Тренерите ги кажаа своите очекувања за претстојното фудбалско дерби во Струмица

Петок, 17 Август 2018

Во најава на градското дерби помеѓу струмичките фудбалски прволигаши Академија Пандев и Беласица кој ќе се игра во недела во рамките на второто коло на Првата МФЛ, тренерите на двата клубови ги кажаа своите претпоставки и очекувања за натпреварот за ТВ Канал ВИС.

И двата тренери, исто како и нивните тимови очекуваат добар натпревар и се надеваат дека стадионот Младост во недела попладнето ќе биде полн. Тие исто така очекуваат победа за своите тимови, сепак според стратегот на Беласица, Живковиќ, желбата за победа и оној тим кој ќе направи помалку грешки ќе решава за дербито.

Тренерот на Пандевци, Југослав Тренчовски верува дека Беласица е фаворит и имаат мала предност бидејќи новите засилувања на сино-белите - Балдовалиев, Милушев, Вујанац, Ташев се со прволигашко искуство, а од друга страна пак Академија Пандев се соочува со мали проблеми во тимот.

„Беласица е благ фаворит за меѓусебниот натпревар. Според мене се во мала предност бидејќи играат на домашен терен, а и искуството е на нивна страна. Имињата Балдовалиев, Милушев, Вујанац, Ташев доволно зборуваат колкаво прволигашко искуство имаат. За разлика од нив ние се соочуваме со мали проблеми. Костов и Мишов се надвор од тимот заради повреди, Стоилов и Иванов имаат вирус, но ќе се обидеме да ги искористиме. Се надевам дека и Стојков ќе стекне право на настап“ - рече Тренчовски за ВИС Спорт.

Новиот тренер на Беласица пак, србинот Марјан Живковиќ очекува неговиот тим да биде подобар во однос на мечот од првото коло во кое загубија од Победа Прилеп со разлика од 1:0, но сепак смета дека Беласица сè уште е тим во фаза на подготовки и се привикнува на новиот тренер. Единствен проблем за сино-белите е повредениот Стојков, а во другите Живковиќ има потполна доверба.

„Очекувам мојата екипа да биде подобра во однос на мечот од првото коло, а дали тоа ќе биде доволно за победа, искрено се надевам дека ќе биде, но нема да е катастрофа и ако не го добиеме тој меч. Ние сме тим кој се уште е во фаза на „подготовка и селекција“, тим кој привикнува на потребите на новиот тренер и тоа никогаш не оди толку лесно и брзо“ - вели Живковиќ за ТВ Канал ВИС.

Влезот на овој натпревар од ФК Беласица известуваат дека ќе биде слободен за жените и децата. Исто така, управата на стадионот сите трибини на стадионот ќе ги отвори за гледачите.

„Како и да е мора да прифатиме дека сме подготвени за натпреварот. Се надевам ќе одиграме дисциплинирано и без големи емоции. Ова се однесува пред сè за младите играчи кои секако ќе добијат поддршка од искусните Пандев, Стојков и Илиев. За победникот ќе одлучува моменталната инспирација и моменти на некои поединци кои ќе го покажат својот талент. Посакувам полн стадион и љубителите после натпреварот да заминат задоволни и да се зборува дека Струмица навистина заслужува вакво дерби кое треба да биде традиционално“ - изјави стратегот на Беласица, Југослав Тренчовски.

Градското дерби кое се очекува да го наполни стадионот и да приреди добар натпревар за публиката ќе се игра со почеток во 17:00 часот во недела, 19 август на стадионот Младост во Струмица, каде што Академија Пандев ќе ѝ гостува на новајлијата во Првата лига, Беласица, а карти за натпреварот може да се купат по цена од 100 денари во игротеката „Пиндолино“ која е во склоп на стадионот „Младост“.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија …

Ное 26, 2021 Вести

„Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица“, вака градоначалникот Костадин Костадинов ја зап...

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Ное 25, 2021 Маркетинг

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак! Купи една и дoбиј ооогромен попуст на втората перница. Изберете модели од асортиманот на D...

Вашиот омилен производ од „РАЗНОПРОМЕТ АС“ овој викенд за неповторлива цена

Вашиот омилен производ од „РАЗНОПРОМЕТ АС“ овој викенд за не…

Ное 25, 2021 Маркетинг

Во петок и сабота (26 и 27 ноември), во Продажниот салон на „РАЗНОПРОМЕТ АС“ – „Black Weekend“... Големо намалување на 4...

СООПШТЕНИЕ за прекин и пренасочување на сообраќајот на локалниот пат Ново Владевци – Старо Владевци

СООПШТЕНИЕ за прекин и пренасочување на сообраќајот на локал…

Ное 25, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Поради изведување на градежни работи на локалниот пат Ново Владевци – Старо Владевци, во периодот од петок, 26.11.2021 година во 07:00 часот наут...

ГОЛЕМО НАМАЛУВАЊЕ на секое парче мебел во „СВИБ-МЕБЕЛ“

ГОЛЕМО НАМАЛУВАЊЕ на секое парче мебел во „СВИБ-МЕБЕЛ“

Ное 25, 2021 Маркетинг

Во четврток, петок и сабота во Продажно-изложбениот салон на „СВИБ-МЕБЕЛ“ во Струмица, кој се наоѓа кај Рекеџиски мост, ГОЛЕМО НАМАЛУВАЊЕ на секо...

Од утре ќе се исплаќаат пензиите за месец Ноември

Од утре ќе се исплаќаат пензиите за месец Ноември

Ное 25, 2021 Вести

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец ноември 2021 година и го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување д...

Денеска се навршуваат три години од смртта на доајенот на македонскиот театар, струмичанецот Мите Грозданов

Денеска се навршуваат три години од смртта на доајенот на ма…

Ное 25, 2021 Вести

Денеска се навршуваат три години од смртта на големиот македонски драмски, телевизиски и филмски актер, струмичаненецот Мите Грозданов, кој почина на ...

Утре 6 часа прекин на електричната енергија во Ангелци

Утре 6 часа прекин на електричната енергија во Ангелци

Ное 24, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 25 ноември) од 09:00 до 15:00 часот без електрична енергија ќе останат дел од корисн...