Да и помогнеме на 7-годишната Нина Димитриевска од Струмица

Сабота, 27 Октомври 2018

За 7-годишното девојче од Струмица, Нина Димитриевска родена со дијагноза „Paraparesis Spastica“ има надеж за нејзино излекување во САД, преку операција која чини 65.000 евра, со постоперативна рехабилитација од еден месец.

Семејството Димитриевски упатува апел за финансиска помош до сите добронамерни луѓе и компании, во рамките на своите можности да и помогнат на Нина за шанса за подобар живот.

Скоро 5 години активно работиме физикални терапии со нашата ќерка Нина, и мислевме дека ќе ја постигнем нашата цел, но за жал не беше така“ - вели мајката на Нина, Славица Димитриевска, која е со хендикеп и се движи со помагало, но тоа не ја спречува во борбата за својата ќерка Нина. Таа надеж гледа во Детската болница „Сент Луис“ во САД, каде многу деца самостојно зачекориле.

Вчера на седница, советниците на Општина Струмица едногласно донесоа одлука за финансиска помош од буџетот на општината, со кои делумно ќе и помогнат на нејзиното семејство за оперативниот зафат во САД.

За помош на Нина Димитриевска уплата може да направите на една од следните сметки:

Денарска сметка: 530500021369542 Охридска Банка

Денарска сметка: 300037103306688 Комерцијална Банка

Девизна сметка: 210501724202015 НЛБ Тутунска Банка

IBAN CODE MK07210501724202015

SWIFT TUTNMK22

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

СПОРТМЕДИА: Академија Пандев се засилува со Маслаќ, екс-силексовецот Рајковиќ и „шпанецот“ Зафиров

СПОРТМЕДИА: Академија Пандев се засилува со Маслаќ, екс-силе…

Јул 21, 2019 Вести

ФК Академија Пандев е пред ангажман на три екстра засилувања. Имено, како што дознава СПОРТМЕДИА, во текот на утрешниот ден и официјално би требало да...

Едно лице загина во сообраќајка кај Василево на патот Струмица - Радовиш

Едно лице загина во сообраќајка кај Василево на патот Струми…

Јул 21, 2019 Вести

Доцна синоќа, во 01:10 часот на магистралниот пат Струмица - Радовиш, на делницата за Струмица до Василевска раскрсница, Ј.Ц. (33) од село Ораовица, р...

Во Струмица се одржаа 25-тите Музички средби на лица со телесен инвалидитет

Во Струмица се одржаа 25-тите Музички средби на лица со теле…

Јул 21, 2019 Вести

Синоќа во рамките на „Струмица ОПЕН фестивал 2019“ се одржаа и 25-тите Музички средби на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“, на кои 14 учесници о...

СОФ 2019: Друштвени игри - „Board Games Day“

СОФ 2019: Друштвени игри - „Board Games Day“

Јул 21, 2019 Вести

Вечерва во рамките на „Струмица ОПЕН фестивал 2019“ во дворот на Струмичката гимназија се одржа настан на друштвени игри насловен „Board Games Day“. ...

Од понеделник започнува традиционалната роденденска недела на „Разнопромет АС“ со 10% попуст на 30.000 артикли

Од понеделник започнува традиционалната роденденска недела н…

Јул 20, 2019 Маркетинг

Струмичката компанија „Разнопромет АС“ и годинава по повод 25-годишнината од своето постоење, ја започнува роденденската акција со попуст од 10% на ду...

Вечерва во дворот на Струмичката гимназија ќе се играат друштвени игри

Вечерва во дворот на Струмичката гимназија ќе се играат друш…

Јул 20, 2019 Вести

Вечерва (сабота, 20 јули), од 19:00 часот на програмата на „Струмица ОПЕН фестивал 2019“, ќе биде првиот ден за друштвени игри - „Board Games Day“. О...

Кривична за жител на Банско кај кого е пронајдена марихуана

Кривична за жител на Банско кај кого е пронајдена марихуана

Јул 20, 2019 Вести

СВР Струмица вчера поднесе кривична пријава против 48-годишен жител на селото Банско, струмичко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривичн...

Во недела и понеделник прекин на електричната енергија во струмичко и дел од градот Струмица

Во недела и понеделник прекин на електричната енергија во ст…

Јул 20, 2019 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека во недела и понеделник (21 и 22 јули), ќе има прекин на електричната енергија, поради реализција на ...