Во Струмица, Василево, Босилово и Ново Село победа на кандидатите од СДСМ

Понеделник, 16 Октомври 2017

Според Дражавната изборна комисија, вчера на Локалните избори во општина Струмица, 18.504 граѓани го дале својот глас на кандидатот за градоначалник од СДСМ и Коалицијата „Живот во Македонија“, Коста Јаневски, а 11.751 глас на кандидатот од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“, Марјан Бајрактаров. Вчера изглегле да гласат 31.123 граѓани или 63,21% од запишаните во избирачкиот список на територијата на општина Струмица.

За членови на Советот на општина Струмица, СДСМ и Коалицијата освоиле 18.206 гласови, наспроти ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата со 11.760 гласови. Според овие резултати, Советот на општина Струмица, составен од 23 членови би бил 14 за СДСМ, а 9 за ВМРО-ДПМНЕ.

Во општина Василево излегле да гласат 65,75% од запишаните граѓани или 6.862, од кои за кандидатот на СДСМ, Марјан Јанев гласале 3.604, а за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Ванчо Стојанов, 3.046 граѓани. За членови на Советот на општина Василево, СДСМ освои 3.288 гласови, ВМРО-ДПМНЕ 2.851 глас, додека Демократската партија на турците освои 395 гласови.

Во општина Босилово кандидатот на СДСМ, Зоран Зимбаков освои 4.075 гласови, а кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Љупчо Колев 3.281 глас, од вкупно излезените 7.575 или 61,50% од запишаните во избирачкиот список. За членови на Советот на општина Босилово, СДСМ со 3.848 гласови, а ВМРО-ДПМНЕ со 3.435 гласови.

И во општина Ново Село, СДСМ освои победа и за градоначалник и за мнозинство во Советот. Кандидатот на СДСМ, Боро Стојчев, освои 3.005 гласови, а кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Блажо Велков има 2.467 гласови, додека третиот кандидат, Драган Трајков, со 137 освоени гласови, од 50,36% излезеност или 5.764 граѓани на општината. Социјалдемократите Советот на општина Ново Село го освоија со 2.982 гласови, а ВМРО-ДПМНЕ доби 2.626 гласови.

Според Александар Чаботарев, претседател на ОИК, во општина Струмица, по завршувањето на изборниот ден, нема поднесено ниту еден приговор во записниците од избирачките места. Тече рокот од 48 часа за поднесување жалби од страна на учесниците во изборите.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

ЦО на СДСМ ја прифати оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

ЦО на СДСМ ја прифати оставката на Заев, на 12 декември ќе с…

Ное 27, 2021 Вести

На 12 декември ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката на лидерот Зоран Зае...

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомобилот „Фолцваген Т-Крос“

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомоб…

Ное 26, 2021 Магазин

Финалето од големата Наградна игра на Бензинските станици „БЕНЗОИЛ“ се ближи кон крајот. По четирите кола во изминатата година на 21 декември, роденде...

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија …

Ное 26, 2021 Вести

„Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица“, вака градоначалникот Костадин Костадинов ја зап...

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Ное 25, 2021 Маркетинг

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак! Купи една и дoбиј ооогромен попуст на втората перница. Изберете модели од асортиманот на D...

Вашиот омилен производ од „РАЗНОПРОМЕТ АС“ овој викенд за неповторлива цена

Вашиот омилен производ од „РАЗНОПРОМЕТ АС“ овој викенд за не…

Ное 25, 2021 Маркетинг

Во петок и сабота (26 и 27 ноември), во Продажниот салон на „РАЗНОПРОМЕТ АС“ – „Black Weekend“... Големо намалување на 4...

СООПШТЕНИЕ за прекин и пренасочување на сообраќајот на локалниот пат Ново Владевци – Старо Владевци

СООПШТЕНИЕ за прекин и пренасочување на сообраќајот на локал…

Ное 25, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Поради изведување на градежни работи на локалниот пат Ново Владевци – Старо Владевци, во периодот од петок, 26.11.2021 година во 07:00 часот наут...

ГОЛЕМО НАМАЛУВАЊЕ на секое парче мебел во „СВИБ-МЕБЕЛ“

ГОЛЕМО НАМАЛУВАЊЕ на секое парче мебел во „СВИБ-МЕБЕЛ“

Ное 25, 2021 Маркетинг

Во четврток, петок и сабота во Продажно-изложбениот салон на „СВИБ-МЕБЕЛ“ во Струмица, кој се наоѓа кај Рекеџиски мост, ГОЛЕМО НАМАЛУВАЊЕ на секо...

Од утре ќе се исплаќаат пензиите за месец Ноември

Од утре ќе се исплаќаат пензиите за месец Ноември

Ное 25, 2021 Вести

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец ноември 2021 година и го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување д...