ЖАН ДРВОШАНОВ: Чиста Струмица во првите 100 дена од мандатот

Петок, 01 Октомври 2021

Струмица има сериозни проблеми поради слабото чистење на ѓубрето додека јавното претпријатие има голем број на вработени. Затоа, ние декларираме дека за 100 дена од нашата работа, во нашиот мандат Струмица ќе биде чиста – кажа на денешното обраќање кандидатот за градоначалник на општина Струмица од ВМРО-ДПМНЕ, Жан Дрвошанов.

Интегрален текст од обраќањето:

Почитувани сограѓани,

Нашата програма е направена во соработка со граѓаните како решение  за конкретни проблеми. Нема да нудиме нереална програма со проекти кои никогаш нема да се остварат.

Општина Струмица е пример за такви програми. Овде власта веќе 16 години ветува но, реално не остварува. Наместо за огромни инвестиции  и за грандиозни проекти, ние сите сме принудени како приоритети да ги бираме основните потреби на граѓаните. Нешто незамисливо за 21 век.

Проблемите се натрупуват врз грбот на граѓаните поради лажните ветувања.

Откако ВМРО-ДПМНЕ со Коалицијата  ќе победи на Локалните избори, приоритет ќе добијат проекти кои навистина ги измачуваат граѓаните.

Намалувањето на цената на вода за пиење е наша важна определ. Струмица е една од општините во кои граѓаните плаќаат многу скапа вода, а комуналните такси се високи. ВМРО-ДПМНЕ ќе ја намали цената на водата и  цената на комуналните такси. 

Ресурсите ќе ги направиме еднакво достапни за сите.

Струмица има сериозни проблеми поради слабото чистење на ѓубрето  додека јавното претпријатие има голем број на вработени.

Затоа ние декларираме дека за 100 дена од нашата работа, од нашиот мандат, Струмица ќе биде чиста. Во програмата го предложивме и проектот кого го нарековме „Отпадот има вредност”. Општина Струмица на неколку локации ќе постави вендинг машини за рециклирање.

Конечно во консултација со граѓаните ќе ја разгледаме можноста за формирање на посебна депонија за рециклиран отпад со кој ќе управува посебно претпријатие кое ќе настане по преструктуирањето на ЈПКД „Комуналец“.

Нашите топ проекти се поврзани со најважните проблеми на сограѓаните како поефтина вода и трајно решение за отпадот.

Токму таквиот  реален и чесен пристап кон вистинските проблеми е тоа што прави нашите понудени кадри и програмата да бидат фаворити на овие избори.

Ги повикувам граѓаните на 17-ти Октомври да излезат масовно на изборите и да започне создавањето на нова иднина за Струмица.

Ова содржина е во рамките на „Платено политичко рекламирање“ - Нарачател: ОК на ВМРО-ДПМНЕ Струмица

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Зградата на Општина Струмица светна во портокалова боја во чест на борбата против родово базирано насилство

Зградата на Општина Струмица светна во портокалова боја во ч…

Ное 29, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

„Ја осветливме општинската зграда со портокалови филтри и се вклучивме во кампањата 16 дена активизам против родово базирано насилство. Сега и секогаш...

„НОВА-ЛАБ“ – нов Дијагностички центар во Струмица

„НОВА-ЛАБ“ – нов Дијагностички центар во Струмица

Ное 28, 2021 Маркетинг

Во Струмица, во просториите на Дом на Народна техника отворен е нов Дијагностички центар со најсовремена и квалитетна технологија според сите Европски...

107 пијани возачи казнети и исклучени од сообраќај, најмногу во Струмица

107 пијани возачи казнети и исклучени од сообраќај, најмногу…

Ное 28, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Изминатата ноќ полицијата спроведе акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол на територијата на Македон...

Автомобил удрил во пешак и му нанел тешки телесни повреди

Автомобил удрил во пешак и му нанел тешки телесни повреди

Ное 27, 2021 Вести

СВР Струмица информира дека синоќа пред 19:00 часот на улицата „Ѓорги Упчев“ во Струмица, патничко моторно возило „Хјундаи Лантра“ со струмички регист...

ЦО на СДСМ ја прифати оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

ЦО на СДСМ ја прифати оставката на Заев, на 12 декември ќе с…

Ное 27, 2021 Вести

На 12 декември ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката на лидерот Зоран Зае...

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомобилот „Фолцваген Т-Крос“

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомоб…

Ное 26, 2021 Магазин

Финалето од големата Наградна игра на Бензинските станици „БЕНЗОИЛ“ се ближи кон крајот. По четирите кола во изминатата година на 21 декември, роденде...

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија …

Ное 26, 2021 Вести

„Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица“, вака градоначалникот Костадин Костадинов ја зап...

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Ное 25, 2021 Маркетинг

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак! Купи една и дoбиј ооогромен попуст на втората перница. Изберете модели од асортиманот на D...