Костадин Костадинов најавува нов Ученички дом во СОУ „Димитар Влахов“ за 92 ученици

Сабота, 09 Октомври 2021

Кандидатот за градоначалник на општина Струмица од СДСМ и Коалицијата, Костадин Костадинов во својата предизборна програма планира отворање на нов Ученички дом во СОУ „Димитар Влахов“ во Струмица за 92 ученици, односно истиот предвидува да поседува 92 легла, распоредени во 24 соби со по 4 ученици, а планирани се и 2 соби за ученици со посебни потреби.

Интегрален текст од обраќањето на Костадинов:

Општина Струмица континуирано ги поддржува и стимулира можностите за поголем развој на своите ученици. Во оваа насока, во рамки на кампањата „Учи паметно, работи стручно“ која ја реализира Владата на Република Северна Македонија, во поголем дел од струките кои ги нудат средните училишта „Димитар Влахов“ и „Никола Карев“ во Струмица, лани за прв пат се воведе концептот на дуално образование. Со овој концепт е обезбедена повеќе практична обука наместо изучување теорија, а истиот беше дополнително поддржан од Министерството за Образование и Наука со доделување на стипендии од 3.500 денари месечно за секој ученик. Дури 150 ученици се запишаа во прва година во некоја од 6‐те дуални паралелки кои се отворија во двете средни училишта. Со три паралелки во СОУ „Димитар Влахов“ ‐ за угостителско туристичка струка, за хемиско‐технолошка струка и за земјоделската струка, и две во СОУ „Никола Карев“, за образовните профили техничар за производно машинство, ракувач со машини за пренос на материјали и тесар, армирач и бетонирач, започна реализацијата на дуалното образование во Струмица.

Општина Струмица, со фокус и кон локалниот економски развој, го поддржува дуалното образование чија цел е во средните стручни училишта да се отвораат образовни профили во консултација со бизнис секторот. Дополнително, како Општина која почитува и поддржува реформи кои водат кон прогрес, особено на младите генерации, Општината го поттикнува интересот на осмооделенците од Регионот за продолжување на средното образование во стручните средни училишта на нејзина територија, нудејќи решение за нивното сместување.

Во оваа насока, во дворот на земјоделското училиштето СОУ “Димитар Влахов” од Струмица и врз основа на потребите на истото, планирано да биде сместен нов ученички дом. Со реализација на ученичкиот дом се подигнува основната инфраструктура за спроведување на дуалното образование. Со овој потег се олеснува пристапот до училиштето и компаниите кои ја спроведуваат праксата на учениците кои имаат интерес да ја следат дуалната програма, а доаѓаат од пооддалечени места. Во приземјето на ново предвидената градба планирано е да биде сместена кујна со сите потребни елементи во која би се спремала храна за корисниците на ученичкиот дом, гардероба и санитарни јазли за вработените во истата и ресторантски дел, согласно нормативи. Исто во приземјето се предвидува и училишна библиотека кој би ја користеле корисниците на домот и другите ученици во средното училиште.

Во ученичкиот дом е предвидено да бидат сместени 92 ученици, односно истиот се предвидува да поседува 92 легла, распоредени во 24 соби со по 4 ученици, а планирани се и 2 соби за ученици со посебни потреби. Според бројот на ученици, исто така е планирано да има две соби за воспитувачи, две соби за изолација и една соба за медицинско лице. Покрај тоа, има предвидено и доволен број на простории за управата, односно административни простории. Во секоја соба има предвидена бања со целокупната потребна санитарија. На секој кат се предвидува и читална која учениците би ја користеле за завршување на секојдневните обврски поврзани со училишните задачи.

За дополнителен развој и унапредување на воспитно‐образовниот сегмент во Општината, предвидена е и реализација на активности кои се во доменот на грижата за најмалите. Оттука, посебно внимание се посветува на континуираното подобрување на условите за прием на деца од предшколска возраст, како и за условите во досегашните, постоечки објекти на градинките, преку уредување на нивните дворни површини и внесување на нови содржини во истите. Како дел од досега реализираните активности, завршена е реконструкцијата на Клон 2, лоцирана во големиот Градски Парк, со цел овозможување на престој за над 60 деца, а во рамкина новата населба кај Касарната во завршна фаза е изградбата на градинка со капацитет за 310 деца. Со цел зголемување на енергетската ефикасност, во дел од градинките извршена е промена на постоечките врати и прозорци со што се задржува топлината и се намалува потрошувачката на енергија.

Имајќи ја предвид динамиката за развој на населените места и зголемувањето на потребата од ваков тип на воспитно образовни капацитети во населените места во општина Струмица, соодветно, со донесувањето на Деталните Урбанистички Планови, за населените места Просениково, Дабиле и Банско се предвидуваат и градинки преку пренамена на постоечки капацитети или покренување на нови. Во однос на постоечките расположливи капацитети на територија на Општина Струмица, предвидено е нивна соодветна реконструкција и модернизација, како и соодветно уредување и опремување со реквизити на дворовите во рамки на градинките. А како една од мерките со цел еднаков, праведен третман на различни категории граѓани, со цел олеснување на самохраните родители, престојот во градинка на нивните деца ќе биде бесплатен.

Ова содржина е во рамките на „Платено политичко рекламирање“ - Нарачател: ОО на СДСМ Струмица

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Зградата на Општина Струмица светна во портокалова боја во чест на борбата против родово базирано насилство

Зградата на Општина Струмица светна во портокалова боја во ч…

Ное 29, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

„Ја осветливме општинската зграда со портокалови филтри и се вклучивме во кампањата 16 дена активизам против родово базирано насилство. Сега и секогаш...

„НОВА-ЛАБ“ – нов Дијагностички центар во Струмица

„НОВА-ЛАБ“ – нов Дијагностички центар во Струмица

Ное 28, 2021 Маркетинг

Во Струмица, во просториите на Дом на Народна техника отворен е нов Дијагностички центар со најсовремена и квалитетна технологија според сите Европски...

107 пијани возачи казнети и исклучени од сообраќај, најмногу во Струмица

107 пијани возачи казнети и исклучени од сообраќај, најмногу…

Ное 28, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Изминатата ноќ полицијата спроведе акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол на територијата на Македон...

Автомобил удрил во пешак и му нанел тешки телесни повреди

Автомобил удрил во пешак и му нанел тешки телесни повреди

Ное 27, 2021 Вести

СВР Струмица информира дека синоќа пред 19:00 часот на улицата „Ѓорги Упчев“ во Струмица, патничко моторно возило „Хјундаи Лантра“ со струмички регист...

ЦО на СДСМ ја прифати оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

ЦО на СДСМ ја прифати оставката на Заев, на 12 декември ќе с…

Ное 27, 2021 Вести

На 12 декември ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката на лидерот Зоран Зае...

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомобилот „Фолцваген Т-Крос“

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомоб…

Ное 26, 2021 Магазин

Финалето од големата Наградна игра на Бензинските станици „БЕНЗОИЛ“ се ближи кон крајот. По четирите кола во изминатата година на 21 декември, роденде...

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија …

Ное 26, 2021 Вести

„Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица“, вака градоначалникот Костадин Костадинов ја зап...

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Ное 25, 2021 Маркетинг

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак! Купи една и дoбиј ооогромен попуст на втората перница. Изберете модели од асортиманот на D...