Министерот Диме Спасов во посета на општина Ново Село

Сабота, 06 Јуни 2015

Денеска во посета на општина Ново Село беше министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов

Денеска во посета на општина Ново Село беше министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, кој имаше работна средба со градоначалникот Блажо Велков.


На средбата Спасов и Велков разговараа за градинката во Ново Село, која е во фаза на примопредавање од општина Струмица, за која во тек е изработка на проект за нејзина реконструкција, а со кој проект, заедно со општина Сандански, Бугарија, ќе се аплицира за добивање финансиски средства преку ИПА фондовите од ЕУ.


Тема на разговор беше и изградбата на Дом за стари лица, кој ќе се гради во кругот на касарната во Ново Село, која исто така е во фаза на примопредавање, по што ќе подготвува проект за градба.


Министерот Спасов при посетата на општина Ново Село, го посети и новоизградениот дом на семејството Јанкови во Смолари, кој го изгради пратеникот Васил Пишев со поддршка на бизнисмени и локалната самоуправа на Ново Село.


На крајот од посетата, министерот Спасов и градоначалникот Велков беа на Смоларскиот водопад, кој претставува една од најголемите природни реткости во Република Македонија, а се наоѓа токму во општина Ново Село.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Ниеден нов случај со Ковид-19 во изминатото деноноќие во Струмица, но со двајца починати

Ниеден нов случај со Ковид-19 во изминатото деноноќие во Стр…

Апр 19, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравството информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 135 нови случаи. Преку Центарот за јавно здравје во Струмица нема р...

Друштвото „Иван Василевски“ објави Конкурс за литературна творба во поезија и проза на тема „Кула во сонот“

Друштвото „Иван Василевски“ објави Конкурс за литературна тв…

Апр 19, 2021 Вести

Друштвото за наука, литература, култура и уметност „Иван Василевски“ од Струмица, распиша Конкурс за најдобра литературна творба во поезија и проза на...

Тековните мерки со полициски час да продолжат, а од следната недела да се отворат летните тераси на угостителите, предлага Главниот координативен кризен штаб

Тековните мерки со полициски час да продолжат, а од следната…

Апр 19, 2021 Вести

Полицискиот час од 20:00 до 05:00 часот и затворени угостителки објекти да важи и во наредните 7 дена, а од 27 април до 15 мај угостителските објекти ...

Gulf Oil ќе донира 1 милион денари на семејството на трагично загинатата Верица Белчовска

Gulf Oil ќе донира 1 милион денари на семејството на трагичн…

Апр 17, 2021 Вести

Семејството Стајиќ, основачи и сопственици на компанијата „Gulf Oil“ во Македонија ќе донираат 1 милион денари на семејството на Верица Белчовска, кој...

Девојката што беше прегазена во центарот на Струмица починала, но нејзиното срце и понатаму чука во 22-годишно момче

Девојката што беше прегазена во центарот на Струмица починал…

Апр 17, 2021 Вести

Верица Белчовска од Берово е 20-годишната почината девојка за која нејзиното семејство се согласи да ги донира органите за повеќе пациенти кои имаат п...

Одбојкарите на Струмица со уште една победа во финалната серија на домашниот одбојкарски шампионат

Одбојкарите на Струмица со уште една победа во финалната сер…

Апр 16, 2021 Вести

Вечерва во Тетово, одбојкарите на ОК „ЏИО Струмица“ извојуваа уште една победа во финалната серија на домашниот одбојкарски шампионат над екипата на О...

Струмичкото ВМРО-ДПМНЕ бара да се намалат екстремно високите цени за погребални услуги

Струмичкото ВМРО-ДПМНЕ бара да се намалат екстремно високите…

Апр 16, 2021 Вести

Претседателот на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, Жан Дрвошанов, денеска на прес конференција ги повика надлежните да интервенираат на е...

Се издава деловен простор од 100 м² во Струмица

Се издава деловен простор од 100 м² во Струмица

Апр 16, 2021 Веб Билборд

Се издава деловен простор од 100 м², спроти хотелот „Илинден“ во Струмица, над Студио „ПРЕСТИЖ“. Просторијата е со излог, санитарен чвор и е погодна з...