Невреме во струмичко, поплавени се неколку улици во градот

Сабота, 25 Јули 2020

Силен пороен дожд попладнево ја зафати струмичката котлина. Неколку улици во градот, меѓу кои булеварот „Маршал Тито“ и улицата „Младинска“ се поплавени.

Струмичкото комунално претпријатие соопшти дека има свои екипи на терен кои помагаат на најкритичните места. Од таму на социјалните мрежи споделија фотографии од улицата „Младинска“ во близина на крстосницата со „Крушевска Република“, на која се гледа дека целата улица, вклучително и тротоарот, е поплавена.

Струмичани на социјалните мрежи информираат дека и други места во градот се погодени од силниот дожд со ветер, кој се случи околу 17:00 часот. Поплава имаше во подземната гаража од плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица, водата се извлекуваше со пумпи. И на кружниот тек пред главната пошта и уште неколку улици во долниот дел на градот имаше огромни количини на вода, која направи застој во сообраќајот, но со намалување на врнежите водата се повлекуваше.

Граѓаните информираат и за скрешени дрвја во градот, а гром удрил на викендица кај браната Водоча, повредени нема, а по настанувањето пожар од гром, интервенирале соседите околу викендицата и брзо го изгаснале пожарот.

Веднаш по завршувањето на невремето екипи од ЈПКД „ Комуналец „ излегоа на терен да помогнат на најкритичните места се со цел да се нормализира состојбата што е можно поскоро.

Posted by ЈПКД "Комуналец" Струмица on Сабота, 25 јули 2020

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Собранието го усвои Законот за заштита на населението од заразни болести – задолжително носење маска и на отворено

Собранието го усвои Законот за заштита на населението од зар…

Окт 28, 2020 Вести

Собранието вечерва ги усвои измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести и истиот ќе стапи на сила по објавување в...

Голем број населени места во струмичко утре 4 часа ќе бидат без електрична енергија

Голем број населени места во струмичко утре 4 часа ќе бидат …

Окт 28, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 29 октомври), од 08:00 до 12:00 часот без електрична енергија ќе останат населените ...

Струмица урива рекорд со нови случаи во едно деноноќие, дури 55 новозаразени

Струмица урива рекорд со нови случаи во едно деноноќие, дури…

Окт 28, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направени 2647 тестирања, регистрирани се 870 нови случаи на ковид-19. После Скопје, Струмица со најмногу новозаразени, дури ...

„Академија за реинтеграција на маргинализирани лица“ во Струмица им го менува животот на зависниците – ги прави корисни за општеството

„Академија за реинтеграција на маргинализирани лица“ во Стру…

Окт 28, 2020 Вести

Проектот „Академија за реинтеграција на маргинализирани лица“ преку Центарот за развој на Југоисточен плански регион во партнерство со  Здружението за...

20 нови случаи во Струмица, 628 во Македонија

20 нови случаи во Струмица, 628 во Македонија

Окт 27, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 2236 тестирања, регистрирани се 628 нови случаи на ковид-19. Во Скопје најмногу 353, а во Струмица 20 новозаразен...

Општина Струмица започна со поставување на втор слој асфалт на дел од улиците во градот

Општина Струмица започна со поставување на втор слој асфалт …

Окт 27, 2020 Вести

Согласно планираната динамика за оваа тековна година, а по извршените подготовки, Општина Струмица започна со поставување на втор слој асфалт на дел о...

Утре од 9 до 15 часот без струја Добрашинци, Висока Маала, Нова Маала

Утре од 9 до 15 часот без струја Добрашинци, Висока Маала, Н…

Окт 27, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (среда, 28 октомври), од 09:00 до 15:00 часот без електрична енергија ќе бидат населените места...

Занаетчиите, односно физичките лица кои вршат самостојна дејност ќе добиваaт финансиска помош од 17.410 денари месечно

Занаетчиите, односно физичките лица кои вршат самостојна деј…

Окт 26, 2020 Вести

На денешната седница Владата го утврди текстот на Предлог законот за финансиска поддршка на физички лица кои вршат самостојна дејност погодени од здра...