Новогодишна порака на Миро Топчев од Унија на млади сили

Понеделник, 05 Јануари 2015

Во предвечерието на крајот на 2014-та и почетокот на новата 2015-та година, пред почетокот на Божиќните празници, сакам на Македонците да им кажам дека се подобри отколку што мислат, дека за тоа што го сакаш 

Претседателот на УМС ВМРО-ДПМНЕ Струмица и советник во Советот на општина Струмица, Миро Топчев, во предвечерието на доаѓањето на Новата 2015-та година, со Новогодишна порака до своите сограѓани. Во предвечерието на крајот на 2014-та и почетокот на новата 2015-та година, пред почетокот на Божиќните празници, сакам на Македонците да им кажам дека се подобри отколку што мислат, дека за тоа што го сакаш (подемократско општество и посилна личност), треба да се бориш, да го градиш и надоградуваш. Ние се лутиме еден на друг и многу често „боксуваме“ со замислен противник во лицето на тој којшто треба да е во редот до нас, но треба преку дијалог и дебата да се бориме и ќе го средиме тоа. И да, не е разочарување ако не си го купиш најскапиот автомобил, куќа или телефон...

Да, во некои работи сме очајни, очајни сме затоа што го губиме другарството и пријателството еден со друг во суштина, затоа што расте бројот на разводи, очајни сме затоа што се намалува бројот на новородени, (а не верувам дека нашите повозрасни и родители имале подобри „услови и луксузи” на наши години), очајни сме затоа што сето тоа не го земаме во предвид, очајни сме затоа што се помалку сакаме да живееме во реалноста и си создаваме некој виртуален свет, а во мислите ни стои дека сме најдобри, најубави и најпаметни, а всушност реалноста е дека само се стремиме кон еден грд чудовишен егоцентризам кој може да не изеде.

Треба да сватиме дека секој од нас чувствува чувства не поразлични од твоите, толку пријатни или понекогаш непријатни како и твоите и затоа не ги омаловажувај, и во било каква форма на лице, висина, тежина и возраст се тие. Треба да разбереме и дека државата, тоа сме ние, секој еден како единка, сите како еден.

БОГ Е НАД НАС И ПРЕД НАС и никако да не се одделуваме од светата Црква. Треба да се обидеме да го исчистиме чувството како тука некаде да е крајот (дека ние „доле” не можеме и сме поразлични од тие „горе”) и да кажеме НЕ, тука е само една сегашност, којашто заедно треба да ја усовршуваме затоа што верувам дека можеме, да тука, да сега, да заедно. На крај ако би требало да кажам што би си посакал за Новата 2015 година… ќе се помолам за МАКЕДОНИЈА и ќе си посакам заедно да можеме да ги согледаме точките до каде сме стигнати во секоја една област, што сме постигнале и што треба да усовршуваме заедно за да си ја вратиме ведрината, наместо само да се негираме.

ИСКРЕНО ВИ ПОСАКУВАМ СРЕЌНА НОВА 2015-та И ВЕСЕЛИ И РАДОСНИ БОЖИЌНИ ПРАЗНИЦИ...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Влада: Ограничени маржи и за млечни производи

Влада: Ограничени маржи и за млечни производи

Окт 06, 2022 Вести

Владата на денешната седница донесе Одлука за дополнување на одлуката за посебни услови за трговијата на одделни стоки. Со оваа одлука, на предлог на ...

Хотел „Studio Inn“ Струмица бара рецепционер

Хотел „Studio Inn“ Струмица бара рецепционер

Окт 06, 2022 Веб Билборд

Хотел „Studio Inn“ од Струмица има потреба од рецепционер за работа во ноќна смена. Подетални информации и пријавување на: 034 331 851...

Се ближи 9-от роденден на „HOME by Almak“, од утре цените таму ќе паѓаат до -35%, а следуваат и многу награди за потрошувачите

Се ближи 9-от роденден на „HOME by Almak“, од утре цените та…

Окт 05, 2022 Магазин

Се ближи 9-от роденден на најголемиот салон за мебел во Македонија „Home by Almak“ на струмичкиот бренд „Алмак“, препознатлив цели 27 години кај нас и...

„Струмица Никоб“ првиот натпревар од квалификациите во ЦЕВ Купот сепак ќе го одигра во Струмица

„Струмица Никоб“ првиот натпревар од квалификациите во ЦЕВ К…

Окт 05, 2022 Вести

Македонскиот одбојкарски шампион „Струмица Никоб“ првиот натпревар од квалификациите во ЦЕВ Купот, сепак ќе го одигра на домашен терен. Со оглед на т...

Во Босилово и Бориево ќе се градат бетонски одводен канал

Во Босилово и Бориево ќе се градат бетонски одводен канал

Окт 05, 2022 Вести

Како резултат на успешната соработка помеѓу општините Босилово (Македонија) и Грмен (Бугарија), преку програмата за прекугранична соработка, во наредн...

Бесплатни гинеколошки прегледи за жените од општина Василево

Бесплатни гинеколошки прегледи за жените од општина Василево

Окт 05, 2022 Вести

Следејќи го успешниот пример на работата на мобилните гинеколошки амбуланти низ различните општини во државата во текот на оваа година, Македонската а...

Децата од градинките „Детска радост“ со песна и игра на струмичкиот плоштад ја одбележаа Детската недела

Децата од градинките „Детска радост“ со песна и игра на стру…

Окт 05, 2022 Вести

Денеска на плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица беше разиграно, распеано, весело, се слушаше детскиот џагор. Околу 350 деца од предшколска возраст од Ј...

Пуштено во употреба новото повеќенаменско спортско игралиште во дворот на Домот на АРМ

Пуштено во употреба новото повеќенаменско спортско игралиште…

Окт 05, 2022 Вести

Струмица доби уште еден современ отворен спортски терен за сите љубители на спортските активности. Повеќенаменското спортско игралиште во дворот на Д...