Испечатете ја страната

Прес конференција на Владимир Ристов, кандидат за пратеник на ВМРО-ДПМНЕ од Струмица

Понеделник, 22 Јуни 2020

Потпретседателот на Унија на млади сили и кандидат за паратеник од Струмица од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ристов, денеска на прес конференција кажа дека СДСМ е со двојни стадарди за младите и биле излажани со ветувањата.

Интегрален текст од прес конференцијата:

Нашата генерација очекуваше Mакедонија да ја наследи како држава со надмината транзицијата и дел од европското семејство. Наместо тоа, сведоци сме, и самите искусивме проблеми за кои слушавме од претходните генерации.

За само еден мандат СДСМ, ги убеди младите дека нивниот систем е оној на двојните стандарди: Едни згради гушкаа - а другитe не! Едни дрвја бранеа - други сечеа! Еден живот вреди повеќе од друг! Програмата за живот ја исполнија со нереални ветувања, а младите беа излажани од СДСМ! Што ветија, а што не остварија:

- образованието е на најниско ниво, го нема студентскиот град, универзитетите се последни на шангајската листа.

- невработеноста на младите е на највисоко ниво, а наместо ветувањето дека ќе ги вратат младите годишно се повеќе млади се исселуваат.

- проектот за задржување на младите во рурална средина не им успеа.

- не ги донесоа Гугл и Фејсбук, нема нови спортски објекти, нема значајни спортски успеси.

Со лаги и ги кренаа очекувањата на граѓаните и не го остварија ветеното. Заради нив граѓаните ја изгубија довербата во политиката како должност и грижа за заедницата.

После куп лаги од СДСМ упатени кон младите тешко е да се ветува. И сега, пред избори, со ширење на страв, со пополизам и поткуп ги убедуват младите дека нема разлика помеѓу партиите.

Има разлика почитувани млади, СДСМ направи разлика кон двојни и ниски стандарди, додека ВМРО-ДПМНЕ се труди да направи подобра иднина и да изгради доверба.

Затоа на 15 јули токму младите во Македонија ќе покажат дека обновата на татковината е задача на нашата генерација и дека од тој предизвик - нема да се откажеме!

 

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела држава

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела …

Сеп 28, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 387 тестирања, а регистрирани се 48 нови случаи на ковид-19 од кои четворица новозаболени и во Струмица. Починале ч...

„ЏИО Струмица“ двата натпревари со „Омонија“ од Челинџ Купот ќе ги игра во Кипар

„ЏИО Струмица“ двата натпревари со „Омонија“ од Челинџ Купот…

Сеп 25, 2020 Вести

Одбојкарите на „ЏИО Струмица“ двата натпревари од 1/16 финалето на Челинџ Купот на ЦЕВ, против кипарска „Омонија“, ќе ги играат како гости. Во договор...

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Република“

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Реп…

Сеп 25, 2020 Вести

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Република“. Општината Струмица најпрво ги започна градежните активности за решавање на пробле...

Двајца струмичани со ковид-19 починаа, Струмица со 11 нови случаи

Двајца струмичани со ковид-19 починаа, Струмица со 11 нови с…

Сеп 25, 2020 Вести

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа од направените 1504 тестирања, регистрирани се 143 нови случаи на ковид-19, меѓу кои ...

Утре жителите во општината Босилово кои користат вода преку Филтер станицата ќе имат прекин на водоснабдувањето од 6 до 17 часот

Утре жителите во општината Босилово кои користат вода преку …

Сеп 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Огражден“ од Босилово информираат дека утре (петок, 25 септември), поради чистење на резервоарите на Филтер станицата „Иловица“, ќе има преки...

Советот на општина Струмица направи измена и дополнување на Буџетот за тековната 2020 година

Советот на општина Струмица направи измена и дополнување на …

Сеп 24, 2020 Вести

Денеска се одржа 39-та седница на Советот на општина Струмица на која што беше усвоена предлог-одлуката за измена и дополнување на Буџетот на општина ...

Продолжува да расте бројката на новозаболени со ковид-19 во Струмица, денеска 14 нови случаи

Продолжува да расте бројката на новозаболени со ковид-19 во …

Сеп 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19, најмногу во Скопје 58 лица, па следува Струмица со 1...

Ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, во петок јавна презентација

Ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, во петок јавна …

Сеп 24, 2020 Вести

Јавното претпријатие за државни патишта ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, спој со А1 во должина од 25 километри. Во петок, 25 септември, с...