Во вечерните часови пороен дожд и појава на грмежи

Петок, 21 Август 2015

Во југоисточните делови се очекува поизразена нестабилност со обилен пороен дожд

Во текот на денот времето беше сончево со мала до умерена облачност, а во источните и северозападните планински делови имаше локално зголемена облачност. Дуваше слаб ветер од северен правец. Доцна попладнево во крајните северозападни и источни планински подрачја има развој на нестабилна облачност проследена со краткотраен пороен дожд и појава на грмежи - информираат од УХРМ.


ВРЕМЕТО ДО КРАЈОТ НА ДЕНОТ:


Во вечерните часови повторно ќе има развој на нестабилна облачност со локален пороен дожд и појава на грмежи. Во југоисточните делови се очекува поизразена нестабилност со обилен пороен дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.


ВРЕМЕТО УТРЕ:


Променливо облачно и посвежо време со повремени врнежи од дожд, кои во западните и источните делови, на некои места се очекува да бидат поинтензивни. Попладне во јужните делови ќе има локален пороен дожд со ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и североисточен правец. Утринската температура во земјава ќе биде во интервал од 12 до 20, а дневната од 21 до 28 степени. УВ индексот ќе има вредност 6.


ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ:


Од недела следува период на стабилно и суво време со благ пораст на дневната температура.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Утре од 08:30 до 15:30 часот прекин на електричната енергија во реонот Хамзали

Утре од 08:30 до 15:30 часот прекин на електричната енергија…

Авг 04, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (среда, 5 август), во периодот од од 08:30 до 15:30 часот без електрична енергија ќе бидат кори...

Во Струмица регистриран нов случај со ковид-19, активни се 22-ца

Во Струмица регистриран нов случај со ковид-19, активни се 2…

Авг 04, 2020 Вести

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи со ковид-19. По градови...

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затво…

Авг 04, 2020 Вести

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничните служби на граничните премини „Стар Дојран“ и „Меџитлија“ од страна на грч...

Сообраќајка на патот Радовиш – Штип, двајца повредени, меѓу кои и 42-годишен струмиченец

Сообраќајка на патот Радовиш – Штип, двајца повредени, меѓу …

Авг 02, 2020 Вести

Синоќа околу 02:00 часот после полноќ се случила сообраќајка на патот Радовиш - Штип, во која две лица се повредени, штипјанец и струмичанец. „На 02...

Уште еден заразен со ковид-19 во Струмица, во Македонија денеска 166 нови случаи

Уште еден заразен со ковид-19 во Струмица, во Македонија ден…

Авг 02, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Најмногу...

Јаневски: Овој голем ден е најаргументираниот и најсилниот одговор на прашањето - Кои сме, што сме и која е нашата татковина?

Јаневски: Овој голем ден е најаргументираниот и најсилниот о…

Авг 02, 2020 Вести

По повод 117 години од Илинденското востание и 76 години од Првото заседание на АСНОМ, денеска во Струмица беше одбележан Денот на Републиката - 2 авг...

Денеска е Свети Илија

Денеска е Свети Илија

Авг 02, 2020 Магазин

Македонските православни верници денеска го слават Денот на Свети Илија. Свети Илија или Громовник, проповедал 25 години. Се слави во денот кога се ме...

Синдикатот реагира: Струјата не смее да поскапи

Синдикатот реагира: Струјата не смее да поскапи

Авг 01, 2020 Вести

Најостро реагираме на скандалозната Одлука на Регулаторната комисија за енергетика за поскапување на струјата за високи 7,4% и бараме истата веднаш да...