ИНТЕРВЈУ со Катерина Кузмановска, иден пратеник во Собранието на Република Македонија

Петок, 09 Декември 2016

Како прво здравството ќе им го вратиме на граѓаните и на здравствените работници

Доктор Катерина Кузмановска е родена 1968 година во Струмица. Средно образование завршила во гимназијата „Јане Сандански“ во 1986 година. Медицински факултет во 1991 година, а од 1992 година работи во ЈЗУ „Општа Болница“ во Струмица. Специјалист педијатар е од 2004 година.

 

Досега бевте член на Советот на општина Струмица, колку за доктор Кузмановска е предизвик пратеничката функција?

 

Кузмановска: Во животот постојат повеќе предизвици. Предизвик беше и советничката функција од која научив што значи да бидеш дел од креирањето на една успешна локална политика. Струмица е општина каде што со Зоран Заев, како прв човек и градоначалник, доби лик на модерен европски град, на кој можат само да ни завидуваат. Мислам дека и пратеничката функција е уште поголем предизвик. Времето во кое живееме и кое ја руши суштината на човековото постоење, основните морални вредности, демократијата и слободоумието, мојата сегашност, професионалност, иднината на нашите деца е мојот најголем предизвик да застанам на вистинската страна за промени, за враќање на вербата и надежта.

 

Кои се приоритетите во вашата агенда по влезот во Собранието на Република Македонија?

 

Кузмановска: Македонија има плодна земја, има вреден и работлив народ, но мора да има и одговорни политичари. Јас сум убедена дека како што професионално ја вршев мојата лекарска професија, така одговорно и професионално ќе ја извршувам и пратеничката функција, се со цел во интерес на граѓаните кои ми ја дале довербата во сите сфери на општествениот живот.

 

Како лекар специјалист-педијатар, со долгогодишен стаж во државното здравство, што ќе им понудите на граѓаните за подобро функционирање на здравствениот систем и негово ставање во нивна фунција?

 

Кузмановска: Како прво здравството ќе им го вратиме на граѓаните и на здравствените работници. Законите и решенијата за квалитетен здравствен систем нема да ги донесуваме стихијно, туку со договор и во интерес на пациентите и здравствените работници. Ќе знаеме да го вреднуваме и почитуваме трудот и важноста на здравствените работници, а од друга страна ќе овозможиме достапност до здравствени услуги и задоволни пациенти.

 

Каква е вашата оценка за досегашниoт тек на кампањата за предвремените парламентарни избори на 11 декември?

 

Кузмановска: Мислам дека треба да останеме достојни на она на кое се обврзавме како политичка партија. Јас се надевам дека барем малку во секого ќе проработи човечноста, грижата на совеста и моралот, одговорноста спрема земјата во која живееме, одговорноста кон нашите деца. Јас се надевам дека граѓаните ќе ја препознаат вистината, дека ќе имаат храброст да им се спротивстават на притисоците, уцените и заканите и ќе може слободно да ја изразат својата волја на 11 декември.

 

Колку сте задоволни од вашата промоција пред граѓаните?

 

Кузмановска: Јас имам 48 години, 24 години работам како лекар, мојата промоција како човек,како граѓанин, трае многу подолго од овие 15 дена на изборната кампања,а и убедена сум дека СДСМ со Коалицијата ќе донесе живот во Македонија.

 

Што можете да им ветите на вашите избирачи?

 

Кузмановска: Можам да им ветам дека гласајќи за промени и планот за Македонија на СДСМ и Коалицијата гласаат против суровата сегашност, а за иднината на своите деца. Уверена сум дека граѓаните заслужуваат и во Македонија може подобро да се живее.

 

Каков пратеник ќе добијат граѓаните со вашиот избор?

 

Кузмановска: Јас сум дел од народот, едноставен човек, хуманист, професионалец во работењето , до сега во служба на пациентите. Како иден пратеник ќе останам повторно меѓу граѓаните , ќе учам од нив, ќе бидам спроводник на потребите и предлозите- се во интерес на подобар и подостоинствен живот.

 

Кои проблеми на граѓаните ќе настојувате да бидат решени во македонското собрание?

 

Кузмановска: Подобар живот за граѓаните, со повисоки плати, со повисок стандард - да се живее, а не да се преживува. Да градиме држава која ќе постои за граѓаните, а не граѓаните за државата. Да запрат огромните социјални разлики. Парите ќе ги насочиме кон граѓаните. Институциите ќе работат во служба на граѓаните. Ќе ги поддржиме домашните фирми. Ќе има контрола над власта и правда за сите. Земјоделството ќе го вратиме на земјоделците, образованието на наставниците и учениците, здравството на пациентите и здравствените работници. Се ова, во прилог на најважното-за младите да останат во Македонија.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се обврзаа дека кампањата ќе ја водат во духот на демократијата

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се о…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

И кандидатите за градоначалник на општина Василево, Славе Андонов од ВМРО-ДПМНЕ и Марјан Јанев од СДСМ го потпишаа Кодексот за фер и демократски избор...

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник на општина Босилово го потпишаа Кондексот за фер и демократски избори

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник н…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Зоран Зимбаков од СДСМ и Ристо Манчев од ВМРО-ДПМНЕ, кандидати за градоначалник на општина Босилово се обврзаа дека за време на предизборната кампања...

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа Кодекс за фер и демократски избори

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа К…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Ново Село, Ѓорги Божинов од ВМРО-ДПМНЕ и Звонко Ангелов од СДСМ, денеска го потпишаа Кодексот за фер и ...

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не се попишани сами ќе можат да го направат тоа во општината

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не с…

Сеп 24, 2021 Вести

Заклучно до денеска до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435 илјади домаќинства и над 600 илјади станови, а се самопопишани 195.47...

Кандидатите за градоначалник на Струмица се изгушкаа и се обврзаа дека ќе водат фер кампања

Кандидатите за градоначалник на Струмица се изгушкаа и се об…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Канидатите за градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов од СДСМ, Жан Дрвошанов од ВМРО-ДПМНЕ и Васе Витанов од ИНТЕГРА, денеска во салата...

„Цитроен“ удрил во жена која се движела со велосипед

„Цитроен“ удрил во жена која се движела со велосипед

Сеп 24, 2021 Вести

СВР Струмица информира дека вчера околу 08:45 часот во Струмица после кружниот тек на булеварот „Ленинова“ со улицата „Цветан Димов“, пред Амфитеатаро...

„Vertex BPO“ ВРАБОТУВА искусни ДИСПЕЧЕРИ на камиони кои оперираат на американски пазар

„Vertex BPO“ ВРАБОТУВА искусни ДИСПЕЧЕРИ на камиони кои опер…

Сеп 24, 2021 Веб Билборд

Компанијата „Vertex BPO“ Струмица ВРАБОТУВА искусни ДИСПЕЧЕРИ на камиони кои оперираат на американски пазар. Нашиот тим секојдневно расте! Придружете...

Универзитетот Американ Колеџ во Скопје потпиша Меморандум за соработка со струмичкиот бренд „ЖИКОЛ“

Универзитетот Американ Колеџ во Скопје потпиша Меморандум за…

Сеп 23, 2021 Вести

Директорот на струмичката компанија „ЖИКОЛ“, Никола Пандев и проф. д-р Марјан Бојаџиев, Провост на Универзитет Американ Колеџ Скопје, потпишаа Меморан...