Семејството Јанкови се всели во новата куќа од семејството Пишеви

Сабота, 06 Јуни 2015

За пратеникот Васил Пишев и неговото семејство, денеска е голем ден

Пратеникот Васил Пишев со семејството, а со поддршка на бизнисмени од Струмица и локалната самоуправа на Ново Село, на семејството Јанкови од Смолари, Надежда и Платон, со нивните деца им изградија нов скромен дом.


Новото живеалиште е веднаш до старата трошна куќа, од која двете деца, Благица и Атанас, кои се со тешка интелектуална попреченост и слепило, повеќе од 30 години не се симнале во својот двор.


За пратеникот Васил Пишев и неговото семејство, денеска е голем ден, бидејќи со поддршка на министерот Спасов, залагањето на градоначалникот Велков и повеќе бизнисмени, на семејството Јанкови им подарија нов скромен дом.


Во новиот дом на семејството на Надежда и Платон Јанкови, денеска беа и министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, градоначалникот на општина Ново Село, Блажо Велков, претставници на ОО на Црвениот крст од Струмица, кои им донираа и прехранбени производи, средства за лична хигиена и други неопходни работи за секојдневните потреби на нивните деца.


„Можеби како луѓе не можеме да помогнеме и го вратиме здравјето на членовите на оваа семејство, но со новиот дом се надеваме дека ќе им ја вратиме насмевката. Двете деца, повеќе од 30 години не се беа симнале од трошната куќа во својот двор, но како резултат на помошта од Министерството за труд и социјална политика, помошта на пратеникот Васил Пишев, на градоначалникот на општина Ново Село и бизнисмени од струмичко, успеавме сите заедно да им помогнеме на оваа семејство“ - рече министерот Спасов.


Тој истакна дека Министерството за труд и социјална политика, на семејството Јанкови му обезбедува континуирана парична месечна помош во висина од 16.200 денари, како и постојана помош и поддршка од Црвениот крст.


Новиот дом за Надежда и Платон и нивните деца е ново гнездо во кое ќе ги нема проблемите од старата и дотраена куќа.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во сабота второто извлекување од големата Наградна игра на „БЕНЗОИЛ“

Во сабота второто извлекување од големата Наградна игра на „…

Апр 20, 2021 Магазин

Второто извлекување од големата Наградна игра на бензинските станици „БЕНЗОИЛ“ ќе се одржи во сабота, 24 април во 12:00 часот на Бензинската станица „...

Ниеден нов случај со Ковид-19 во изминатото деноноќие во Струмица, но со двајца починати

Ниеден нов случај со Ковид-19 во изминатото деноноќие во Стр…

Апр 19, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравството информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 135 нови случаи. Преку Центарот за јавно здравје во Струмица нема р...

Друштвото „Иван Василевски“ објави Конкурс за литературна творба во поезија и проза на тема „Кула во сонот“

Друштвото „Иван Василевски“ објави Конкурс за литературна тв…

Апр 19, 2021 Вести

Друштвото за наука, литература, култура и уметност „Иван Василевски“ од Струмица, распиша Конкурс за најдобра литературна творба во поезија и проза на...

Тековните мерки со полициски час да продолжат, а од следната недела да се отворат летните тераси на угостителите, предлага Главниот координативен кризен штаб

Тековните мерки со полициски час да продолжат, а од следната…

Апр 19, 2021 Вести

Полицискиот час од 20:00 до 05:00 часот и затворени угостителки објекти да важи и во наредните 7 дена, а од 27 април до 15 мај угостителските објекти ...

Gulf Oil ќе донира 1 милион денари на семејството на трагично загинатата Верица Белчовска

Gulf Oil ќе донира 1 милион денари на семејството на трагичн…

Апр 17, 2021 Вести

Семејството Стајиќ, основачи и сопственици на компанијата „Gulf Oil“ во Македонија ќе донираат 1 милион денари на семејството на Верица Белчовска, кој...

Девојката што беше прегазена во центарот на Струмица починала, но нејзиното срце и понатаму чука во 22-годишно момче

Девојката што беше прегазена во центарот на Струмица починал…

Апр 17, 2021 Вести

Верица Белчовска од Берово е 20-годишната почината девојка за која нејзиното семејство се согласи да ги донира органите за повеќе пациенти кои имаат п...

Одбојкарите на Струмица со уште една победа во финалната серија на домашниот одбојкарски шампионат

Одбојкарите на Струмица со уште една победа во финалната сер…

Апр 16, 2021 Вести

Вечерва во Тетово, одбојкарите на ОК „ЏИО Струмица“ извојуваа уште една победа во финалната серија на домашниот одбојкарски шампионат над екипата на О...

Струмичкото ВМРО-ДПМНЕ бара да се намалат екстремно високите цени за погребални услуги

Струмичкото ВМРО-ДПМНЕ бара да се намалат екстремно високите…

Апр 16, 2021 Вести

Претседателот на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, Жан Дрвошанов, денеска на прес конференција ги повика надлежните да интервенираат на е...