Кузмановска: Ќе воведеме можност за предвремено пензионирање

Петок, 02 Декември 2016

Согласно порастот на платите и трошоците, пензиите ќе ги зголемуваме два пати годишно. На крајот на годината Владата ќе носи одлука за вонредно зголемување на пензиите

Согласно порастот на платите и трошоците, пензиите ќе ги зголемуваме два пати годишно. На крајот на годината Владата ќе носи одлука за вонредно зголемување на пензиите. Ќе воведеме можност за предвремено пензионирање до максимум 5 години пред остварувањето на правото на пензија - изјави на денешната прес конференција Катерина Кузмановска, кандидат за пратеник од СДСМ во ИЕ4.

 

Интегрален текст од прес конференцијата:

 

„Овие избори се исклучително важни за иднината на Македонија. Имаме план и можеме да го подобриме животот на сите граѓани, затоа што за нас, секој е важен. Важни се работниците и нивните права, важно е нивното право на пензионирање, но и правото на достоинствен живот во староста.

 

Согласно порастот на платите и трошоците, пензиите ќе ги зголемуваме два пати годишно. На крајот на годината Владата ќе носи одлука за вонредно зголемување на пензиите. Ќе воведеме можност за предвремено пензионирање до максимум 5 години пред остварувањето на правото на пензија, со пропорционално намалување на надоместокот за пензија.

 

Нудиме и скратено работно време. Со 57 години – 6 часа дневно, цела плата до пензија и цела пензија. Со 60 години – 4 часа дневно, цела плата и цела пензија.

 

Над 65 год, ако не исполнува услови за пензија: државната социјална пензија, на почетокот, ќе биде во висина од 40% од просечната старосна пензија.

 

Ќе воведеме државна социјална пензија за секое лице над 65 години старост, кое во последните 20 години живеело на територијата на Република Македонија и не ги остварува условите за старосна пензија. Таквите лица ќе имаат право на државна пензија. Државната социјална пензија, на почетокот, ќе биде во висина од 40% од просечната старосна пензија.

 

Ќе го изедначиме правото на пензиско осигурување на земјоделецот со работникот. Со стаж од 15 години и со старост од 64 години, тој ќе може да биде корисник на пензија. Ќе овозможиме бенифициран работен стаж на земјоделците, за 12 месеци работа, да им се признае работен стаж од 13 месеци.

 

Вака новата влада на СДСМ ќе си грижи за животот на сите пензионери во Македонија.

 

Затоа, на 11 декември мора да ја промениме оваа власт. Да му дадеме шанса на Планот за живот во Македонија. План кој ќе ја обезбеди нашата сегашност и ќе ја осигура нашата иднина. Бројот 4 е иднината на Македонија. Заокружете го на 11 декември“ - изјави Кузмановска.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Ленче Кукиќ сними видео спот на „Бисер“ - прва песна за „Гранд“

Ленче Кукиќ сними видео спот на „Бисер“ - прва песна за „Гра…

Јан 20, 2022 Магазин

Вечерва на YouTube каналот српската прпдукциска куќа Grand објави видео спот од првата песна на Ленче Кукиќ за ова продукција насловена „Бисер“. Авто...

Роденденот на вашето дете позабавен со декорациите на студиото „Петар Пан“ од Струмица

Роденденот на вашето дете позабавен со декорациите на студио…

Јан 20, 2022 Маркетинг

Студиото за декорација „Петар Пан“ од Струмица ги прави родендените на вашите деца поубави и позабавни, во ресторан или дома. Нека вашите п...

За утре ЕВН најавува шест часа прекин на електричната енергија во населбата Софилар

За утре ЕВН најавува шест часа прекин на електричната енерги…

Јан 20, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

ЕВН Македонија информира дека утре (петок, 21 јануари) од 09:00 до 15:00 часот ќе има прекин на електричната енергија во населбата Софилар, Струмица, ...

Четири комбиња од Струмица вршеле меѓународен превоз на патници без документација

Четири комбиња од Струмица вршеле меѓународен превоз на патн…

Јан 20, 2022 Вести

Полицијата синоќа при контрола на граничниот премин Табановце откри четири комбиња кои вршеле меѓународен превоз на патници без документација. Станува...

После крштевањето Исусово, денеска се слави Крстителот

После крштевањето Исусово, денеска се слави Крстителот

Јан 20, 2022 Магазин

Православните верници денеска го празнуваат Свети Јован Крстител. За Јован самиот спасител рекол дека е најголем меѓу родените од жена и дека до него...

Трајче Серафимовски по втор пат го фати Светиот крст во Струмица

Трајче Серафимовски по втор пат го фати Светиот крст во Стру…

Јан 19, 2022 Вести

28-годишниот Трајче Серафимовски од Струмица беше најбрзиот кој го фати Светиот крст во водите на базенот „Аквариус“ во Струмица. Трај...

Денеска се празнува Богојавление - Водици

Денеска се празнува Богојавление - Водици

Јан 19, 2022 Магазин

Православните верници денеска го слават Богојавление - Водици. Традицијата вели дека на денешен ден Свети Јован Крстител го крстил Исус Христос во&nb...

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Второто полугодие за основното и средното образование се одл…

Јан 17, 2022 Вести

Владата на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот на второто полугодие на учебнат...