Испечатете ја страната

Јаневски: МВР да го спречи транзитот на мигранти низ Струмица

Четврток, 09 Јули 2020

Преку видео-обраќање градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски, попладнево упати јавен апел до надлежните чинители во спречувањето на транзитот на мигранти во земјава да си ја завршат својата работа, откако само во последните три дена се случија две сообраќајни незгоди во општина Струмица во кои беа инволвирани возила кои пренесуваат мигранти.

„Министерството за внатрешни работи, СВР Струмица, вклучително и граничната полиција, ги имаат сите ингеренции да ги пресретнат овие криминални групи и најжестоко да реагираат во сузбивањето на овие сериозни кривични дела на трговија со луѓе“, вели Јаневски во неговото обраќање.

Градоначалникот на Струмица во јавниот апел бара МВР да го спречи транзитот на мигранти низ Струмица, да се зајакнат полициските патроли на влезовите на градот и на ридовите над градот поради пресретнување на криминалните групи кои учествуваат во криумчарењето на мигранти, и да се засили полициското присуство во градот и во населените места „за да се гарантира мир, спокојството и сигурност на граѓаните на општината“.

„Во последниот период се почесто сме сведоци дека несовесни граѓани помагаат во организацијата, транспортот, засолнувањето и трансферот на мигранти заради здобивање на финансиска корист. Криминалните структури за криумчарење со мигранти го организираат транспортот и транзитот на мигрантите преку Струмица, а со тоа го нарушуваат мирот и спокојството на граѓаните на нашата општина“, кажа Јаневски.

Во видео обраќањето градоначалникот на Струмица апелира до граѓаните на општината доколку забележат „било какви групи на сомнителни лица“, веднаш да ги пријават во полицијата.

Синоќа комбе полно со мигранти излета од патот Струмица-Валандово и се преврте во реката Тркања. Од полицијата информираа дека само во ова комбе се транспортирале 50 мигранти, од кои 14 се здобиле со повреди во незгодата. Во вторникот друго комбе со мигранти, управувано од лице од Кочани, се судри во неколку патнички возила на улицата „Младинска“ во Струмица, превезувајќи 32 мигранти, од кои кај 8 се констатирани повреди.

Минатиот месец возило кое транспортирало мигранти низ Струмица направи сообраќајка на патот Струмица-Радовиш во која животот го загуби жител на населеното место Градашорци.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

„СТРУМА МЕБЕЛ“ има потреба од работници

„СТРУМА МЕБЕЛ“ има потреба од работници

Окт 30, 2020 Веб Билборд

Компанијата „СТРУМА МЕБЕЛ“ од Струмица има потреба од општи работници. Пријавување и подетални информации директно во компанијата која се наоѓа во Инд...

Во понеделник центарот на градот Струмица ќе остане без електрична енергија

Во понеделник центарот на градот Струмица ќе остане без елек…

Окт 30, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека во понеделник (2 ноември), од 14:00 до 18:00 часот без електрична енергија ќе биде централното градс...

ВМРО-ДПМНЕ вечерва протестираше пред општинската зграда за загадениот воздух во Струмица

ВМРО-ДПМНЕ вечерва протестираше пред општинската зграда за з…

Окт 29, 2020 Вести

Вечерва пред зградата на Општина Струмица симпатизери и членови на струмичкото ВМРО-ДПМНЕ го изразија својот револт од загадениот воздух во Струмица. ...

Ковид-19: Двајца струмичани починаа, 27 новозаразени, 14 оздравени пациенти

Ковид-19: Двајца струмичани починаа, 27 новозаразени, 14 озд…

Окт 29, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 2699 тестирања, регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19. Во Струмица 27 новозаразени. Починале 14 пациенти, д...

Ажурирани протоколите за заштита од КОВИД-19

Ажурирани протоколите за заштита од КОВИД-19

Окт 29, 2020 Вести

Протоколите што ги опфаќаат мерките и препораките за заштита и превенција од КОВИД-19, согласно одлуките на Владата на Република Северна Македонија, с...

Собранието го усвои Законот за заштита на населението од заразни болести – задолжително носење маска и на отворено

Собранието го усвои Законот за заштита на населението од зар…

Окт 28, 2020 Вести

Собранието вечерва ги усвои измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести и истиот ќе стапи на сила по објавување в...

Голем број населени места во струмичко утре 4 часа ќе бидат без електрична енергија

Голем број населени места во струмичко утре 4 часа ќе бидат …

Окт 28, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 29 октомври), од 08:00 до 12:00 часот без електрична енергија ќе останат населените ...

Струмица урива рекорд со нови случаи во едно деноноќие, дури 55 новозаразени

Струмица урива рекорд со нови случаи во едно деноноќие, дури…

Окт 28, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направени 2647 тестирања, регистрирани се 870 нови случаи на ковид-19. После Скопје, Струмица со најмногу новозаразени, дури ...