Пинда инвестира околу 200.000 евра на стадионот „Младост“

Среда, 08 Јули 2015

Започна и реконструкцијата на некогашните соблекувални на стадионот „Младост“ во Струмица

Започна и реконструкцијата на некогашните соблекувални на стадионот „Младост“ во Струмица.


По поставувањето на нов модерен систем за наводнување на теренот на стадионот, новиот концесионер Славчо Васков Пинда, започна и со целосна реконструкција на руираните стари простории-соблекувални на овој стадион.


Ќе се изврши комплетна реконструкција, на подот, ѕидовите, таванот, нова водоводна и електрична инсталација, санитарна и друга опрема, уредување со нови плочки во „бањите“ за туширање.


Како што ни рече Пинда, комплетното уредување на целиот стадион ќе чини околу 200.000 евра, а веќе е договорено и вклучување на струјата, која беше исклучена, со што покрај нормалното функционирање на стадионот, ќе можат да се користат и рефлекторите за ноќно играње или тренирање.


Набавена е и нова опрема за тренинг за играчите од првиот состав, но и за младите категории, нови членови, кои започнаа да тренират во ФК „Беласица“.


Славчо Васков Пинда, откако го презеде управување со брендот на струмичкиот фудбал ФК „Беласица“ и стадионот „Младост“, покрај враќањето на стадионот во првобитната состојба и негово одржување, тој е и со амбиции ФК „Беласица“ да ја врати во Првата фудбалска лига.


Иако во првиот обид новата управата на ФК „Беласица“ не успеа да ги внесе струмичките сино-бели во Втората лига, преку бараж натпреварите, можно е „Беласица“, која остана во Трета лига - Исток, новата фудбалска сезона да ја започне во Втората лига.


Пинда најави дека во тек се преговори со второлигашка екипа, која поради лошата финансиска состојба, можно е да се откаже од второлигашкото натпреварување, па на нејзино место да се најде екипата на „Беласица“.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Земјоделците од утре со картичка ќе можат да си обезбедат зелена нафта

Земјоделците од утре со картичка ќе можат да си обезбедат зе…

Јул 12, 2020 Вести

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, вчера од Струмица најави дека од понеделник повторно ќе може да се точи Еуро...

Денеска е Петровден - за многу години!

Денеска е Петровден - за многу години!

Јул 12, 2020 Магазин

Денеска е Св. апостоли Петар и Павле – Петровден. Со овој празник завршува еден од четирите повеќедневни пости во годината, кој е врзан за празникот ...

Два нови случаи заразени со ковид-19 во Струмица

Два нови случаи заразени со ковид-19 во Струмица

Јул 11, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на ковид-19, меѓу кои и две лица во Струмица, најмногу во Скопје ...

Костадинов: Да не ризикуваме, да не го даваме гласот за било кој би можел да коалицира со Мицкоски

Костадинов: Да не ризикуваме, да не го даваме гласот за било…

Јул 11, 2020 Избори 2020

„Да не ризикуваме, да не го даваме гласот за било кој би можел да коалицира со Мицкоски“ - кажа во денешното обраќање кандидатот за пратеник во Изборн...

Министерот за внатрешни работи е во Струмица, се сретна со раководството на СВР Струмица

Министерот за внатрешни работи е во Струмица, се сретна со р…

Јул 11, 2020 Вести

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев претпладнево беше во работна посета на Секторот за внатрешни работи во Струмица. Како што кажа министерот ...

Кандидатот за пратеник Костадин Костадинов на средба со струмичките бизнисмени

Кандидатот за пратеник Костадин Костадинов на средба со стру…

Јул 10, 2020 Избори 2020

„Ја зајакнуваме директната поддршка на македонските компании. Нашата цел е да создадеме амбиент за динамичен и конкурентен бизнис, ослободен од полити...

Во 16 градови ќе се формираат регионални „Ковид-центри“, меѓу кои и во Струмица

Во 16 градови ќе се формираат регионални „Ковид-центри“, меѓ…

Јул 10, 2020 Вести

Градоначалниците на 16 општини го поддржаа предлогот на Министерството за здравство и на Комисијата за заразни болести за формирање регионални „Ковид-...

Уште една струмичанка позитивна на Ковид-19, денеска во земјава регистрирани дури 205 нови случаи

Уште една струмичанка позитивна на Ковид-19, денеска во земј…

Јул 10, 2020 Вести

Во последните 24 часа во земјава се направени 1728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на Ковид-19, информираат од Министерството за здравств...