Бесплатен паркинг за хибридни и електрични возила

Петок, 04 Септември 2015

Општина Струмица овозможи бесплатен паркинг за хибридните и електрични возила

Советот на општина Струмица на последната седница одржана на 27 август 2015 донесе одлука со која ги ослободи од плаќање на паркинг сопствениците и корисниците на хибридни и електрични возила.


На иницијатива на „Електомобилност Македонија“, одлуката за бесплатен паркинг на овие возила е усвоена во делот на зонското паркирање за сите отворени јавни паркиралишта во градот Струмица со кои управува ЈП „Паркиралишта Струмица”.


Од претријатието информираат дека ваквата одлука се наметнува како потреба за граѓаните во делот на заштитата на животната средина, стимулирајќи користење на ваквите возила посебно заради нивните ниска потрошувачка и намалено загадување на околината.


„Голем дел од владите во светот овозможуваат поволни кредити или намалени давачки за сопствениците на електрични и хибридни возила и со тоа поттикнуват купување и користење на вакви возила, имајќи го во предвид бенефитот кој се однесува на здравјето на луѓето заради пониската емисија на штетните издувни гасови. Иако во општина Струмица бројот на ваквите возила е значително мал, овозможувањето на бесплатен паркинг за истите е само мал дел од тоа што како допринос можеме да го дадеме и на тој начин да ги подржиме проектите со кои се имплементира енергетската ефикасност“ – истакна Верица Узунова, директор на ЈП „Паркиралишта Струмица”.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Собранието го усвои Законот за заштита на населението од заразни болести – задолжително носење маска и на отворено

Собранието го усвои Законот за заштита на населението од зар…

Окт 28, 2020 Вести

Собранието вечерва ги усвои измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести и истиот ќе стапи на сила по објавување в...

Голем број населени места во струмичко утре 4 часа ќе бидат без електрична енергија

Голем број населени места во струмичко утре 4 часа ќе бидат …

Окт 28, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 29 октомври), од 08:00 до 12:00 часот без електрична енергија ќе останат населените ...

Струмица урива рекорд со нови случаи во едно деноноќие, дури 55 новозаразени

Струмица урива рекорд со нови случаи во едно деноноќие, дури…

Окт 28, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направени 2647 тестирања, регистрирани се 870 нови случаи на ковид-19. После Скопје, Струмица со најмногу новозаразени, дури ...

„Академија за реинтеграција на маргинализирани лица“ во Струмица им го менува животот на зависниците – ги прави корисни за општеството

„Академија за реинтеграција на маргинализирани лица“ во Стру…

Окт 28, 2020 Вести

Проектот „Академија за реинтеграција на маргинализирани лица“ преку Центарот за развој на Југоисточен плански регион во партнерство со  Здружението за...

20 нови случаи во Струмица, 628 во Македонија

20 нови случаи во Струмица, 628 во Македонија

Окт 27, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 2236 тестирања, регистрирани се 628 нови случаи на ковид-19. Во Скопје најмногу 353, а во Струмица 20 новозаразен...

Општина Струмица започна со поставување на втор слој асфалт на дел од улиците во градот

Општина Струмица започна со поставување на втор слој асфалт …

Окт 27, 2020 Вести

Согласно планираната динамика за оваа тековна година, а по извршените подготовки, Општина Струмица започна со поставување на втор слој асфалт на дел о...

Утре од 9 до 15 часот без струја Добрашинци, Висока Маала, Нова Маала

Утре од 9 до 15 часот без струја Добрашинци, Висока Маала, Н…

Окт 27, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (среда, 28 октомври), од 09:00 до 15:00 часот без електрична енергија ќе бидат населените места...

Занаетчиите, односно физичките лица кои вршат самостојна дејност ќе добиваaт финансиска помош од 17.410 денари месечно

Занаетчиите, односно физичките лица кои вршат самостојна деј…

Окт 26, 2020 Вести

На денешната седница Владата го утврди текстот на Предлог законот за финансиска поддршка на физички лица кои вршат самостојна дејност погодени од здра...