Даскаловски им се заблагодари на струмичани за поддршката на Парламентарните избори

Сабота, 18 Јули 2020

„Струмица уште еднаш докажа и покажа дека може, може и знае да победува, знае да го чува слободарскиот и демократски дух и затоа е на правиот пат - патот на слободата, демократијата, прогресот, правдата, членството во НАТО и ЕУ и пред се, докажа дека беше и е чувар на овие вредности“ – кажа во денешното обраќање претседателот на Општинската организација на СДСМ во Струмица, Марјан Даскаловски, упатувајќи јавна благодарност до струмичани за поддршката со над 3700 гласови повеќе од ВМРО-ДПМНЕ во Струмица.

„Не е нескромно да кажам дека по големата победа на 15 јули со разлика од над 3.700 гласови уште повеќе сме горди на сето она што е постигнато во изминатиот период, но и на тоа што следува, бидејќи секогаш Можеме уште повеќе.

Затоа, во мое лично име и од името на Општинската организација на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ви благодарам за заеднички споделената енергија, континуираната поддршка и секако, затоа што го направивте вистинскиот избор, кој е ваш со години назад.

На овие избори граѓаните на општина Струмица, и покрај гласањето во специфични услови заради пандемијата од ковид-19, докажаа дека знаат да ги препознаат вистинските вредности, знаат кој може и кој треба да ја води земјата. Тоа е Социјалдемократскиот сојуз на Македонија предводен од нашиот претседател, Зоран Заев!

Почитувани граѓани,

Никогаш да не заборавиме дека нашата Струмица од 2005 година чекори по патот на слободата и дека оттука тргна урнувањето на режимот. Тоа никогаш да не го заборавиме, бидејќи на 15 јули уште еднаш беше силен повикот до сите дека Струмица знае и може, Струмица мобилизира, Струмица памти, Струмица може уште повеќе!

Нашата Струмица веќе не е само бастион на СДСМ, туку е и пример како со истрајност, верба и желба се менуваат работите во државата, како се остваруваат зацртаните стратешки цели и како во континуитет се бара и се добива довербата од граѓаните.

Уште еднаш се заблагодарувам на сите кои тоа го препознаа и ни ја дадоа довербата, бидејќи можеме, уште повеќе и уште подобро. Можеме, бидејќи знаеме и умееме“ – кажа Даскаловски.

 

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Поради дефект без вода се жителите на улицата „Бетовенова“ во Струмица

Поради дефект без вода се жителите на улицата „Бетовенова“ в…

Окт 01, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Комуналец“ информираат дека поради санирање на дефект прекинато е водоснабдувањето на улицата „Бетовенова“ во Струмица. Нормализирање на водо...

Струмица денеска со 9 новозаболени од ковид-19 и 14 оздравени пациенти

Струмица денеска со 9 новозаболени од ковид-19 и 14 оздравен…

Сеп 30, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 1697 тестирања, регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19. Најмногу во Скопје 77 лица, а во Струмица 9 нови слу...

Утре прекин на електричната енергија на улиците „Маршал Тито“ и „Балканска“ во Струмица

Утре прекин на електричната енергија на улиците „Маршал Тито…

Сеп 30, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 1 октомври), од 08:00 до 09:30 часот ќе биде прекината електричната енергија на улиц...

Вечерва кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пешак

Вечерва кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пеша…

Сеп 29, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Вечерва околу 20:40 часот на раскрсницата од булеварот „Ленинова“ со улицата „4-ти Јули“, кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пешак, жена...

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна година

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна год…

Сеп 29, 2020 Вести

Во скоро сите училишта, во текот на летниот период беа реализирани активности за подобрување на условите за реализација на воспитно-образовниот процес...

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздравени четворица

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздр…

Сеп 29, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направените 1372 тестирања, регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19, од кои 11 и во Струмица. Во болнички услови починаа...

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на АРМ, дел од нив се со полесни повреди

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на…

Сеп 29, 2020 Вести

Утринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица - Штип, кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници на АРМ. Како што соопштуваат ...

Мурал во дворот на гимназијата за здравствените работници кои се борат со пандемијата

Мурал во дворот на гимназијата за здравствените работници ко…

Сеп 28, 2020 Вести

Лекарка како супер херој насликана на ѕид во дворот на гимназијата „Јане Сандански“ во Струмица од 16-годишната Јана Мицева, а обоено од средношколци ...