Пишев: Македонија не заслужува да има премиер како Зоран Заев

Вторник, 06 Декември 2016

Ние можеме да констатираме дека единствен политичар во Македонија или во овој дел на Европа кој е аболициран за криминал е Зоран Заев

„Позади мене се наоѓа местото на злосторот, зад мене е симболот на Струмица, кој претставува класична пералница на пари. За ова злосторство е аболициран Зоран Заев. Злосторството го осетија на своја кожа Струмица и струмичани и буџетот на Македонија“ - истакна Васил Пишев, кандидат за пратеник од ВМРО-ДПМНЕ.

 

„Зоран Заев на своите промотивни видеа се претставува како човек кој доаѓа од чесна фамилија. Го повикувам Зоран Заев да одговори за чесноста на неговата фамилија. Дали татко му на Зоран Заев има судска пресуда за крадење на струја, дали татко му има судска пресуда за затајување на данок, дали братучет му на Зоран Заев има судска пресуда за затајување на данок. И на крај, го повикувам Зоран Заев ако е толку чесен како човек и претендира да биде премиер на Република Македонија да одговори зошто не ја отповика аболицијата пред неколку месеци? Зоран Заев имаше можност да побара неговата аболиција да се симне, но тој тоа не го направи, не го направи бидејќи неговиот образ не е чист, тој направи криминал“ - потенцираше Пишев на денешната прес конференција што ја одржа пред ТЦ „Глобал“.

 

„Ние можеме да констатираме дека единствен политичар во Македонија или во овој дел на Европа кој е аболициран за криминал е Зоран Заев. Македонија не заслужува да има премиер кој е амнестиран за тежок криминал“ - додаде Пишев.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Ленче Кукиќ сними видео спот на „Бисер“ - прва песна за „Гранд“

Ленче Кукиќ сними видео спот на „Бисер“ - прва песна за „Гра…

Јан 20, 2022 Магазин

Вечерва на YouTube каналот српската прпдукциска куќа Grand објави видео спот од првата песна на Ленче Кукиќ за ова продукција насловена „Бисер“. Авто...

Роденденот на вашето дете позабавен со декорациите на студиото „Петар Пан“ од Струмица

Роденденот на вашето дете позабавен со декорациите на студио…

Јан 20, 2022 Маркетинг

Студиото за декорација „Петар Пан“ од Струмица ги прави родендените на вашите деца поубави и позабавни, во ресторан или дома. Нека вашите п...

За утре ЕВН најавува шест часа прекин на електричната енергија во населбата Софилар

За утре ЕВН најавува шест часа прекин на електричната енерги…

Јан 20, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

ЕВН Македонија информира дека утре (петок, 21 јануари) од 09:00 до 15:00 часот ќе има прекин на електричната енергија во населбата Софилар, Струмица, ...

Четири комбиња од Струмица вршеле меѓународен превоз на патници без документација

Четири комбиња од Струмица вршеле меѓународен превоз на патн…

Јан 20, 2022 Вести

Полицијата синоќа при контрола на граничниот премин Табановце откри четири комбиња кои вршеле меѓународен превоз на патници без документација. Станува...

После крштевањето Исусово, денеска се слави Крстителот

После крштевањето Исусово, денеска се слави Крстителот

Јан 20, 2022 Магазин

Православните верници денеска го празнуваат Свети Јован Крстител. За Јован самиот спасител рекол дека е најголем меѓу родените од жена и дека до него...

Трајче Серафимовски по втор пат го фати Светиот крст во Струмица

Трајче Серафимовски по втор пат го фати Светиот крст во Стру…

Јан 19, 2022 Вести

28-годишниот Трајче Серафимовски од Струмица беше најбрзиот кој го фати Светиот крст во водите на базенот „Аквариус“ во Струмица. Трај...

Денеска се празнува Богојавление - Водици

Денеска се празнува Богојавление - Водици

Јан 19, 2022 Магазин

Православните верници денеска го слават Богојавление - Водици. Традицијата вели дека на денешен ден Свети Јован Крстител го крстил Исус Христос во&nb...

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Второто полугодие за основното и средното образование се одл…

Јан 17, 2022 Вести

Владата на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот на второто полугодие на учебнат...