Тренерите ги кажаа своите очекувања за претстојното фудбалско дерби во Струмица

Петок, 17 Август 2018

Во најава на градското дерби помеѓу струмичките фудбалски прволигаши Академија Пандев и Беласица кој ќе се игра во недела во рамките на второто коло на Првата МФЛ, тренерите на двата клубови ги кажаа своите претпоставки и очекувања за натпреварот за ТВ Канал ВИС.

И двата тренери, исто како и нивните тимови очекуваат добар натпревар и се надеваат дека стадионот Младост во недела попладнето ќе биде полн. Тие исто така очекуваат победа за своите тимови, сепак според стратегот на Беласица, Живковиќ, желбата за победа и оној тим кој ќе направи помалку грешки ќе решава за дербито.

Тренерот на Пандевци, Југослав Тренчовски верува дека Беласица е фаворит и имаат мала предност бидејќи новите засилувања на сино-белите - Балдовалиев, Милушев, Вујанац, Ташев се со прволигашко искуство, а од друга страна пак Академија Пандев се соочува со мали проблеми во тимот.

„Беласица е благ фаворит за меѓусебниот натпревар. Според мене се во мала предност бидејќи играат на домашен терен, а и искуството е на нивна страна. Имињата Балдовалиев, Милушев, Вујанац, Ташев доволно зборуваат колкаво прволигашко искуство имаат. За разлика од нив ние се соочуваме со мали проблеми. Костов и Мишов се надвор од тимот заради повреди, Стоилов и Иванов имаат вирус, но ќе се обидеме да ги искористиме. Се надевам дека и Стојков ќе стекне право на настап“ - рече Тренчовски за ВИС Спорт.

Новиот тренер на Беласица пак, србинот Марјан Живковиќ очекува неговиот тим да биде подобар во однос на мечот од првото коло во кое загубија од Победа Прилеп со разлика од 1:0, но сепак смета дека Беласица сè уште е тим во фаза на подготовки и се привикнува на новиот тренер. Единствен проблем за сино-белите е повредениот Стојков, а во другите Живковиќ има потполна доверба.

„Очекувам мојата екипа да биде подобра во однос на мечот од првото коло, а дали тоа ќе биде доволно за победа, искрено се надевам дека ќе биде, но нема да е катастрофа и ако не го добиеме тој меч. Ние сме тим кој се уште е во фаза на „подготовка и селекција“, тим кој привикнува на потребите на новиот тренер и тоа никогаш не оди толку лесно и брзо“ - вели Живковиќ за ТВ Канал ВИС.

Влезот на овој натпревар од ФК Беласица известуваат дека ќе биде слободен за жените и децата. Исто така, управата на стадионот сите трибини на стадионот ќе ги отвори за гледачите.

„Како и да е мора да прифатиме дека сме подготвени за натпреварот. Се надевам ќе одиграме дисциплинирано и без големи емоции. Ова се однесува пред сè за младите играчи кои секако ќе добијат поддршка од искусните Пандев, Стојков и Илиев. За победникот ќе одлучува моменталната инспирација и моменти на некои поединци кои ќе го покажат својот талент. Посакувам полн стадион и љубителите после натпреварот да заминат задоволни и да се зборува дека Струмица навистина заслужува вакво дерби кое треба да биде традиционално“ - изјави стратегот на Беласица, Југослав Тренчовски.

Градското дерби кое се очекува да го наполни стадионот и да приреди добар натпревар за публиката ќе се игра со почеток во 17:00 часот во недела, 19 август на стадионот Младост во Струмица, каде што Академија Пандев ќе ѝ гостува на новајлијата во Првата лига, Беласица, а карти за натпреварот може да се купат по цена од 100 денари во игротеката „Пиндолино“ која е во склоп на стадионот „Младост“.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Занаетчиите, односно физичките лица кои вршат самостојна дејност ќе добиваaт финансиска помош од 17.410 денари месечно

Занаетчиите, односно физичките лица кои вршат самостојна деј…

Окт 26, 2020 Вести

На денешната седница Владата го утврди текстот на Предлог законот за финансиска поддршка на физички лица кои вршат самостојна дејност погодени од здра...

Денеска во Струмица повеќе оздравени пациенти – 16, а шест нови случаи со ковид-19

Денеска во Струмица повеќе оздравени пациенти – 16, а шест н…

Окт 26, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од 737 тестирање, 247 нови случаи на ковид-19 во Македонија, од кои 6 тестирани преку Центарот за јавно здравје во Струмица. 16 пациенти од Струмица с...

Струмичанецот Борче Хаџиев е нов директор на Бирото за јавни набавки

Струмичанецот Борче Хаџиев е нов директор на Бирото за јавни…

Окт 26, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Струмичанецот Борче Хаџиев, кој досега ја извршуваше функцијата директор на Фонд за осигурување на депозити, е разрешен од ова функција и е именуван з...

Во Струмица 32 новозаразени, во Македонија во едно деноноќие починале 22 пациенти од ковид-19

Во Струмица 32 новозаразени, во Македонија во едно деноноќие…

Окт 25, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 1901 тестирања, регистрирани се 561 нови случаи на ковид-19, од кои 32 и во Струмица. Најмногу во Скопје 271 лице...

Пораз на „Академија Пандев“ на гости кај „Македонија ЃП“

Пораз на „Академија Пандев“ на гости кај „Македонија ЃП“

Окт 25, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Пораз од 3:1 на струмичкиот прволигаш „Академија Пандев“ во првенствениот натпревар на гостински терен од екипата на „Македонија Ѓорче Петров“. Стреле...

29 новозаболени со ковид-19 во Струмица

29 новозаболени со ковид-19 во Струмица

Окт 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1524 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19. Преку Центарот за јавно здравје во Струмица регистри...

Првиот спрат од новото крило на струмичката болница со 100 легла ќе биде наменет за лекување на ковид пациенти од југоистокот

Првиот спрат од новото крило на струмичката болница со 100 л…

Окт 24, 2020 Вести

„Разговаравме како постепено да се подготви дел од новото крило на болницата, кое е што е целосно опремено со кревети и со централен довод на кислород...

Ковид статистика за петок: 23 нови случаи во Струмица, еден починат и 10 оздравени пациенти

Ковид статистика за петок: 23 нови случаи во Струмица, еден …

Окт 23, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Според денешното соопштение од Министерството за здравство, во последните 24 часа од направените 2367 тестирања, регистрирани се 518 нови случаи на ко...