Конечни и официјални резултати од Локалните избори во општина Струмица

Среда, 18 Октомври 2017

Според конечните и официјални резултати од Локалните избори 2017-та во општина Струмица, од запишани 49.318 граѓани во избирачкиот список, на гласање излегле 31.124 граѓани или 63,11%.

Од нив за кандидатот за градоначалник на СДСМ и Коалицијата, Коста Јаневски, гласале 18.502 граѓани, а за нивната советничка листа, 18.206 граѓани, додека за кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, Марјан Бајрактаров, гласале 11.751 граѓанин, а за нивната советничка листа, 11.760 граѓани. 871 ливче за градоначалник биле прогласени за неважечки, а 1.159 неважечки ливчиња за листата на советници.

До Општинската изборна комисија во Струмица, во изминатиот 48-часовен рок нема доставено ниту еден приговор на изборниот процес во општината.

СДСМ и Коалицијата освоија 14 советнички места, додека ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата 9 советнички места во Советот на општина Струмица.

Еве како би изгледал составот на Советот на општина Струмица:

1. Марјан Даскаловски - СДСМ

2. Александар Донев - ВМРО-ДПМНЕ

3. Јосиф Христов - СДСМ

4. Томе Лазаров - ВМРО-ДПМНЕ

5. Наташа Хаџи-Еленова - СДСМ

6. Ели Панова - ВМРО-ДПМНЕ

7. Зоран Костадинов - СДСМ

8. Сашо Милковски - ГРОМ

9. Славјанка Михајловиќ - СДСМ

10. Бобан Малинов - ВМРО-ДПМНЕ

11. Митко Бонев - СДСМ

12. Ирена Бабамова Стојчева - ВМРО-ДПМНЕ

13. Нада Бајрактарова - СДСМ

14. Ѓорге Јовов - Социјалистичка партија

15. Атиџе Мемедова - СДСМ

16. Митко Дрвошанов - ВМРО-ДПМНЕ

17. Бранко Божинкочев - СДСМ

18. Мимоза Костуранова Алексиќ - ВМРО-ДПМНЕ

19. Бајрам Мустафов - СДСМ

20. Снежана Тасева - СДСМ

21. Ацо Ѓоргиев - СДСМ

22. Верица Буралиева - ЛДП

23. Александар Нанчев - ВМРО народна

Советот на општина Струмица се очекува да се формира во текот на следната недела, кога би ја преземал и функцијата новоизбраниот градоначалник, Коста Јаневски, односно по добивање на Уверенијата на избраниот градоначалник и на членови на Советот. Неофицијално, нов претседател на Советот на општина Струмица би бил Јосиф Христов од СДСМ, кој оваа функција ја извршуваше и во претходниот мандат.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Зградата на Општина Струмица светна во портокалова боја во чест на борбата против родово базирано насилство

Зградата на Општина Струмица светна во портокалова боја во ч…

Ное 29, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

„Ја осветливме општинската зграда со портокалови филтри и се вклучивме во кампањата 16 дена активизам против родово базирано насилство. Сега и секогаш...

„НОВА-ЛАБ“ – нов Дијагностички центар во Струмица

„НОВА-ЛАБ“ – нов Дијагностички центар во Струмица

Ное 28, 2021 Маркетинг

Во Струмица, во просториите на Дом на Народна техника отворен е нов Дијагностички центар со најсовремена и квалитетна технологија според сите Европски...

107 пијани возачи казнети и исклучени од сообраќај, најмногу во Струмица

107 пијани возачи казнети и исклучени од сообраќај, најмногу…

Ное 28, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Изминатата ноќ полицијата спроведе акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол на територијата на Македон...

Автомобил удрил во пешак и му нанел тешки телесни повреди

Автомобил удрил во пешак и му нанел тешки телесни повреди

Ное 27, 2021 Вести

СВР Струмица информира дека синоќа пред 19:00 часот на улицата „Ѓорги Упчев“ во Струмица, патничко моторно возило „Хјундаи Лантра“ со струмички регист...

ЦО на СДСМ ја прифати оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

ЦО на СДСМ ја прифати оставката на Заев, на 12 декември ќе с…

Ное 27, 2021 Вести

На 12 декември ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката на лидерот Зоран Зае...

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомобилот „Фолцваген Т-Крос“

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомоб…

Ное 26, 2021 Магазин

Финалето од големата Наградна игра на Бензинските станици „БЕНЗОИЛ“ се ближи кон крајот. По четирите кола во изминатата година на 21 декември, роденде...

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија …

Ное 26, 2021 Вести

„Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица“, вака градоначалникот Костадин Костадинов ја зап...

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Ное 25, 2021 Маркетинг

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак! Купи една и дoбиј ооогромен попуст на втората перница. Изберете модели од асортиманот на D...