Испечатете ја страната

Министерот Диме Спасов во посета на општина Ново Село

Сабота, 06 Јуни 2015

Денеска во посета на општина Ново Село беше министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов

Денеска во посета на општина Ново Село беше министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, кој имаше работна средба со градоначалникот Блажо Велков.


На средбата Спасов и Велков разговараа за градинката во Ново Село, која е во фаза на примопредавање од општина Струмица, за која во тек е изработка на проект за нејзина реконструкција, а со кој проект, заедно со општина Сандански, Бугарија, ќе се аплицира за добивање финансиски средства преку ИПА фондовите од ЕУ.


Тема на разговор беше и изградбата на Дом за стари лица, кој ќе се гради во кругот на касарната во Ново Село, која исто така е во фаза на примопредавање, по што ќе подготвува проект за градба.


Министерот Спасов при посетата на општина Ново Село, го посети и новоизградениот дом на семејството Јанкови во Смолари, кој го изгради пратеникот Васил Пишев со поддршка на бизнисмени и локалната самоуправа на Ново Село.


На крајот од посетата, министерот Спасов и градоначалникот Велков беа на Смоларскиот водопад, кој претставува една од најголемите природни реткости во Република Македонија, а се наоѓа токму во општина Ново Село.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во среда и денеска вакцинирани 500 граѓани од Струмица, во понеделник почнува масовна вакцинација во салата на ООУ „Никола Вапцаров“

Во среда и денеска вакцинирани 500 граѓани од Струмица, во п…

Мај 14, 2021 Вести

Во изминатите два работни дена, односно во среда, 12 мај и денеска, 14 мај во ЈЗУ „Здравствен дом“ во Струмица се вакцинирале 500 граѓани над 60-годиш...

Општината пробива, тампонира и асфалтира улици кај Спортската сала и паркот во Струмица

Општината пробива, тампонира и асфалтира улици кај Спортскат…

Мај 14, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од Општина Струмица информираат дека деновиве се работи на пробивање и тампонирање на улици во должина од 780 метри, кај Спортската сала „Парк“ и голе...

Отворен Граничниот премин „Евзони“ кон Грција

Отворен Граничниот премин „Евзони“ кон Грција

Мај 14, 2021 Вести

Денеска од страна на грчките гранични служби добивме известување дека од 13:00 часот е дозволен е влез во Република Грција на граѓаните од ЕУ, трети з...

Советот донесе Одлука спортската сала во ООУ „Никола Вапцаров“ времено да се користи за регионален пункт за вакцинација

Советот донесе Одлука спортската сала во ООУ „Никола Вапцаро…

Мај 14, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Советот на општина Струмица денеска одржа вонредна седница на која советниците едногласно донесоа Одлука за престанок на трајно и давање на времено ко...

The Public вработува мотивирани и енергични членови на тимот

The Public вработува мотивирани и енергични членови на тимот

Мај 14, 2021 Веб Билборд

Ново во Струмица! Струмица наскоро ќе го добие The Public Bar & Coffee, кој се наоѓа во срцето на градот на самиот плоштад. The Public вработува ...

Честитка од градоначалникот Коста Јаневски по повод празникот Рамазан Бајрам

Честитка од градоначалникот Коста Јаневски по повод празнико…

Мај 13, 2021 Вести

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски по повод празникот Рамазан Бајрам упати честитка до своите сограѓани од исламска вероисповед. П...

Мислиманите денеска го слават Рамазан Бајрам

Мислиманите денеска го слават Рамазан Бајрам

Мај 13, 2021 Магазин

Муслиманите во Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и п...

Училиштето „Сандо Масев“ промовираше своја химна, одбележувајќи го патрониот празник

Училиштето „Сандо Масев“ промовираше своја химна, одбележува…

Мај 12, 2021 Вести

Општинското основно училиште „Сандо Масев“ од Струмица, денеска го одбележа својот патрон - 79 години од убиството на Сандо Масев. Претставници на Одд...