Испечатете ја страната

Тренерите ги кажаа своите очекувања за претстојното фудбалско дерби во Струмица

Петок, 17 Август 2018

Во најава на градското дерби помеѓу струмичките фудбалски прволигаши Академија Пандев и Беласица кој ќе се игра во недела во рамките на второто коло на Првата МФЛ, тренерите на двата клубови ги кажаа своите претпоставки и очекувања за натпреварот за ТВ Канал ВИС.

И двата тренери, исто како и нивните тимови очекуваат добар натпревар и се надеваат дека стадионот Младост во недела попладнето ќе биде полн. Тие исто така очекуваат победа за своите тимови, сепак според стратегот на Беласица, Живковиќ, желбата за победа и оној тим кој ќе направи помалку грешки ќе решава за дербито.

Тренерот на Пандевци, Југослав Тренчовски верува дека Беласица е фаворит и имаат мала предност бидејќи новите засилувања на сино-белите - Балдовалиев, Милушев, Вујанац, Ташев се со прволигашко искуство, а од друга страна пак Академија Пандев се соочува со мали проблеми во тимот.

„Беласица е благ фаворит за меѓусебниот натпревар. Според мене се во мала предност бидејќи играат на домашен терен, а и искуството е на нивна страна. Имињата Балдовалиев, Милушев, Вујанац, Ташев доволно зборуваат колкаво прволигашко искуство имаат. За разлика од нив ние се соочуваме со мали проблеми. Костов и Мишов се надвор од тимот заради повреди, Стоилов и Иванов имаат вирус, но ќе се обидеме да ги искористиме. Се надевам дека и Стојков ќе стекне право на настап“ - рече Тренчовски за ВИС Спорт.

Новиот тренер на Беласица пак, србинот Марјан Живковиќ очекува неговиот тим да биде подобар во однос на мечот од првото коло во кое загубија од Победа Прилеп со разлика од 1:0, но сепак смета дека Беласица сè уште е тим во фаза на подготовки и се привикнува на новиот тренер. Единствен проблем за сино-белите е повредениот Стојков, а во другите Живковиќ има потполна доверба.

„Очекувам мојата екипа да биде подобра во однос на мечот од првото коло, а дали тоа ќе биде доволно за победа, искрено се надевам дека ќе биде, но нема да е катастрофа и ако не го добиеме тој меч. Ние сме тим кој се уште е во фаза на „подготовка и селекција“, тим кој привикнува на потребите на новиот тренер и тоа никогаш не оди толку лесно и брзо“ - вели Живковиќ за ТВ Канал ВИС.

Влезот на овој натпревар од ФК Беласица известуваат дека ќе биде слободен за жените и децата. Исто така, управата на стадионот сите трибини на стадионот ќе ги отвори за гледачите.

„Како и да е мора да прифатиме дека сме подготвени за натпреварот. Се надевам ќе одиграме дисциплинирано и без големи емоции. Ова се однесува пред сè за младите играчи кои секако ќе добијат поддршка од искусните Пандев, Стојков и Илиев. За победникот ќе одлучува моменталната инспирација и моменти на некои поединци кои ќе го покажат својот талент. Посакувам полн стадион и љубителите после натпреварот да заминат задоволни и да се зборува дека Струмица навистина заслужува вакво дерби кое треба да биде традиционално“ - изјави стратегот на Беласица, Југослав Тренчовски.

Градското дерби кое се очекува да го наполни стадионот и да приреди добар натпревар за публиката ќе се игра со почеток во 17:00 часот во недела, 19 август на стадионот Младост во Струмица, каде што Академија Пандев ќе ѝ гостува на новајлијата во Првата лига, Беласица, а карти за натпреварот може да се купат по цена од 100 денари во игротеката „Пиндолино“ која е во склоп на стадионот „Младост“.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Ленче Кукиќ сними видео спот на „Бисер“ - прва песна за „Гранд“

Ленче Кукиќ сними видео спот на „Бисер“ - прва песна за „Гра…

Јан 20, 2022 Магазин

Вечерва на YouTube каналот српската прпдукциска куќа Grand објави видео спот од првата песна на Ленче Кукиќ за ова продукција насловена „Бисер“. Авто...

Роденденот на вашето дете позабавен со декорациите на студиото „Петар Пан“ од Струмица

Роденденот на вашето дете позабавен со декорациите на студио…

Јан 20, 2022 Маркетинг

Студиото за декорација „Петар Пан“ од Струмица ги прави родендените на вашите деца поубави и позабавни, во ресторан или дома. Нека вашите п...

За утре ЕВН најавува шест часа прекин на електричната енергија во населбата Софилар

За утре ЕВН најавува шест часа прекин на електричната енерги…

Јан 20, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

ЕВН Македонија информира дека утре (петок, 21 јануари) од 09:00 до 15:00 часот ќе има прекин на електричната енергија во населбата Софилар, Струмица, ...

Четири комбиња од Струмица вршеле меѓународен превоз на патници без документација

Четири комбиња од Струмица вршеле меѓународен превоз на патн…

Јан 20, 2022 Вести

Полицијата синоќа при контрола на граничниот премин Табановце откри четири комбиња кои вршеле меѓународен превоз на патници без документација. Станува...

После крштевањето Исусово, денеска се слави Крстителот

После крштевањето Исусово, денеска се слави Крстителот

Јан 20, 2022 Магазин

Православните верници денеска го празнуваат Свети Јован Крстител. За Јован самиот спасител рекол дека е најголем меѓу родените од жена и дека до него...

Трајче Серафимовски по втор пат го фати Светиот крст во Струмица

Трајче Серафимовски по втор пат го фати Светиот крст во Стру…

Јан 19, 2022 Вести

28-годишниот Трајче Серафимовски од Струмица беше најбрзиот кој го фати Светиот крст во водите на базенот „Аквариус“ во Струмица. Трај...

Денеска се празнува Богојавление - Водици

Денеска се празнува Богојавление - Водици

Јан 19, 2022 Магазин

Православните верници денеска го слават Богојавление - Водици. Традицијата вели дека на денешен ден Свети Јован Крстител го крстил Исус Христос во&nb...

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Второто полугодие за основното и средното образование се одл…

Јан 17, 2022 Вести

Владата на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот на второто полугодие на учебнат...