Околу 3000 луѓе вечераа на сред плоштад во Струмица

Четврток, 09 Јули 2015

Околу 3000 струмичани од муслиманска вероисповед, синоќа на плоштадот во Струмица вечераа по зајдисонце, по повод Рамазанските пости

Околу 3000 струмичани од муслиманска вероисповед, синоќа на плоштадот во Струмица вечераа по зајдисонце, по повод Рамазанските пости, која е всушност прекинување на постот.


Ифтарската вечер на отворено, за прв пат се организира во Струмица, а веќе трета година во Македонија, во организација на општината Бајрам Паша од Турција, започната од 2005 година.


Секоја година, во некоја од балканските земји, во текот на месецот на Рамазан, организираат ваква Ифтарска вечер, а освен во Македонија, се организираа и во Грција, Бугарија, Србија.


На овој начин сака да се испрати порака на солидарност, единство, заедништво, бидејќи Рамазан е познат како месец на постот, добрината, зближувањето, помагање на сите граѓани без разлика на верата.


По молитвата, се служеше вечерата, од страна на 50-тина волонтери од Турција, кои дојдоа да го организираат овој настан, заедно со познати турски уметници, изведувајќи културно-уметничка програма на импровизираната сцена, додека вечераа верниците.


ФОТОГАЛЕРИЈА

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Земјоделците од утре со картичка ќе можат да си обезбедат зелена нафта

Земјоделците од утре со картичка ќе можат да си обезбедат зе…

Јул 12, 2020 Вести

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, вчера од Струмица најави дека од понеделник повторно ќе може да се точи Еуро...

Денеска е Петровден - за многу години!

Денеска е Петровден - за многу години!

Јул 12, 2020 Магазин

Денеска е Св. апостоли Петар и Павле – Петровден. Со овој празник завршува еден од четирите повеќедневни пости во годината, кој е врзан за празникот ...

Два нови случаи заразени со ковид-19 во Струмица

Два нови случаи заразени со ковид-19 во Струмица

Јул 11, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на ковид-19, меѓу кои и две лица во Струмица, најмногу во Скопје ...

Костадинов: Да не ризикуваме, да не го даваме гласот за било кој би можел да коалицира со Мицкоски

Костадинов: Да не ризикуваме, да не го даваме гласот за било…

Јул 11, 2020 Избори 2020

„Да не ризикуваме, да не го даваме гласот за било кој би можел да коалицира со Мицкоски“ - кажа во денешното обраќање кандидатот за пратеник во Изборн...

Министерот за внатрешни работи е во Струмица, се сретна со раководството на СВР Струмица

Министерот за внатрешни работи е во Струмица, се сретна со р…

Јул 11, 2020 Вести

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев претпладнево беше во работна посета на Секторот за внатрешни работи во Струмица. Како што кажа министерот ...

Кандидатот за пратеник Костадин Костадинов на средба со струмичките бизнисмени

Кандидатот за пратеник Костадин Костадинов на средба со стру…

Јул 10, 2020 Избори 2020

„Ја зајакнуваме директната поддршка на македонските компании. Нашата цел е да создадеме амбиент за динамичен и конкурентен бизнис, ослободен од полити...

Во 16 градови ќе се формираат регионални „Ковид-центри“, меѓу кои и во Струмица

Во 16 градови ќе се формираат регионални „Ковид-центри“, меѓ…

Јул 10, 2020 Вести

Градоначалниците на 16 општини го поддржаа предлогот на Министерството за здравство и на Комисијата за заразни болести за формирање регионални „Ковид-...

Уште една струмичанка позитивна на Ковид-19, денеска во земјава регистрирани дури 205 нови случаи

Уште една струмичанка позитивна на Ковид-19, денеска во земј…

Јул 10, 2020 Вести

Во последните 24 часа во земјава се направени 1728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на Ковид-19, информираат од Министерството за здравств...