Испечатете ја страната

Здружението „ВЕРА“ ќе организира „онлајн“ изложба на фотографии на Фејсбук

Сабота, 18 Јули 2020

Во организација на Здружението за помош и поддршка на лица со Даун синдром „ВЕРА“ од Струмица, утре (недела, 19 јули), од 20:00 часот организира „онлајн“ изложба на Фејсбук, насловена „Можам да бидам“.

На оваа „онлајн“ изложба ќе бидат презентирани фотографии со деца со пречки во развојот и деца со типичен развој, со која ќе се испрати силна и јасна порака: Сите заедно во кампањата за подигање на јавната свест и прифаќање на лицата со попреченост како и нивно интегрирање во заедницата.

„Изложбата требаше да се одржи во месец март со кој ќе го одбележавме светскиот Ден на лицата со Даун – 21 март, но поради ситуацијата со пандемијата истата се одложи и одлучивме сега на ваков начин да ја презентираме, бидејќи не беше фер да ги чуваме сликите недостапни за јавноста. Ова е втора изложба, а првата изложба беше во 2016-та година насловена како „Будење“. Годинава се вклучени околу 50-тина деца, деца со типичен развој и деца со попреченост“ - кажа претседателката на Здружението „ВЕРА“, Анче Туфекчиева.

Дефектологот Наташа Георгиева, која е дел од организацијата вели дека станува збор за интересна кампања со интересно мото „Можам да бидам“.

„Јас верувам во ова мото, верувам дека лицата си попреченост можат да бидат и учители и адвокати, добри спортисти, меѓутоа за да се реализира сето тоа јас сум убедена дека им треба голема и активна поддршка од сите нас, луѓето коишто значиме нешто во општеството и коишто треба да бидеме ставени во нивна улога и да им помогнеме да нивните желби на некој начин станат и реалност“ – кажа Георгиева.

Дел од кампањата е и Марија Колевска Димишковска, која е вклучена и во самата организација. Вели дека идејата беше ова да биде патувачка изложба низ Македонија, но поради целокупната ситуација на глобално ниво, не само кај нас со пандемијата, се одлучи да се направи како „онлајн“ изложба. Таа вели дека по надминување на здравствената криза истата ќе се реализира и во реалноста, односно изложбата ќе биде поставена во неколку градови во Македонија.

Недела 19 јули, точно во 20:00 часот кликнете на настанот на Фејсбук „Можам да бидам“ и погледнете ја изложбата со фотографии...

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

Галерија

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

„СТРУМА МЕБЕЛ“ има потреба од работници

„СТРУМА МЕБЕЛ“ има потреба од работници

Окт 30, 2020 Веб Билборд

Компанијата „СТРУМА МЕБЕЛ“ од Струмица има потреба од општи работници. Пријавување и подетални информации директно во компанијата која се наоѓа во Инд...

Во понеделник центарот на градот Струмица ќе остане без електрична енергија

Во понеделник центарот на градот Струмица ќе остане без елек…

Окт 30, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека во понеделник (2 ноември), од 14:00 до 18:00 часот без електрична енергија ќе биде централното градс...

ВМРО-ДПМНЕ вечерва протестираше пред општинската зграда за загадениот воздух во Струмица

ВМРО-ДПМНЕ вечерва протестираше пред општинската зграда за з…

Окт 29, 2020 Вести

Вечерва пред зградата на Општина Струмица симпатизери и членови на струмичкото ВМРО-ДПМНЕ го изразија својот револт од загадениот воздух во Струмица. ...

Ковид-19: Двајца струмичани починаа, 27 новозаразени, 14 оздравени пациенти

Ковид-19: Двајца струмичани починаа, 27 новозаразени, 14 озд…

Окт 29, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 2699 тестирања, регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19. Во Струмица 27 новозаразени. Починале 14 пациенти, д...

Ажурирани протоколите за заштита од КОВИД-19

Ажурирани протоколите за заштита од КОВИД-19

Окт 29, 2020 Вести

Протоколите што ги опфаќаат мерките и препораките за заштита и превенција од КОВИД-19, согласно одлуките на Владата на Република Северна Македонија, с...

Собранието го усвои Законот за заштита на населението од заразни болести – задолжително носење маска и на отворено

Собранието го усвои Законот за заштита на населението од зар…

Окт 28, 2020 Вести

Собранието вечерва ги усвои измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести и истиот ќе стапи на сила по објавување в...

Голем број населени места во струмичко утре 4 часа ќе бидат без електрична енергија

Голем број населени места во струмичко утре 4 часа ќе бидат …

Окт 28, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 29 октомври), од 08:00 до 12:00 часот без електрична енергија ќе останат населените ...

Струмица урива рекорд со нови случаи во едно деноноќие, дури 55 новозаразени

Струмица урива рекорд со нови случаи во едно деноноќие, дури…

Окт 28, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направени 2647 тестирања, регистрирани се 870 нови случаи на ковид-19. После Скопје, Струмица со најмногу новозаразени, дури ...