Испечатете ја страната

Во Струмица, Василево, Босилово и Ново Село победа на кандидатите од СДСМ

Понеделник, 16 Октомври 2017

Според Дражавната изборна комисија, вчера на Локалните избори во општина Струмица, 18.504 граѓани го дале својот глас на кандидатот за градоначалник од СДСМ и Коалицијата „Живот во Македонија“, Коста Јаневски, а 11.751 глас на кандидатот од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“, Марјан Бајрактаров. Вчера изглегле да гласат 31.123 граѓани или 63,21% од запишаните во избирачкиот список на територијата на општина Струмица.

За членови на Советот на општина Струмица, СДСМ и Коалицијата освоиле 18.206 гласови, наспроти ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата со 11.760 гласови. Според овие резултати, Советот на општина Струмица, составен од 23 членови би бил 14 за СДСМ, а 9 за ВМРО-ДПМНЕ.

Во општина Василево излегле да гласат 65,75% од запишаните граѓани или 6.862, од кои за кандидатот на СДСМ, Марјан Јанев гласале 3.604, а за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Ванчо Стојанов, 3.046 граѓани. За членови на Советот на општина Василево, СДСМ освои 3.288 гласови, ВМРО-ДПМНЕ 2.851 глас, додека Демократската партија на турците освои 395 гласови.

Во општина Босилово кандидатот на СДСМ, Зоран Зимбаков освои 4.075 гласови, а кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Љупчо Колев 3.281 глас, од вкупно излезените 7.575 или 61,50% од запишаните во избирачкиот список. За членови на Советот на општина Босилово, СДСМ со 3.848 гласови, а ВМРО-ДПМНЕ со 3.435 гласови.

И во општина Ново Село, СДСМ освои победа и за градоначалник и за мнозинство во Советот. Кандидатот на СДСМ, Боро Стојчев, освои 3.005 гласови, а кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Блажо Велков има 2.467 гласови, додека третиот кандидат, Драган Трајков, со 137 освоени гласови, од 50,36% излезеност или 5.764 граѓани на општината. Социјалдемократите Советот на општина Ново Село го освоија со 2.982 гласови, а ВМРО-ДПМНЕ доби 2.626 гласови.

Според Александар Чаботарев, претседател на ОИК, во општина Струмица, по завршувањето на изборниот ден, нема поднесено ниту еден приговор во записниците од избирачките места. Тече рокот од 48 часа за поднесување жалби од страна на учесниците во изборите.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Ленче Кукиќ сними видео спот на „Бисер“ - прва песна за „Гранд“

Ленче Кукиќ сними видео спот на „Бисер“ - прва песна за „Гра…

Јан 20, 2022 Магазин

Вечерва на YouTube каналот српската прпдукциска куќа Grand објави видео спот од првата песна на Ленче Кукиќ за ова продукција насловена „Бисер“. Авто...

Роденденот на вашето дете позабавен со декорациите на студиото „Петар Пан“ од Струмица

Роденденот на вашето дете позабавен со декорациите на студио…

Јан 20, 2022 Маркетинг

Студиото за декорација „Петар Пан“ од Струмица ги прави родендените на вашите деца поубави и позабавни, во ресторан или дома. Нека вашите п...

За утре ЕВН најавува шест часа прекин на електричната енергија во населбата Софилар

За утре ЕВН најавува шест часа прекин на електричната енерги…

Јан 20, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

ЕВН Македонија информира дека утре (петок, 21 јануари) од 09:00 до 15:00 часот ќе има прекин на електричната енергија во населбата Софилар, Струмица, ...

Четири комбиња од Струмица вршеле меѓународен превоз на патници без документација

Четири комбиња од Струмица вршеле меѓународен превоз на патн…

Јан 20, 2022 Вести

Полицијата синоќа при контрола на граничниот премин Табановце откри четири комбиња кои вршеле меѓународен превоз на патници без документација. Станува...

После крштевањето Исусово, денеска се слави Крстителот

После крштевањето Исусово, денеска се слави Крстителот

Јан 20, 2022 Магазин

Православните верници денеска го празнуваат Свети Јован Крстител. За Јован самиот спасител рекол дека е најголем меѓу родените од жена и дека до него...

Трајче Серафимовски по втор пат го фати Светиот крст во Струмица

Трајче Серафимовски по втор пат го фати Светиот крст во Стру…

Јан 19, 2022 Вести

28-годишниот Трајче Серафимовски од Струмица беше најбрзиот кој го фати Светиот крст во водите на базенот „Аквариус“ во Струмица. Трај...

Денеска се празнува Богојавление - Водици

Денеска се празнува Богојавление - Водици

Јан 19, 2022 Магазин

Православните верници денеска го слават Богојавление - Водици. Традицијата вели дека на денешен ден Свети Јован Крстител го крстил Исус Христос во&nb...

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Второто полугодие за основното и средното образование се одл…

Јан 17, 2022 Вести

Владата на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот на второто полугодие на учебнат...