ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи со изградба на нови детски градинки и рекострукции на училишта

Вторник, 06 Декември 2016

На денешната прес конференција кандидатот за пратеник од ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ4, Ванковер Манчев, говореше дека институциите во регионот и во општина Струмица

На денешната прес конференција кандидатот за пратеник од ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ4, Ванковер Манчев, говореше дека институциите во регионот и во општина Струмица кои ги образуват младите, имаат потреба од постојано инвестирање и се во фокусот на вниманието на ВМРО-ДПМНЕ.

 

Интегрален текст од прес конференцијата:

 

Програмата Реално носи визија за една современа и изградена Република Македонија во чии темели се доброто образование и здравиот живот на младите. Оттука, институциите во регионот и во општина Струмица кои ги образуват младите, имаат потреба од постојано инвестирање и се во фокусот на нашето внимание.

 

ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи со изградба на нови детски градинки со кои ќе ги зголемиме капацитетите за опфат на околу 18.000 деца. Планирано е да се изградат градинки со различни капацитети и тоа градинки со капацитет за 50 деца, градинки со капацитет од 120 деца и детски градинки со капацитет до 220 и 350 деца во зависност од проценките на средината и две детски градинки со вкупен капацитет за сместување на 500 до 570 деца.

 

Со цел понатамошно унапредување, подобрување и зачувување на здравјето и поттикнување на интелектуалниот, емоционалниот, физичкиот, менталниот и социјалниот развој на детето до 6 години, планирано е понатамошно инвестирање во проширување на капацитетите во детски градинки, како на пример во Босилово и Василево.

 

ВМРО-ДПМНЕ во нашиот регион и во општина Струмица ќе се зафати со инвестирање во образованието во делови кои ни се посочени од сограѓаните:

 

- реконструкција и инвестиции на одредени делови од основните училишта во Муртино, Вељуса, Просениково и во основното училиште „Сандо Масев“ во Струмица.

 

- спортски сали ќе бидат изградени во основното училиште „Сандо Масев“ во Струмица, но и во училиштето „Никола Вапцаров“ и основното училиште во Муртино.

 

- во периодот од 2017 до 2020 година ќе изградиме две повеќенаменски игралишта и две двојни тениски терени.

 

- во истиот период во овој регион ќе изградиме четири кошаркарски игралишта, фитнес зона и олимписки ватерполо базен со димензии 33 на 25 метри.

 

Наведеното ќе биде само дел од општото залагање за образованието на младите, за нивниот здрав психички, физички и ментален развој, бидејќи визијата на ВМРО-ДПМНЕ за македонија се темели на добро образовани и еманципирани граѓани спремни за интеграција во современо општество.

 

Како млад човек и како иден лекар специјалист во областа на здравјето на децата и младите, се обраќам на сите млади родители, на студентите и на сета прогресивна младина: Знаеме што е подобро и како да одиме напред, во овие денови, нашето единство и заложбата за реализација на програмата Реално се најголемиот предизвик за нашата генерација“ - истакна Манчев на прес конференцијата.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Зорица Заева и д-р Венко Филипче донираа перики на 15 пациентки кои се лекуваат на Универзитетската клиниката за радиотерапија и онкологија

Зорица Заева и д-р Венко Филипче донираа перики на 15 пациен…

Окт 06, 2022 Вести

По повод одбележувањето на Октомври како месец за борба против ракот на дојката, Зорица Заева и д-р Венко Филипче од име на Фондацијата „ЗАЕВ – Едно о...

Влада: Ограничени маржи и за млечни производи

Влада: Ограничени маржи и за млечни производи

Окт 06, 2022 Вести

Владата на денешната седница донесе Одлука за дополнување на одлуката за посебни услови за трговијата на одделни стоки. Со оваа одлука, на предлог на ...

Хотел „Studio Inn“ Струмица бара рецепционер

Хотел „Studio Inn“ Струмица бара рецепционер

Окт 06, 2022 Веб Билборд

Хотел „Studio Inn“ од Струмица има потреба од рецепционер за работа во ноќна смена. Подетални информации и пријавување на: 034 331 851...

Се ближи 9-от роденден на „HOME by Almak“, од утре цените таму ќе паѓаат до -35%, а следуваат и многу награди за потрошувачите

Се ближи 9-от роденден на „HOME by Almak“, од утре цените та…

Окт 05, 2022 Магазин

Се ближи 9-от роденден на најголемиот салон за мебел во Македонија „Home by Almak“ на струмичкиот бренд „Алмак“, препознатлив цели 27 години кај нас и...

„Струмица Никоб“ првиот натпревар од квалификациите во ЦЕВ Купот сепак ќе го одигра во Струмица

„Струмица Никоб“ првиот натпревар од квалификациите во ЦЕВ К…

Окт 05, 2022 Вести

Македонскиот одбојкарски шампион „Струмица Никоб“ првиот натпревар од квалификациите во ЦЕВ Купот, сепак ќе го одигра на домашен терен. Со оглед на т...

Во Босилово и Бориево ќе се градат бетонски одводен канал

Во Босилово и Бориево ќе се градат бетонски одводен канал

Окт 05, 2022 Вести

Како резултат на успешната соработка помеѓу општините Босилово (Македонија) и Грмен (Бугарија), преку програмата за прекугранична соработка, во наредн...

Бесплатни гинеколошки прегледи за жените од општина Василево

Бесплатни гинеколошки прегледи за жените од општина Василево

Окт 05, 2022 Вести

Следејќи го успешниот пример на работата на мобилните гинеколошки амбуланти низ различните општини во државата во текот на оваа година, Македонската а...

Децата од градинките „Детска радост“ со песна и игра на струмичкиот плоштад ја одбележаа Детската недела

Децата од градинките „Детска радост“ со песна и игра на стру…

Окт 05, 2022 Вести

Денеска на плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица беше разиграно, распеано, весело, се слушаше детскиот џагор. Околу 350 деца од предшколска возраст од Ј...