Јаневски: МВР да го спречи транзитот на мигранти низ Струмица

Четврток, 09 Јули 2020

Преку видео-обраќање градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски, попладнево упати јавен апел до надлежните чинители во спречувањето на транзитот на мигранти во земјава да си ја завршат својата работа, откако само во последните три дена се случија две сообраќајни незгоди во општина Струмица во кои беа инволвирани возила кои пренесуваат мигранти.

„Министерството за внатрешни работи, СВР Струмица, вклучително и граничната полиција, ги имаат сите ингеренции да ги пресретнат овие криминални групи и најжестоко да реагираат во сузбивањето на овие сериозни кривични дела на трговија со луѓе“, вели Јаневски во неговото обраќање.

Градоначалникот на Струмица во јавниот апел бара МВР да го спречи транзитот на мигранти низ Струмица, да се зајакнат полициските патроли на влезовите на градот и на ридовите над градот поради пресретнување на криминалните групи кои учествуваат во криумчарењето на мигранти, и да се засили полициското присуство во градот и во населените места „за да се гарантира мир, спокојството и сигурност на граѓаните на општината“.

„Во последниот период се почесто сме сведоци дека несовесни граѓани помагаат во организацијата, транспортот, засолнувањето и трансферот на мигранти заради здобивање на финансиска корист. Криминалните структури за криумчарење со мигранти го организираат транспортот и транзитот на мигрантите преку Струмица, а со тоа го нарушуваат мирот и спокојството на граѓаните на нашата општина“, кажа Јаневски.

Во видео обраќањето градоначалникот на Струмица апелира до граѓаните на општината доколку забележат „било какви групи на сомнителни лица“, веднаш да ги пријават во полицијата.

Синоќа комбе полно со мигранти излета од патот Струмица-Валандово и се преврте во реката Тркања. Од полицијата информираа дека само во ова комбе се транспортирале 50 мигранти, од кои 14 се здобиле со повреди во незгодата. Во вторникот друго комбе со мигранти, управувано од лице од Кочани, се судри во неколку патнички возила на улицата „Младинска“ во Струмица, превезувајќи 32 мигранти, од кои кај 8 се констатирани повреди.

Минатиот месец возило кое транспортирало мигранти низ Струмица направи сообраќајка на патот Струмица-Радовиш во која животот го загуби жител на населеното место Градашорци.

 

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Вечерва кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пешак

Вечерва кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пеша…

Сеп 29, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Вечерва околу 20:40 часот на раскрсницата од булеварот „Ленинова“ со улицата „4-ти Јули“, кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пешак, жена...

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна година

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна год…

Сеп 29, 2020 Вести

Во скоро сите училишта, во текот на летниот период беа реализирани активности за подобрување на условите за реализација на воспитно-образовниот процес...

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздравени четворица

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздр…

Сеп 29, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направените 1372 тестирања, регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19, од кои 11 и во Струмица. Во болнички услови починаа...

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на АРМ, дел од нив се со полесни повреди

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на…

Сеп 29, 2020 Вести

Утринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица - Штип, кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници на АРМ. Како што соопштуваат ...

Мурал во дворот на гимназијата за здравствените работници кои се борат со пандемијата

Мурал во дворот на гимназијата за здравствените работници ко…

Сеп 28, 2020 Вести

Лекарка како супер херој насликана на ѕид во дворот на гимназијата „Јане Сандански“ во Струмица од 16-годишната Јана Мицева, а обоено од средношколци ...

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела држава

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела …

Сеп 28, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 387 тестирања, а регистрирани се 48 нови случаи на ковид-19 од кои четворица новозаболени и во Струмица. Починале ч...

ФФМ започна со изградба на модерен терен со вештачка трева во Струмица

ФФМ започна со изградба на модерен терен со вештачка трева в…

Сеп 28, 2020 Вести

Фудбалската федерација на Македонија во соработка со УЕФА преку „Hat Trick III“ програмата за подобрување на фудбалска инфраструктура започна со изгра...

13-годишно момче од Струмица за два месеци направил кривична дела колку што ги има годините, полицијата најави поднесок до обвинителството

13-годишно момче од Струмица за два месеци направил кривична…

Сеп 27, 2020 Вести

СВР Струмица – Отсекот за општ криминалитет до Основно јавно обвинителство во Струмица ќе поднесе соодветен поднесок против 13-годишно момче од Струми...