Фаворитот во СЕХА беше премоќен над струмичките „рисови“

Сабота, 05 Септември 2015

Фаворитот во оваа натпреварување беше премоќен над струмичките „рисови“, совладувајќи ги со 35:26, полувреме 15:11

Вечерва во Спортската сала „Парк“ во Струмица, во рамките на Регионалната ракометна СЕХА лига, се одигра првото македонско дерби помеѓу вицешампионот „Макс Струмица“ и шампионот „Вардар“.


Фаворитот во оваа натпреварување беше премоќен над струмичките „рисови“, совладувајќи ги со 35:26, полувреме 15:11.


За разика од претходните натпревари од домашното првенство, „Макс Струмица“, овој пат не се посрамоти од „Вардар“ и во ниту еден момент не дозволи да губи со двоцифрена разлика.


„Макс Струмица“ во игра ги одржуваше извонредниот голман Благојче Трајковски, кој го заврши мечот со 16 одбрани, од нив еден пенал и неколку контри и зицери.


Дејан Пецаковски беше најефикасен со седум голови, по пет постигнаа Јовица Младеновски и Реваз Чантурија, додека кај „Вардар“, Тимур Дибиров предводеше со шест гола, Блаженко Лацковиќ, Данил Шишкарев и Лука Циндриќ по пет.


Следниот натпревар на „Макс Струмица“ е на 11-ти септември (петок), а го игра на домашен терен против „Мешков Брест“.


Ракометарите на „Макс Струмица“ во првите две средби од Лигата забележа еден нерешен резултат и еден пораз, додека новата сезона во СЕХА за „вардарци“ започна со триумф над „Војводина“.

 

 

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Занаетчиите, односно физичките лица кои вршат самостојна дејност ќе добиваaт финансиска помош од 17.410 денари месечно

Занаетчиите, односно физичките лица кои вршат самостојна деј…

Окт 26, 2020 Вести

На денешната седница Владата го утврди текстот на Предлог законот за финансиска поддршка на физички лица кои вршат самостојна дејност погодени од здра...

Денеска во Струмица повеќе оздравени пациенти – 16, а шест нови случаи со ковид-19

Денеска во Струмица повеќе оздравени пациенти – 16, а шест н…

Окт 26, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од 737 тестирање, 247 нови случаи на ковид-19 во Македонија, од кои 6 тестирани преку Центарот за јавно здравје во Струмица. 16 пациенти од Струмица с...

Струмичанецот Борче Хаџиев е нов директор на Бирото за јавни набавки

Струмичанецот Борче Хаџиев е нов директор на Бирото за јавни…

Окт 26, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Струмичанецот Борче Хаџиев, кој досега ја извршуваше функцијата директор на Фонд за осигурување на депозити, е разрешен од ова функција и е именуван з...

Во Струмица 32 новозаразени, во Македонија во едно деноноќие починале 22 пациенти од ковид-19

Во Струмица 32 новозаразени, во Македонија во едно деноноќие…

Окт 25, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 1901 тестирања, регистрирани се 561 нови случаи на ковид-19, од кои 32 и во Струмица. Најмногу во Скопје 271 лице...

Пораз на „Академија Пандев“ на гости кај „Македонија ЃП“

Пораз на „Академија Пандев“ на гости кај „Македонија ЃП“

Окт 25, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Пораз од 3:1 на струмичкиот прволигаш „Академија Пандев“ во првенствениот натпревар на гостински терен од екипата на „Македонија Ѓорче Петров“. Стреле...

29 новозаболени со ковид-19 во Струмица

29 новозаболени со ковид-19 во Струмица

Окт 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1524 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19. Преку Центарот за јавно здравје во Струмица регистри...

Првиот спрат од новото крило на струмичката болница со 100 легла ќе биде наменет за лекување на ковид пациенти од југоистокот

Првиот спрат од новото крило на струмичката болница со 100 л…

Окт 24, 2020 Вести

„Разговаравме како постепено да се подготви дел од новото крило на болницата, кое е што е целосно опремено со кревети и со централен довод на кислород...

Ковид статистика за петок: 23 нови случаи во Струмица, еден починат и 10 оздравени пациенти

Ковид статистика за петок: 23 нови случаи во Струмица, еден …

Окт 23, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Според денешното соопштение од Министерството за здравство, во последните 24 часа од направените 2367 тестирања, регистрирани се 518 нови случаи на ко...