Унијата на жени ја одбележа 22-годишнината од основањето, но и 30-от роденден на струмичкиот Општински комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Четврток, 09 Јули 2020

Роденденски, свечено, синоќа во големиот Градски парк во Струмица, покрај езерцето, во пријатен амбиент и опуштена атмосфера на отворено, струмичките жени од партијата ВМРО-ДПМНЕ ја одбележаа 22-та годишнина од основањето на Унијата на жени во Струмица, но и 30-тата годишнина од основањето на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, основан на 8 јули.

На свеченоста присуствуваше и сопругата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, Рози, инаку струмичанка.

„Струмица е мојата неразделна приказна, мојот роден дом и семејство, роднини и пријатели, тука е мојата гимназија. Посебно ми претставува задоволство што вечерва пред мене гледам жени кои победуват во своите битки, семејни и лични, храбри девојки и сопруги спремни во свои раце да го носат водењето на работите во заедницата. Политиката е составен дел од мојот живот. Секој ден додава задача во улогата: да бидам сопруга и мајка според дадениот завет, да бидам советник кога тоа се може, поддршка кога тоа се бара, да бидам заштитник во молитвите, да ги стегам палците за секој мал, но битен успех на децата. И немам проблем да се справам со ниту еден предизвик, ниту нешто може да ме расколеба во одот на денот. Ние, тоа го учевме од нашите мајки, ние сето тоа го знаеме од нашите баби. Колку пати сме си рекле: исправи се? Колку примери сме земале од нашата Македонија - за да се исправиме? Затоа како професор и македонист се радувам кога се обраќаме до татковината: исправи се Македонијо, сега ние сме тука“, кажа во своето поздравно обраќање, Рози Мицкоска.

Претседателката на Унија на жени при Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Тања Достинова Запрова во своето обраќање кажа дека ВМРО-ДПМНЕ се покажа како единствена и чиста опција која може да создава вредности, не само за сегашните, туку и за идните генерации.

„Ние искуствата умееме да ги преточиме во архитектура, во уметност, во екологија, ние Македонија знаеме да ја пресоздаваме. Да изгледа секогаш горда, да има најдобри патишта и училишта, да ги постигнува најдобрите резултати во спортот и да се радува. Тоа е Македонија на ВМРО-ДПМНЕ. Умееме многу да патиме заради Македонија. Многумина во затворите, многумина без работа и различни судбини но, ние не се откажуваме. Нашата намера е да го вратиме достоинството на татковината, да започнеме процес на обнова во кој ќе подадеме рака на секој кој умее да покаже квалитет, секој кој умее да даде добар совет и секому кој ни посакува успех на патот кон обновата“ – кажа Достинова Запрова, повикувајќи ги жените на 15 јули да излезат масовно на изборите и да го заокружат број 14, да победи ВМРО-ДПМНЕ и да започне обновата.

Пред присутните говореа и еден од основачите на Унијата на жени во Струмица, Љубица Ангелова, поранешната претседателка на Унијата на жени, Софче Дафчева, како и кандидатките за пратеници од Струмица во Изборната единица 4, Ели Панова и д-р Јадранка Поцкова. На свеченоста присуствуваше и претседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Донев и потпретседателот на Унија на млади сили, Владимир Ристов и кандидат за пратеник.

 

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Вечерва кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пешак

Вечерва кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пеша…

Сеп 29, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Вечерва околу 20:40 часот на раскрсницата од булеварот „Ленинова“ со улицата „4-ти Јули“, кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пешак, жена...

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна година

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна год…

Сеп 29, 2020 Вести

Во скоро сите училишта, во текот на летниот период беа реализирани активности за подобрување на условите за реализација на воспитно-образовниот процес...

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздравени четворица

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздр…

Сеп 29, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направените 1372 тестирања, регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19, од кои 11 и во Струмица. Во болнички услови починаа...

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на АРМ, дел од нив се со полесни повреди

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на…

Сеп 29, 2020 Вести

Утринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица - Штип, кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници на АРМ. Како што соопштуваат ...

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела држава

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела …

Сеп 28, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 387 тестирања, а регистрирани се 48 нови случаи на ковид-19 од кои четворица новозаболени и во Струмица. Починале ч...

ФФМ започна со изградба на модерен терен со вештачка трева во Струмица

ФФМ започна со изградба на модерен терен со вештачка трева в…

Сеп 28, 2020 Вести

Фудбалската федерација на Македонија во соработка со УЕФА преку „Hat Trick III“ програмата за подобрување на фудбалска инфраструктура започна со изгра...

13-годишно момче од Струмица за два месеци направил кривична дела колку што ги има годините, полицијата најави поднесок до обвинителството

13-годишно момче од Струмица за два месеци направил кривична…

Сеп 27, 2020 Вести

СВР Струмица – Отсекот за општ криминалитет до Основно јавно обвинителство во Струмица ќе поднесе соодветен поднесок против 13-годишно момче од Струми...

Заев: Со пакетот 4 економски мерки вреден 470 милиони евра обезбедуваме одржливост на домашните економски дејности и на работните места

Заев: Со пакетот 4 економски мерки вреден 470 милиони евра о…

Сеп 27, 2020 Вести

Премиерот Зоран Заев, одржа прес-конференција на која беше презентиран четвртиот пакет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на К...