Советниците на ВМРО-ДПМНЕ продолжија со барањето за оставка на градоначалникот Заев

Сабота, 05 Септември 2015

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на општина Струмица, го повика градоначалникот Зоран Заев да поднесе оставка

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на општина Струмица, го повика градоначалникот Зоран Заев да поднесе оставка, бидејќи, како што велат тие, очигледно не е заинтересиран да ги решава проблемите на струмичани и правилно да ја менаџира општината.


Според Зоран Пакетов, координатор на советничката група, вистински доказ за тоа бил пазарот „Чешел“. Градоначалникот Заев два пати дал ветување дека ќе го реновира и покрие пазарот, но ветувањето не го исполнил.


„Овој пазар работи под супстандардни услови. За надминување на ваквата состојба и создавање на подобри услови за работа на пазарот, градоначалникот Заев вети дека истиот ќе го реновира и покрие. Ветувањето Заев го даде на седницата на Советот на општина Струмица на 29 декември 2011-та година. Покривањето требаше да биде завршено во 2012-та година, но тоа не се случи. Откако не го исполни првото ветување, следуваше второ ветување на Заев за пазарот „Чешел“. Во буџетот на општина Струмица за 2013-та стои: Покривање на пазар „Чешел“ во вредност од 3 милиони денари. Но, како по обичај, не го релизира овој проект, а го вети два пати“ - изјави Пакетов на денешната прес конференција, која се одржа пред пазарот „Чешел“ во Струмица.


Пакетов додаде дека „со секој изминат ден на сите ни станува јасно дека Заев не е заинтересиран за решавање на потребите на граѓаните и менаџирање на општината“. Поради тоа, во името на советниците, го повика да поднесе неотповиклива оставка и „струмичани конечно да изберат градоначалник кој ќе ги застапува нивните интереси и ќе ги решава проблемите на граѓаните“.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Собранието го усвои Законот за заштита на населението од заразни болести – задолжително носење маска и на отворено

Собранието го усвои Законот за заштита на населението од зар…

Окт 28, 2020 Вести

Собранието вечерва ги усвои измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести и истиот ќе стапи на сила по објавување в...

Голем број населени места во струмичко утре 4 часа ќе бидат без електрична енергија

Голем број населени места во струмичко утре 4 часа ќе бидат …

Окт 28, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 29 октомври), од 08:00 до 12:00 часот без електрична енергија ќе останат населените ...

Струмица урива рекорд со нови случаи во едно деноноќие, дури 55 новозаразени

Струмица урива рекорд со нови случаи во едно деноноќие, дури…

Окт 28, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направени 2647 тестирања, регистрирани се 870 нови случаи на ковид-19. После Скопје, Струмица со најмногу новозаразени, дури ...

„Академија за реинтеграција на маргинализирани лица“ во Струмица им го менува животот на зависниците – ги прави корисни за општеството

„Академија за реинтеграција на маргинализирани лица“ во Стру…

Окт 28, 2020 Вести

Проектот „Академија за реинтеграција на маргинализирани лица“ преку Центарот за развој на Југоисточен плански регион во партнерство со  Здружението за...

20 нови случаи во Струмица, 628 во Македонија

20 нови случаи во Струмица, 628 во Македонија

Окт 27, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 2236 тестирања, регистрирани се 628 нови случаи на ковид-19. Во Скопје најмногу 353, а во Струмица 20 новозаразен...

Општина Струмица започна со поставување на втор слој асфалт на дел од улиците во градот

Општина Струмица започна со поставување на втор слој асфалт …

Окт 27, 2020 Вести

Согласно планираната динамика за оваа тековна година, а по извршените подготовки, Општина Струмица започна со поставување на втор слој асфалт на дел о...

Утре од 9 до 15 часот без струја Добрашинци, Висока Маала, Нова Маала

Утре од 9 до 15 часот без струја Добрашинци, Висока Маала, Н…

Окт 27, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (среда, 28 октомври), од 09:00 до 15:00 часот без електрична енергија ќе бидат населените места...

Занаетчиите, односно физичките лица кои вршат самостојна дејност ќе добиваaт финансиска помош од 17.410 денари месечно

Занаетчиите, односно физичките лица кои вршат самостојна деј…

Окт 26, 2020 Вести

На денешната седница Владата го утврди текстот на Предлог законот за финансиска поддршка на физички лица кои вршат самостојна дејност погодени од здра...