Испечатете ја страната

Група граѓани од Куклиш го потсетија Заев на ветените проекти

Понеделник, 06 Јули 2015

Васе Ценев од Куклиш, во име на жители на Куклиш, денеска преку прес конференција, го потсети градоначалникот Зоран Заев за ветените проекти

Васе Ценев од Куклиш, во име на жители на Куклиш, денеска преку прес конференција, го потсети градоначалникот Зоран Заев за ветените проекти во ова населено место, а сеуште нереализирани. За опожарениот Дом на културата од 2013-та година, за кој Заев најавил дека ќе се направи нов, за нова Детска градинка во Куклиш, за реконструкција на улици.


„Поминаа повеќе од две години, но од ветеното ништо. Градоначалникот Заев е политичар кој не се придржува на дадениот збор и на кој не може да му се верува. Со години ги лаже граѓаните на Струмица, ветувајќи многу проекти кои не ги реализирал ниту пак дава отчет зошто не ги реализирал и каде се трошат парите наменети за нивна реализација, а општинскиот Буџет го третира како негова своина.


Денес ние жителите од Куклиш сакаме да го прашаме градоначалникот во заминување, Зоран Заев, каде се проектите кои ни ги вети? Изградба на нов Дом на културата, изградба на Детска градинка, реконструкција на улицата од школото до споменикот и улицата од „Вена Мечева“ до „Пилов Ристо“, предложени од претходниот совет, а до ден денес не се реализирани.


Овие проекти се од големо значење за Куклиш, реализација на овие проекти ќе овозможи поквалитетни услови за живеење на граѓаните од Куклиш. Но, очигледно на Заев не го засегаат нашите проблеми. Го повикуваме Заев да ни одговори зошто не се реализирани проектите кои ни ги ветивте, каде отидоа парите за нивна реализација?


Господнине Заев, очигледно вие не сте способен да ги решавате нашите комунални проблеми и да ги реализирате ветените проекти. Затоа ве повикуваме да си поднесете неотповиклива оставка и да распишете предвремени градоначалнички избори за на есен“ - изјави Ценев.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Градежниците од струмичко го чествуваа својот празник Свети Тома, нов кум на манифестацијата е Антонио Атанасов од „Мајстор Компани“

Градежниците од струмичко го чествуваа својот празник Свети …

Окт 19, 2020 Вести

Веќе 28 години градежниците од струмичкиот регион организираат средба и го чествуваат празникот, својот патрон Свети Тома – заштитникот на градежницит...

Две максимални победи од 3:0 за три дена на струмичките одбојкари

Две максимални победи од 3:0 за три дена на струмичките одбо…

Окт 18, 2020 Спорт

Две максимални победи од 3:0 за три дена во првите две кола во новиот шампионат за успешен почеток на струмичките одбојкари. ОК „ЏИО Струмица“ на гос...

Единаесет новозаболени лица регистрирани преку Центарот за јавно здравје во Струмица, 83-годишен струмичанец починал

Единаесет новозаболени лица регистрирани преку Центарот за ј…

Окт 18, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направените 1853 тестирања, регистрирани се 428 нови случаи на ковид-19. Во Скопје 200, Тетово 30, Прилеп 29, Кавадарци 17, К...

ВИДЕО: Струмичанецот Дејан Илиев блескаше во Лондон на дебито за „Шрусбери таун“

ВИДЕО: Струмичанецот Дејан Илиев блескаше во Лондон на дебит…

Окт 18, 2020 Спорт

Македонскиот репрезентативен голман од „Арсенал“, струмичанецот Дејан Илиев, кој е на позајмица во „Шрусбери таун“ и настапува во првата англиска лига...

Просторот околу Манастирската црква „Свети Леонтиј” во Водоча го добива својот нов лик

Просторот околу Манастирската црква „Свети Леонтиј” во Водоч…

Окт 18, 2020 Вести

Уредувањето на просторот околу манастирот „Св. Леонтиј“ во Водоча, кое започна во месец мај годинава, се врши според планираната динамика. Целокупнио...

Во сообраќајна незгода кај Босилово повредени сечачи на дрва, еден потешко

Во сообраќајна незгода кај Босилово повредени сечачи на дрва…

Окт 18, 2020 Вести

Вчера околу 07:30 часот на магистралниот пат Струмица - Ново Село, кај Босилово, се случила сообраќајна незгода помеѓу работна машина за сечење дрва, ...

Струмичката полиција со превентивна акција - „Управувај безбедно со земјоделски машини“

Струмичката полиција со превентивна акција - „Управувај безб…

Окт 17, 2020 Вести

Во организација на Отсекот за превенција и ПС за БПС Струмица при Секторот за внатрешни работи во Струмица, а во партнерство со РСБСП, денеска во насе...

Здружението „Вера“ собра околу 120 килограми храна во денешната Национална кампања „Нахрани 10.000“

Здружението „Вера“ собра околу 120 килограми храна во денешн…

Окт 17, 2020 Вести

По повод „Неделата на солидарноста“, денеска на 18 локации во шест градови во Македонија, меѓу кои и во Струмица се одржи Националната хуманитарната а...