Струмичкиот подмладок на ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за локалните избори

Среда, 08 Февруари 2017

Унијата на млади сили при ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица ги започна активностите за изработка на предлог програма наменета за младите со која ќе настапат на претстојните локални избори, кои би требало да се одржат во почетокот на месец мај.

Тие вчера ја организираа првата, таканаречена „панел-дискусија“, на која учествуваа млади луѓе, студенти, спортисти, уметници, од HBO секторот, кои ги искажаа своите идеи, потреби, но и проблеми, кои би биле вметнати во програмата за реализација и нивно решавање, доколку ВМРО-ДПМНЕ ја добие локалната власт.

„Се разговараше за активностите на младите луѓе, за мерките кои ги нуди ВМРО-ДПМНЕ за подобар стандард на младите, но и проектите кои општината пропушти да ги реализира за младите луѓе во Струмица. Генерален заклучок е дека општинската власт од редовите на СДСМ не го користи доволно капацитетот на општината за да понуди работи со кои младите луѓе ќе бидат задоволни. Проектите и програмите за млади кои ги ветуваше поранешниот градоначалник Зоран Заев и СДСМ останаа само на хартија. Со овие панел-дискусии кои ги организира УМС сакаме да изградиме реална претстава за потребите на младите луѓе во Струмица. Во периодот кој претстои ние како млади луѓе ќе понудиме локална програма за млади со конкретни проекти која ќе биде дел од предлог програмата на ВМРО-ДПМНЕ за локалните избори” - изјави претседателот на УМС во Струмица, Владимир Ристов, повикувајќи ги младите струмичани преку учество во активности или преку социјалните мрежи да се приклучат во изработка на програмата со свои идеи и предлози.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Зградата на Општина Струмица светна во портокалова боја во чест на борбата против родово базирано насилство

Зградата на Општина Струмица светна во портокалова боја во ч…

Ное 29, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

„Ја осветливме општинската зграда со портокалови филтри и се вклучивме во кампањата 16 дена активизам против родово базирано насилство. Сега и секогаш...

„НОВА-ЛАБ“ – нов Дијагностички центар во Струмица

„НОВА-ЛАБ“ – нов Дијагностички центар во Струмица

Ное 28, 2021 Маркетинг

Во Струмица, во просториите на Дом на Народна техника отворен е нов Дијагностички центар со најсовремена и квалитетна технологија според сите Европски...

107 пијани возачи казнети и исклучени од сообраќај, најмногу во Струмица

107 пијани возачи казнети и исклучени од сообраќај, најмногу…

Ное 28, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Изминатата ноќ полицијата спроведе акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол на територијата на Македон...

Автомобил удрил во пешак и му нанел тешки телесни повреди

Автомобил удрил во пешак и му нанел тешки телесни повреди

Ное 27, 2021 Вести

СВР Струмица информира дека синоќа пред 19:00 часот на улицата „Ѓорги Упчев“ во Струмица, патничко моторно возило „Хјундаи Лантра“ со струмички регист...

ЦО на СДСМ ја прифати оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

ЦО на СДСМ ја прифати оставката на Заев, на 12 декември ќе с…

Ное 27, 2021 Вести

На 12 декември ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката на лидерот Зоран Зае...

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомобилот „Фолцваген Т-Крос“

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомоб…

Ное 26, 2021 Магазин

Финалето од големата Наградна игра на Бензинските станици „БЕНЗОИЛ“ се ближи кон крајот. По четирите кола во изминатата година на 21 декември, роденде...

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија …

Ное 26, 2021 Вести

„Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица“, вака градоначалникот Костадин Костадинов ја зап...

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Ное 25, 2021 Маркетинг

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак! Купи една и дoбиј ооогромен попуст на втората перница. Изберете модели од асортиманот на D...