Здружението „ВЕРА“ ќе организира „онлајн“ изложба на фотографии на Фејсбук

Сабота, 18 Јули 2020

Во организација на Здружението за помош и поддршка на лица со Даун синдром „ВЕРА“ од Струмица, утре (недела, 19 јули), од 20:00 часот организира „онлајн“ изложба на Фејсбук, насловена „Можам да бидам“.

На оваа „онлајн“ изложба ќе бидат презентирани фотографии со деца со пречки во развојот и деца со типичен развој, со која ќе се испрати силна и јасна порака: Сите заедно во кампањата за подигање на јавната свест и прифаќање на лицата со попреченост како и нивно интегрирање во заедницата.

„Изложбата требаше да се одржи во месец март со кој ќе го одбележавме светскиот Ден на лицата со Даун – 21 март, но поради ситуацијата со пандемијата истата се одложи и одлучивме сега на ваков начин да ја презентираме, бидејќи не беше фер да ги чуваме сликите недостапни за јавноста. Ова е втора изложба, а првата изложба беше во 2016-та година насловена како „Будење“. Годинава се вклучени околу 50-тина деца, деца со типичен развој и деца со попреченост“ - кажа претседателката на Здружението „ВЕРА“, Анче Туфекчиева.

Дефектологот Наташа Георгиева, која е дел од организацијата вели дека станува збор за интересна кампања со интересно мото „Можам да бидам“.

„Јас верувам во ова мото, верувам дека лицата си попреченост можат да бидат и учители и адвокати, добри спортисти, меѓутоа за да се реализира сето тоа јас сум убедена дека им треба голема и активна поддршка од сите нас, луѓето коишто значиме нешто во општеството и коишто треба да бидеме ставени во нивна улога и да им помогнеме да нивните желби на некој начин станат и реалност“ – кажа Георгиева.

Дел од кампањата е и Марија Колевска Димишковска, која е вклучена и во самата организација. Вели дека идејата беше ова да биде патувачка изложба низ Македонија, но поради целокупната ситуација на глобално ниво, не само кај нас со пандемијата, се одлучи да се направи како „онлајн“ изложба. Таа вели дека по надминување на здравствената криза истата ќе се реализира и во реалноста, односно изложбата ќе биде поставена во неколку градови во Македонија.

Недела 19 јули, точно во 20:00 часот кликнете на настанот на Фејсбук „Можам да бидам“ и погледнете ја изложбата со фотографии...

 

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во градинка во Струмица едно дете позитивно на ковид-19

Во градинка во Струмица едно дете позитивно на ковид-19

Сеп 17, 2020 Вести

Дете од еден од клоновите на струмичката градинка „Детска радост“ од Струмица е позитивно на тест од коронавирус, потврди за МИА директорот, Васил Буб...

Се издава стан во центарот на Струмица

Се издава стан во центарот на Струмица

Сеп 17, 2020 Веб Билборд

Се издава стан од 60 м² во центарот на Струмица, спроти малиот Градски парк. Подетални информации на: 072/250-200...

Расте дневната бројка на заразени со ковид-19 во Струмица, денеска дури 18 нови случаи, еден 44-годишен струмичанец почина

Расте дневната бројка на заразени со ковид-19 во Струмица, д…

Сеп 16, 2020 Вести

Во последните 24 часа направени се 1721 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19, најмногу во Скопје 33 лица, па следува Струмица со 1...

Се издава стан во Скопје

Се издава стан во Скопје

Сеп 16, 2020 Веб Билборд

Се издава стан во Скопје со површина од 40м² во населба Карпош 2, веднаш до Електро, Машински и Технолошки факултет. Подетални информации на: 070 377 ...

По алармантната состојба со ковид-19 во Струмица, градоначалникот Јаневски имаш состанок со одговорни лица од повеќе институции

По алармантната состојба со ковид-19 во Струмица, градоначал…

Сеп 15, 2020 Вести

Актуелната состојба со ковид-19 во општината Струмица е релативно загрижувачка, имајќи во предвид дека бројот на заболени расте. Факт е дека заболенит...

Не девет, туку 13 новозаболени со ковид-19, најмалиот има само 8 години

Не девет, туку 13 новозаболени со ковид-19, најмалиот има са…

Сеп 15, 2020 Вести

Нови 13 заболени од Ковид-19 се регистрирани на подрачјето на регионот што го покрива Центарот за јавно здравје во Струмица во изминатото деноноќие, а...

Две лице од Струмица починаа, девет струмичани се заразени од ковид-19, двајца се оздравени

Две лице од Струмица починаа, девет струмичани се заразени о…

Сеп 15, 2020 Вести

Во последните 24 часа направени 1404 тестирања, а регистрирани се 98 нови случаи на ковид-19. Според денешниот извештај девет лица во Струмица. Почин...

22-годишно момче повредено во сообраќајка на патот Дабиле - Петралинци

22-годишно момче повредено во сообраќајка на патот Дабиле - …

Сеп 15, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека на регионалниот Дабиле – Петралинци, кај Струмица, автомобил „Фолксваген Пасат“, управувано од А.М. (22 години) од Старо Б...