Активистите против рудникот Иловица-Штука со моторизиран протест во Струмица поради пресудата на Управен суд

Сабота, 27 Јуни 2020

Под мотото „Управен суд ја искриви, Виш Управен да ја исправи“ иницијативата против отворање на рудникот Иловица-Штука попладнево организираше протестен караван низ главните улици во Струмица во знак на искажување на незадоволство од пресудата на Управниот суд со која се поништи одлуката на Второстепената комисија за одбивање на дозволата за работа на концесионерот на рудникот, компанијата Еуромакс.

Колони од стотина возила со закачени транспаренти со пораки против отворањето на рудникот и одлуката на Управниот суд и македонски знамиња, движејќи се по две различни маршути, поминаа низ струмичките улици. Моторизираниот караван застана на раскрсницата кај Трговскиот центар „Глобал“ каде иницијаторите одржаа говор.

„Сакаме да ја споделиме нашата загриженост од молкот на Министерството за економија и Јавното правобранителство во поглед на очекуваната жалба до Вишиот управен суд, чии рокови течат со укинувањето на вонредната состојба. Испративме официјални дописи за заеднички состанок и да доставиме дополнителни правни аргументи, но одговор нема. Со оглед дека е изборна кампања, загрижени сме дека ова важно прашање ќе биде оставено на маргините или нема да биде соодветно третирано. Затоа, до 13 јули бараме да се реши проблемот со рудникот и неправдата да ја исправите. Не прифаќаме одложувања. Ако не се реши, ние тогаш ќе објавиме архива на документи со поединци, но и од политички партии кои се инволвирани во целиот процес“, рече Оливера Аризанова-Мансбарт од еколошкото здружение Здрава Котлина.

Владата минатата година го раскина договорот за концесија со компанијата Еуромакс и не даде дозвола за експлоатација на металични минерални суровини.

Активистите кои се против отворањето на рудникот велат дека новата пресуда на Управниот суд е донесена без знаење на јавноста. „Нашите активисти требаше да ја најдат пресудата на канадски сајтови и дури по еден ипол месец, под огромен притисок од јавноста, решија да ја објават на официјалниот сајт на Управниот суд“, рече активистката Милена Зафирова.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

20 нови случаи во Струмица, 628 во Македонија

20 нови случаи во Струмица, 628 во Македонија

Окт 27, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 2236 тестирања, регистрирани се 628 нови случаи на ковид-19. Во Скопје најмногу 353, а во Струмица 20 новозаразен...

Утре од 9 до 15 часот без струја Добрашинци, Висока Маала, Нова Маала

Утре од 9 до 15 часот без струја Добрашинци, Висока Маала, Н…

Окт 27, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (среда, 28 октомври), од 09:00 до 15:00 часот без електрична енергија ќе бидат населените места...

Занаетчиите, односно физичките лица кои вршат самостојна дејност ќе добиваaт финансиска помош од 17.410 денари месечно

Занаетчиите, односно физичките лица кои вршат самостојна деј…

Окт 26, 2020 Вести

На денешната седница Владата го утврди текстот на Предлог законот за финансиска поддршка на физички лица кои вршат самостојна дејност погодени од здра...

Денеска во Струмица повеќе оздравени пациенти – 16, а шест нови случаи со ковид-19

Денеска во Струмица повеќе оздравени пациенти – 16, а шест н…

Окт 26, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од 737 тестирање, 247 нови случаи на ковид-19 во Македонија, од кои 6 тестирани преку Центарот за јавно здравје во Струмица. 16 пациенти од Струмица с...

Струмичанецот Борче Хаџиев е нов директор на Бирото за јавни набавки

Струмичанецот Борче Хаџиев е нов директор на Бирото за јавни…

Окт 26, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Струмичанецот Борче Хаџиев, кој досега ја извршуваше функцијата директор на Фонд за осигурување на депозити, е разрешен од ова функција и е именуван з...

Во Струмица 32 новозаразени, во Македонија во едно деноноќие починале 22 пациенти од ковид-19

Во Струмица 32 новозаразени, во Македонија во едно деноноќие…

Окт 25, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 1901 тестирања, регистрирани се 561 нови случаи на ковид-19, од кои 32 и во Струмица. Најмногу во Скопје 271 лице...

Пораз на „Академија Пандев“ на гости кај „Македонија ЃП“

Пораз на „Академија Пандев“ на гости кај „Македонија ЃП“

Окт 25, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Пораз од 3:1 на струмичкиот прволигаш „Академија Пандев“ во првенствениот натпревар на гостински терен од екипата на „Македонија Ѓорче Петров“. Стреле...

29 новозаболени со ковид-19 во Струмица

29 новозаболени со ковид-19 во Струмица

Окт 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1524 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19. Преку Центарот за јавно здравје во Струмица регистри...