Костадинов вети целосна реконструкција на опожарениот Дом на културата во селото Куклиш

Среда, 06 Октомври 2021

Кандидатот за градоначалник на општина Струмица од СДСМ, Костадин Костадинов, денеска на прес-конференција во селото Куклиш најави целосна реконструкција на опожарениот дом на културата.

„Во нашата програма како капитална инвестиција е испланирана целосна реконструкција на Домот на културата, тука во Куклиш. За таа цел, досега е подготвена комплетна техничка документација и постои одобрение за градба. Сега, ред е проектот да биде реализиран. Според проектната програма во објектите се предвидени следните содржини: сала за приредби и претстави со сцена и гардероби за изведувачи, библиотека со читална, две простории за културно уметнички друштва, две канцеларии за вработените, клуб на пензионери, канцеларија на Месната заедница, кафетерија, санитарни простории и технички простории. Како што може да се види, концепцијата за Домот на културата е по реконструкцијата овој објект да стане мулти‐функционален простор кој ќе го користат сите возрасти од Куклиш“ - кажа Костадинов.

Тој најави уште еден голем инфраструктурен проект за селото Куклиш. Имено, во делот на зоната околу Домот на Културата и објектите кои се во непосредната околина се планира надополнување на постоечките зелени површини и дополнување со нови во форма на парковско уредување. На целата површина предвидено е уредување на инфраструктурата со пешачки патеки и поставување соодветна, урбана опрема.

Додаде дека Куклиш е едно од најголемите населени места во струмичкото поле, во кое живеат жители, вредни и работливи домаќини кои се надалеку познати по земјоделските производи. Луѓето во Куклиш имаат златни раце и знаат како се негува и како се создава.

„За некого можеби земјоделието и културата не одат заедно, но куклишани отсекогаш знаеле да покажат и докажат на свој, специфичен начин како е овој спој успешен и негуван, со генерации. Доказ за ова е нивната гордост: Културно-уметничкото друштво „Браќа Минкови" кое идната година ќе одбележи нескромен јубилеј, 50 години од постоењето. Членовите на ова друштво имаат успешни настапи во земјата и странство, промовирајќи го македонскиот фолклор и специфичностите на народното творештво од струмичкото поднебје. Тие се навистина одличен пример како се сака Струмица“ - истакна Костадинов.

Ова содржина е во рамките на „Платено политичко рекламирање“ - Нарачател: ОО на СДСМ Струмица

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Зградата на Општина Струмица светна во портокалова боја во чест на борбата против родово базирано насилство

Зградата на Општина Струмица светна во портокалова боја во ч…

Ное 29, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

„Ја осветливме општинската зграда со портокалови филтри и се вклучивме во кампањата 16 дена активизам против родово базирано насилство. Сега и секогаш...

„НОВА-ЛАБ“ – нов Дијагностички центар во Струмица

„НОВА-ЛАБ“ – нов Дијагностички центар во Струмица

Ное 28, 2021 Маркетинг

Во Струмица, во просториите на Дом на Народна техника отворен е нов Дијагностички центар со најсовремена и квалитетна технологија според сите Европски...

107 пијани возачи казнети и исклучени од сообраќај, најмногу во Струмица

107 пијани возачи казнети и исклучени од сообраќај, најмногу…

Ное 28, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Изминатата ноќ полицијата спроведе акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол на територијата на Македон...

Автомобил удрил во пешак и му нанел тешки телесни повреди

Автомобил удрил во пешак и му нанел тешки телесни повреди

Ное 27, 2021 Вести

СВР Струмица информира дека синоќа пред 19:00 часот на улицата „Ѓорги Упчев“ во Струмица, патничко моторно возило „Хјундаи Лантра“ со струмички регист...

ЦО на СДСМ ја прифати оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

ЦО на СДСМ ја прифати оставката на Заев, на 12 декември ќе с…

Ное 27, 2021 Вести

На 12 декември ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката на лидерот Зоран Зае...

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомобилот „Фолцваген Т-Крос“

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомоб…

Ное 26, 2021 Магазин

Финалето од големата Наградна игра на Бензинските станици „БЕНЗОИЛ“ се ближи кон крајот. По четирите кола во изминатата година на 21 декември, роденде...

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија …

Ное 26, 2021 Вести

„Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица“, вака градоначалникот Костадин Костадинов ја зап...

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Ное 25, 2021 Маркетинг

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак! Купи една и дoбиј ооогромен попуст на втората перница. Изберете модели од асортиманот на D...