И денеска нова група граѓани побара оставка од Заев поради „негова негрижа“

Четврток, 09 Јули 2015

Според нив, со секој изминат ден се влошува и онака лошата состојба во која се наоѓале инфраструктурните објекти во општината

Група граѓани и денеска преку прес конференција на струмичкиот плоштад и мала изложба од фотографии, со како што велат, од состојбата на инфраструктурата во општина Струмица, лошата состојба на дел од улиците во општината, објекти во некои од населените места во кои се одржуваат културни настани, како и фотографии од диви депонии, побараа оставка од струмичкиот градоначалник Зоран Заев.


Според нив, со секој изминат ден се влошува и онака лошата состојба во која се наоѓале инфраструктурните објекти во општината.


„Хигиената на јавните површини во општината веќе е под секаков технички минимум и е алармантна. Диви депонии за смет никнуваат на секој ќош, дури и улиците во центарот на градот се ископани до непрепознатливост. Кал, ископани и неасфалтирани улици, диви депонии кои претставуваат потенцијален извор на заразни болести, ненавремено исчистени контенјери со смет, тоа се новите обележја на нашата општина кои отсутниот градоначалник неможе да ги примети оти едноставно не му се приоритет“ - вели Ана Ангелова, жител на Струмица.


Ангелова го повикаа градоначалникот Зоран Заев, „да ја спаси Струмица од него самиот и да си поднесе оставка“. И тие побараат Заев да распише предвремени локални избори оваа есен. Сметаат дека било крајно време Струмица да добие градоначалник, кој ќе се грижи за подобрување на квалитетот на животот на граѓаните.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Земјоделците од утре со картичка ќе можат да си обезбедат зелена нафта

Земјоделците од утре со картичка ќе можат да си обезбедат зе…

Јул 12, 2020 Вести

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, вчера од Струмица најави дека од понеделник повторно ќе може да се точи Еуро...

Денеска е Петровден - за многу години!

Денеска е Петровден - за многу години!

Јул 12, 2020 Магазин

Денеска е Св. апостоли Петар и Павле – Петровден. Со овој празник завршува еден од четирите повеќедневни пости во годината, кој е врзан за празникот ...

Два нови случаи заразени со ковид-19 во Струмица

Два нови случаи заразени со ковид-19 во Струмица

Јул 11, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на ковид-19, меѓу кои и две лица во Струмица, најмногу во Скопје ...

Костадинов: Да не ризикуваме, да не го даваме гласот за било кој би можел да коалицира со Мицкоски

Костадинов: Да не ризикуваме, да не го даваме гласот за било…

Јул 11, 2020 Избори 2020

„Да не ризикуваме, да не го даваме гласот за било кој би можел да коалицира со Мицкоски“ - кажа во денешното обраќање кандидатот за пратеник во Изборн...

Министерот за внатрешни работи е во Струмица, се сретна со раководството на СВР Струмица

Министерот за внатрешни работи е во Струмица, се сретна со р…

Јул 11, 2020 Вести

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев претпладнево беше во работна посета на Секторот за внатрешни работи во Струмица. Како што кажа министерот ...

Кандидатот за пратеник Костадин Костадинов на средба со струмичките бизнисмени

Кандидатот за пратеник Костадин Костадинов на средба со стру…

Јул 10, 2020 Избори 2020

„Ја зајакнуваме директната поддршка на македонските компании. Нашата цел е да создадеме амбиент за динамичен и конкурентен бизнис, ослободен од полити...

Во 16 градови ќе се формираат регионални „Ковид-центри“, меѓу кои и во Струмица

Во 16 градови ќе се формираат регионални „Ковид-центри“, меѓ…

Јул 10, 2020 Вести

Градоначалниците на 16 општини го поддржаа предлогот на Министерството за здравство и на Комисијата за заразни болести за формирање регионални „Ковид-...

Уште една струмичанка позитивна на Ковид-19, денеска во земјава регистрирани дури 205 нови случаи

Уште една струмичанка позитивна на Ковид-19, денеска во земј…

Јул 10, 2020 Вести

Во последните 24 часа во земјава се направени 1728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на Ковид-19, информираат од Министерството за здравств...