Ковид 19 инвестициите во инфраструктурата продолжуваат – кажа на денешната прес конференција, Каролина Дончева, координаторка на Форум на жени и член на Извршниот одбор на ОО на СДСМ во Струмица.

Интегрален текст од прес конференцијата:

Вложувањето во градинки и училишта е вложување во нашата младина, иднината на нашата татковина

Во изминатиот период инвестиравме во 44 градинки и објекти за ран детски развој и создадовме услови за квалитетно сместување на 3.000 предучилишни деца. Дополнителни 15 милиони евра се обезбедени за нови инклузивни и енергетски ефикасни градинки кои ќе значат нови 7.500 места за згрижување на деца во градинки.

За само две години се изградија, се обновија и реновираа повеќе од 70 објекти, градинки и детски центри во целата држава, во градовите, но и во руралните средини.

Општина Струмица покажа вистинска грижа за децата од предучилишна возраст. Се реконструираа и прошируваа постоечките сместувачки капацитети, а се изградија и две нови градинки во Куклиш и Муртино, а во изградба е и нова градинка во блокот 36 во поранешната касарна по најсовремени стандарди. Се адаптираа и нови простории за целодневен престој на децата.

Секое дете заслужува шанса за правилен детски развој и заштита. Со социјалната реформа во моментот речиси 33 илјади деца користат детски додаток, а 27 илјади семејства добиваат зголемена социјална помош. Целта на социјалната реформа е намалување на сиромаштијата.

Ги ослободивме од плаќање надоместок за градинка самохраните родители во социјален ризик. Системски го решивме прашањето за бесплатно вклучување во предучилишно образование на децата Роми од семејства во ризик.

Квалитетно предучилишно образование подразбира и мотивиран, стручен кадар и затоа со реформите направивме историско зголемување на платите на воспитувачките за 27% или во просек за 5.744 денари нето износ.

Секое дете заслужува грижа, за негов непречен емоционален и психо-физички развој. Грижата за децата е грижа за нашата иднина, иднината на сегашните и идни генерации. Затоа секој влог во младината, е влог во иднината на сегашните и идни генерации.

Не запираме тука, вложувањето во градинки, центри за детски развој, мали групни домови, училишта ќе продолжи и понатаму.

Се грижиме, за секое дете да расте во подобри услови и подобри можности!

МОЖЕМЕ УШТЕ ПОВЕЌЕ, УШТЕ ПОДОБРО!

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Градежниците од струмичко го чествуваа својот празник Свети Тома, нов кум на манифестацијата е Антонио Атанасов од „Мајстор Компани“

Градежниците од струмичко го чествуваа својот празник Свети …

Окт 19, 2020 Вести

Веќе 28 години градежниците од струмичкиот регион организираат средба и го чествуваат празникот, својот патрон Свети Тома – заштитникот на градежницит...

Две максимални победи од 3:0 за три дена на струмичките одбојкари

Две максимални победи од 3:0 за три дена на струмичките одбо…

Окт 18, 2020 Спорт

Две максимални победи од 3:0 за три дена во првите две кола во новиот шампионат за успешен почеток на струмичките одбојкари. ОК „ЏИО Струмица“ на гос...

Единаесет новозаболени лица регистрирани преку Центарот за јавно здравје во Струмица, 83-годишен струмичанец починал

Единаесет новозаболени лица регистрирани преку Центарот за ј…

Окт 18, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направените 1853 тестирања, регистрирани се 428 нови случаи на ковид-19. Во Скопје 200, Тетово 30, Прилеп 29, Кавадарци 17, К...

ВИДЕО: Струмичанецот Дејан Илиев блескаше во Лондон на дебито за „Шрусбери таун“

ВИДЕО: Струмичанецот Дејан Илиев блескаше во Лондон на дебит…

Окт 18, 2020 Спорт

Македонскиот репрезентативен голман од „Арсенал“, струмичанецот Дејан Илиев, кој е на позајмица во „Шрусбери таун“ и настапува во првата англиска лига...

Просторот околу Манастирската црква „Свети Леонтиј” во Водоча го добива својот нов лик

Просторот околу Манастирската црква „Свети Леонтиј” во Водоч…

Окт 18, 2020 Вести

Уредувањето на просторот околу манастирот „Св. Леонтиј“ во Водоча, кое започна во месец мај годинава, се врши според планираната динамика. Целокупнио...

Во сообраќајна незгода кај Босилово повредени сечачи на дрва, еден потешко

Во сообраќајна незгода кај Босилово повредени сечачи на дрва…

Окт 18, 2020 Вести

Вчера околу 07:30 часот на магистралниот пат Струмица - Ново Село, кај Босилово, се случила сообраќајна незгода помеѓу работна машина за сечење дрва, ...

Струмичката полиција со превентивна акција - „Управувај безбедно со земјоделски машини“

Струмичката полиција со превентивна акција - „Управувај безб…

Окт 17, 2020 Вести

Во организација на Отсекот за превенција и ПС за БПС Струмица при Секторот за внатрешни работи во Струмица, а во партнерство со РСБСП, денеска во насе...

Здружението „Вера“ собра околу 120 килограми храна во денешната Национална кампања „Нахрани 10.000“

Здружението „Вера“ собра околу 120 килограми храна во денешн…

Окт 17, 2020 Вести

По повод „Неделата на солидарноста“, денеска на 18 локации во шест градови во Македонија, меѓу кои и во Струмица се одржи Националната хуманитарната а...