Испечатете ја страната

Благодарност до помагателите на Црквата „Свети Петнаесет“

Сабота, 10 Јануари 2015

Благодарност до помагателите на Црквата „Свети Петнаесет“

Синоќа во Црквата „Свети Петнаесет Тивериополски Свештеномаченици“ во Струмица, отец Димитар Крцев, традиционално на третиот ден од Божиќ, организираше свечена вечера во чест на помогателите на реконструкцијата на новата фасада на Црквата.

По Божествената молитва и свечената вечера на голем број стопанственици, компании и граѓани им беа доделени посебни Благодарници. Вакви Благодарници беа доделени и на празникот Свети Петнаесет на 10-ти и 11-ти декември.

На свеченоста, освен бизнисмени, присуствуваа и претседателот на Советот на општина Струмица, Јосиф Христов, раководителите со медицинскиот персонал на Дневниот центар за прифат, третман и лекување на болести на зависност „Св. Елисавета” и Терапевската Заедница „Покров“ во Струмица, како и хорот „Свети Теофил Струмички“, под раководство на проф. Зоран Мазнејков, на кого им беа доделени исто така Благодарници.

Отец Димитар Крцев изрази голема благодарност до сите кои секојдневно и помагаат на Црквата, без кои, како што рече, нема да изгледа толку Божествена без овие спонзори, но и без верниците, кои со секојдневната посета на Храмот и со секоја запалена свеќа дават свој придонес за Светите Петнаесет.

Галерија

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Бројката на новозаразени со ковид-19 во Струмица повторно почна да расте, денеска 16 нови случаи, еден починат и три оздравени пациенти

Бројката на новозаразени со ковид-19 во Струмица повторно по…

Фев 27, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 3.816 тестирања, регистрирани се 721 нов случаj на ковид-19 од кои 16 во Струмица. Починале 7 лица, еден и во Стр...

СДСМ го заврши процесот на реевиденција: Над 80.000 граѓани го ажурирале своето членство

СДСМ го заврши процесот на реевиденција: Над 80.000 граѓани …

Фев 27, 2021 Вести

„СДСМ го заврши процесот на реевиденција и активна регистрација на членството усешно и во духот на демократските процеси. Над 80.000 членови се ажурир...

Извршена контрола во угостителски објект во Струмица кој работел по дозволеното време, се точел и алкохол на малолетници

Извршена контрола во угостителски објект во Струмица кој раб…

Фев 27, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

СВР Струмица информира дека синоќа околу полноќ, по претходна пријава, полициски службеници извршиле контрола во угостителски објект на улицата „Млади...

Претрес во Струмица поради непочитување на мерките за заштита од ковид-19

Претрес во Струмица поради непочитување на мерките за заштит…

Фев 27, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Синоќа околу 01:00 часот по полноќ, по претходна пријава и издадена судска наредба, полициски службеници од СВР Струмица извршиле претрес во домот на ...

Бутик „ИМИЏ-М“ отвора три работни места на различни позиции

Бутик „ИМИЏ-М“ отвора три работни места на различни позиции

Фев 27, 2021 Веб Билборд

Бутик „ИМИЏ-М“ од Струмица има потреба од продавачка, девојка за примање на „онлајн“ нарачки и момче фотомодел за промоција на машка облека. Пријавува...

Струмица ја чествуваше 17-годишнината од трагичната смрт на претседателот Борис Трајковски

Струмица ја чествуваше 17-годишнината од трагичната смрт на …

Фев 26, 2021 Вести

Пред споменикот „Македонија“, родната Струмица на претседателот Борис Трајковски ја одбележа 17-годишнината од загинувањето во трагичната авионска нес...

Жителите на Старо Коњарево повторно го спречија „шумското стопанство“ да пробива пат за сеча и транспорт на дрва над селото

Жителите на Старо Коњарево повторно го спречија „шумското ст…

Фев 25, 2021 Вести

Вчера жители на селото Старо Коњарево, општина Ново Село, на падините на Беласица кај месноста „Дебел бук“, ги спречија работниците на ЈП „Национални ...

При крај е изградбата на мостот на реката Турија помеѓу селата Просениково и Сарај

При крај е изградбата на мостот на реката Турија помеѓу села…

Фев 25, 2021 Вести

Изградбата на мостот на реката Турија меѓу населените места Просениково – Сарај, е во завршна фаза. Новиот мост направен по највисоки стандарди е со д...