Благодарност до помагателите на Црквата „Свети Петнаесет“

Сабота, 10 Јануари 2015

Благодарност до помагателите на Црквата „Свети Петнаесет“

Синоќа во Црквата „Свети Петнаесет Тивериополски Свештеномаченици“ во Струмица, отец Димитар Крцев, традиционално на третиот ден од Божиќ, организираше свечена вечера во чест на помогателите на реконструкцијата на новата фасада на Црквата.

По Божествената молитва и свечената вечера на голем број стопанственици, компании и граѓани им беа доделени посебни Благодарници. Вакви Благодарници беа доделени и на празникот Свети Петнаесет на 10-ти и 11-ти декември.

На свеченоста, освен бизнисмени, присуствуваа и претседателот на Советот на општина Струмица, Јосиф Христов, раководителите со медицинскиот персонал на Дневниот центар за прифат, третман и лекување на болести на зависност „Св. Елисавета” и Терапевската Заедница „Покров“ во Струмица, како и хорот „Свети Теофил Струмички“, под раководство на проф. Зоран Мазнејков, на кого им беа доделени исто така Благодарници.

Отец Димитар Крцев изрази голема благодарност до сите кои секојдневно и помагаат на Црквата, без кои, како што рече, нема да изгледа толку Божествена без овие спонзори, но и без верниците, кои со секојдневната посета на Храмот и со секоја запалена свеќа дават свој придонес за Светите Петнаесет.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Млад брачен пар има потреба од жена за чување деца

Млад брачен пар има потреба од жена за чување деца

Јан 17, 2021 Веб Билборд

Млад брачен пар од Струмица има потреба од жена за чување деца. Предност имаат кандидатки со завршено Педагошки факултет. Плата солидна. Подетални инф...

Некогашната скривница, која се користеше и како простор за регистрација на бракови од март ќе биде Уметничка галерија

Некогашната скривница, која се користеше и како простор за р…

Јан 13, 2021 Вести

Заврши реализацијата на проектот „Пренамена и адаптација на деловен простор во Уметничка галерија“. Пренамената се изврши на просторот под градскиот п...

УХМР: Особено студено време - ќе има локални врнежи кои речиси насекаде ќе бидат од снег

УХМР: Особено студено време - ќе има локални врнежи кои речи…

Јан 12, 2021 Вести

До изутрина количествата на воден талог за изминатите 24 часа на југоистокот надминуваа 40 л/м², а на повисоките планини има дополнителна снежна покри...

Жител на Борисово извршил обљуба врз 46-годишна струмичанка

Жител на Борисово извршил обљуба врз 46-годишна струмичанка

Јан 10, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

СВР Струмица информира дека вчера околу 16:00 часот во СВР Струмица, 46-годишна жителка на Струмица пријавила дека во куќа во село Борисово, сопствено...

Бутик „ИМИЏ-М“ бара деловна просторија – дуќан во градот Струмица

Бутик „ИМИЏ-М“ бара деловна просторија – дуќан во градот Стр…

Јан 10, 2021 Веб Билборд

Бутик „ИМИЏ-М“ бара деловна просторија – дуќан за продажба на гардероба во градот Струмица. Дуќанот да биде од минимум 60м². Понуди на телефон: 071/23...

Вечерва „онлајн“ концерт на солидарност кон оштетените во „Глобал“

Вечерва „онлајн“ концерт на солидарност кон оштетените во „Г…

Јан 10, 2021 Магазин

Струмичката гимназија „Јане Сандански“ од Струмица на почетокот од секоја нова година, заедно со некогашниот Младински совет го организираа традициона...

Нормализиран е сообраќајот на патниот правец Струмица – Радовиш

Нормализиран е сообраќајот на патниот правец Струмица – Радо…

Јан 09, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Сообраќајот на магистралниот пат А4 Струмица – Радовиш, кој поради сообраќајна незгода беше во прекин од 18:10 часот е нормализиран, информираат од АМ...

Сопственици на тезги од „Глобал“ повикуваат пожарот да не се користи за политички препукувања

Сопственици на тезги од „Глобал“ повикуваат пожарот да не се…

Јан 09, 2021 Вести

„Ги замолуваме политичките партии да не го користат пожарот во „Глобал“ да добиваат поени кај своите симпатизери и активисти зошто со тоа не ни помага...