Субвенционирање на горивото за такси превозниците и укинување полагање странски јазик

Вторник, 06 Декември 2016

Кандидатите за пратеници од СДСМ, Костадин Костадинов и Коста Јаневски вчера имаа средба со претставници на такси компани и превозници

Кандидатите за пратеници од СДСМ, Костадин Костадинов и Коста Јаневски вчера имаа средба со претставници на такси компани и превозници од Струмица.

 

„Морам да споменам во делот на казнената политика, ќе ги намалиме казните во Република Македонија, односно прво ќе има предупредување, па после казна. Казните се во ред како мерка за непочитување на одреден закон, но пред се мора да има предупредување, бидејќи сите сме луѓе на крајот на денот. Во делот на горивата треба да претендираме за субвенционирање од државата за секој потрошен литар гориво или остварен приход во тековната година. Не може да важат исти правила за патничко возило и вие кои вршите дејност со патнички моторни возила. Апсолутно ќе субвенционираме во делот на горивото за такси превозниците“ - рече Костадин Костадинов.

 

„Некои апсурдни решенија кои мислиме дека се нереални, непрактични и преземени од некои други средини и се неприменливи кај нас како што е одлуката такси превозниците да полагаат странски јазици и тоа некоја висока категорија. Сметаме дека и личности кои се на високи позиции немаат или не се обврзани да имаат познавање на странски јазик и затоа не гледаме зошто тоа треба да биде ваша обврска. Ние се залагаме за укинување на таа апсурдна одлука“ - рече Јаневски на вчерашната средба со „таксистите“ од Струмица.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Ленче Кукиќ сними видео спот на „Бисер“ - прва песна за „Гранд“

Ленче Кукиќ сними видео спот на „Бисер“ - прва песна за „Гра…

Јан 20, 2022 Магазин

Вечерва на YouTube каналот српската прпдукциска куќа Grand објави видео спот од првата песна на Ленче Кукиќ за ова продукција насловена „Бисер“. Авто...

Роденденот на вашето дете позабавен со декорациите на студиото „Петар Пан“ од Струмица

Роденденот на вашето дете позабавен со декорациите на студио…

Јан 20, 2022 Маркетинг

Студиото за декорација „Петар Пан“ од Струмица ги прави родендените на вашите деца поубави и позабавни, во ресторан или дома. Нека вашите п...

За утре ЕВН најавува шест часа прекин на електричната енергија во населбата Софилар

За утре ЕВН најавува шест часа прекин на електричната енерги…

Јан 20, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

ЕВН Македонија информира дека утре (петок, 21 јануари) од 09:00 до 15:00 часот ќе има прекин на електричната енергија во населбата Софилар, Струмица, ...

Четири комбиња од Струмица вршеле меѓународен превоз на патници без документација

Четири комбиња од Струмица вршеле меѓународен превоз на патн…

Јан 20, 2022 Вести

Полицијата синоќа при контрола на граничниот премин Табановце откри четири комбиња кои вршеле меѓународен превоз на патници без документација. Станува...

После крштевањето Исусово, денеска се слави Крстителот

После крштевањето Исусово, денеска се слави Крстителот

Јан 20, 2022 Магазин

Православните верници денеска го празнуваат Свети Јован Крстител. За Јован самиот спасител рекол дека е најголем меѓу родените од жена и дека до него...

Трајче Серафимовски по втор пат го фати Светиот крст во Струмица

Трајче Серафимовски по втор пат го фати Светиот крст во Стру…

Јан 19, 2022 Вести

28-годишниот Трајче Серафимовски од Струмица беше најбрзиот кој го фати Светиот крст во водите на базенот „Аквариус“ во Струмица. Трај...

Денеска се празнува Богојавление - Водици

Денеска се празнува Богојавление - Водици

Јан 19, 2022 Магазин

Православните верници денеска го слават Богојавление - Водици. Традицијата вели дека на денешен ден Свети Јован Крстител го крстил Исус Христос во&nb...

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Второто полугодие за основното и средното образование се одл…

Јан 17, 2022 Вести

Владата на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот на второто полугодие на учебнат...