Реакција од Општина Струмица на пресот на плоштадот на група граѓани

Четврток, 09 Јули 2015

Со писмена реакција од Општина Струмица на денешната „прес конференција“ на група граѓани

Со писмена реакција од Општина Струмица на денешната „прес конференција“ на група граѓани:


Ја информираме јавноста и граѓаните на општина Струмица за следното:


- Факт е дека во Струмица живеат граѓани кои едноставно одбиваат да се соочат, ако не со вистината, барем со реалноста околу себе. Но факт е и дека за Градоначалникот на општина Струмица и за сите општински служби, никогаш не престанала грижата за граѓаните и заради тоа истите тие граѓани ги информираме:


- Општина Струмица во согласност со програмата за работа веќе ја има завршено, а впрочем крпењето на дупките е активност која што се реализира преку цела година. Фотографиите кои се прикажани се од поодминат период.


По однос на објектите кои ги има презентирано преку фотографии, Ве известуваме дека со позитивна Одлука на Советот, Општина Струмица веќе има аплицирано до Агенцијата за финансиска поддршка и рурален развој, докажувајќи по кој знае кој пат дека е подготвена со сопствени проекти во вредност од 10 милиони денари за следните објекти:


- Дом на култура во Просениково


- Дом на култура во Дабиље


- Дом на култура во Вељуса


- Дом на култура во Добрејци


- Дом на култура во Попчево


- Дом на култура во Костурино.


Ја информираме јавноста дека сега државата е на потег - стои во писмената реакција на Општина Струмица.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Земјоделците од утре со картичка ќе можат да си обезбедат зелена нафта

Земјоделците од утре со картичка ќе можат да си обезбедат зе…

Јул 12, 2020 Вести

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, вчера од Струмица најави дека од понеделник повторно ќе може да се точи Еуро...

Денеска е Петровден - за многу години!

Денеска е Петровден - за многу години!

Јул 12, 2020 Магазин

Денеска е Св. апостоли Петар и Павле – Петровден. Со овој празник завршува еден од четирите повеќедневни пости во годината, кој е врзан за празникот ...

Два нови случаи заразени со ковид-19 во Струмица

Два нови случаи заразени со ковид-19 во Струмица

Јул 11, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на ковид-19, меѓу кои и две лица во Струмица, најмногу во Скопје ...

Костадинов: Да не ризикуваме, да не го даваме гласот за било кој би можел да коалицира со Мицкоски

Костадинов: Да не ризикуваме, да не го даваме гласот за било…

Јул 11, 2020 Избори 2020

„Да не ризикуваме, да не го даваме гласот за било кој би можел да коалицира со Мицкоски“ - кажа во денешното обраќање кандидатот за пратеник во Изборн...

Министерот за внатрешни работи е во Струмица, се сретна со раководството на СВР Струмица

Министерот за внатрешни работи е во Струмица, се сретна со р…

Јул 11, 2020 Вести

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев претпладнево беше во работна посета на Секторот за внатрешни работи во Струмица. Како што кажа министерот ...

Кандидатот за пратеник Костадин Костадинов на средба со струмичките бизнисмени

Кандидатот за пратеник Костадин Костадинов на средба со стру…

Јул 10, 2020 Избори 2020

„Ја зајакнуваме директната поддршка на македонските компании. Нашата цел е да создадеме амбиент за динамичен и конкурентен бизнис, ослободен од полити...

Во 16 градови ќе се формираат регионални „Ковид-центри“, меѓу кои и во Струмица

Во 16 градови ќе се формираат регионални „Ковид-центри“, меѓ…

Јул 10, 2020 Вести

Градоначалниците на 16 општини го поддржаа предлогот на Министерството за здравство и на Комисијата за заразни болести за формирање регионални „Ковид-...

Уште една струмичанка позитивна на Ковид-19, денеска во земјава регистрирани дури 205 нови случаи

Уште една струмичанка позитивна на Ковид-19, денеска во земј…

Јул 10, 2020 Вести

Во последните 24 часа во земјава се направени 1728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на Ковид-19, информираат од Министерството за здравств...