Група граѓани од Куклиш го потсетија Заев на ветените проекти

Понеделник, 06 Јули 2015

Васе Ценев од Куклиш, во име на жители на Куклиш, денеска преку прес конференција, го потсети градоначалникот Зоран Заев за ветените проекти

 

Васе Ценев од Куклиш, во име на жители на Куклиш, денеска преку прес конференција, го потсети градоначалникот Зоран Заев за ветените проекти во ова населено место, а сеуште нереализирани. За опожарениот Дом на културата од 2013-та година, за кој Заев најавил дека ќе се направи нов, за нова Детска градинка во Куклиш, за реконструкција на улици.


„Поминаа повеќе од две години, но од ветеното ништо. Градоначалникот Заев е политичар кој не се придржува на дадениот збор и на кој не може да му се верува. Со години ги лаже граѓаните на Струмица, ветувајќи многу проекти кои не ги реализирал ниту пак дава отчет зошто не ги реализирал и каде се трошат парите наменети за нивна реализација, а општинскиот Буџет го третира како негова своина.


Денес ние жителите од Куклиш сакаме да го прашаме градоначалникот во заминување, Зоран Заев, каде се проектите кои ни ги вети? Изградба на нов Дом на културата, изградба на Детска градинка, реконструкција на улицата од школото до споменикот и улицата од „Вена Мечева“ до „Пилов Ристо“, предложени од претходниот совет, а до ден денес не се реализирани.


Овие проекти се од големо значење за Куклиш, реализација на овие проекти ќе овозможи поквалитетни услови за живеење на граѓаните од Куклиш. Но, очигледно на Заев не го засегаат нашите проблеми. Го повикуваме Заев да ни одговори зошто не се реализирани проектите кои ни ги ветивте, каде отидоа парите за нивна реализација?


Господнине Заев, очигледно вие не сте способен да ги решавате нашите комунални проблеми и да ги реализирате ветените проекти. Затоа ве повикуваме да си поднесете неотповиклива оставка и да распишете предвремени градоначалнички избори за на есен“ - изјави Ценев.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Утре жителите во општината Босилово кои користат вода преку Филтер станицата ќе имат прекин на водоснабдувањето од 6 до 17 часот

Утре жителите во општината Босилово кои користат вода преку …

Сеп 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Огражден“ од Босилово информираат дека утре (петок, 25 септември), поради чистење на резервоарите на Филтер станицата „Иловица“, ќе има преки...

Советот на општина Струмица направи измена и дополнување на Буџетот за тековната 2020 година

Советот на општина Струмица направи измена и дополнување на …

Сеп 24, 2020 Вести

Денеска се одржа 39-та седница на Советот на општина Струмица на која што беше усвоена предлог-одлуката за измена и дополнување на Буџетот на општина ...

Продолжува да расте бројката на новозаболени со ковид-19 во Струмица, денеска 14 нови случаи

Продолжува да расте бројката на новозаболени со ковид-19 во …

Сеп 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19, најмногу во Скопје 58 лица, па следува Струмица со 1...

Ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, во петок јавна презентација

Ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, во петок јавна …

Сеп 24, 2020 Вести

Јавното претпријатие за државни патишта ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, спој со А1 во должина од 25 километри. Во петок, 25 септември, с...

Некогашната скривница на плоштадот во Струмица се адаптира во Уметничка галерија

Некогашната скривница на плоштадот во Струмица се адаптира в…

Сеп 23, 2020 Вести

Започна со реализација проектот „Пренамена и адаптација на деловен простор во Уметничка галерија“. Пренамената се врши на просторот под градскиот плош...

Утре од 09:30 до 12:00 часот прекин на електричната енергија во Добрејци

Утре од 09:30 до 12:00 часот прекин на електричната енергија…

Сеп 23, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 24 септември), од 09:30 до 12:00 часот без електрична енергија ќе останат жителите и...

Продавницата за оружје и спортска опрема „АС-ТО“ има потреба од продавач

Продавницата за оружје и спортска опрема „АС-ТО“ има потреба…

Сеп 23, 2020 Веб Билборд

Продавницата за оружје и спортска опрема ДТ „АС-ТО“ од Струмица има потреба од работник – продавач, со или без работно искуство. Подетални информации ...

И денеска Струмица со седум новозаболени од ковид-19

И денеска Струмица со седум новозаболени од ковид-19

Сеп 23, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени 1769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на ковид-19, од кои 7 лица се евидентирани преку Центарот за јавно з...