Градскиот плоштад полн до последно место уште на првиот ден од СОФ 2018

Сабота, 18 Август 2018

Струмица седма година по ред го организира фестивалот на отворено - Струмица Опен Фестивал кој привлекува луѓе од цела држава и од странство. И оваа година Градот под Царевите Кули три дена ќе ужива во звуците на домашни, регионални и странски артисти, а првата вечер веќе го кажа своето.

Синоќа градскиот плоштад „Гоце Делчев“ каде што е големата сцена за овогодинашниот струмички отворен фестивал веќе беше пополнет до последно место. Како што можеше да се забележи за време на концертот на Владо Јаневски, целиот плоштад од бината до другиот крај беше пополнет со луѓе кои уживаа „слушајќи го срцето“.

Тридневниот Опен Фест вчера беше отворен од Тамара Тодевска која освен што ја освои публиката со „Тажна љубов, среќна песна“ и други изведби, на сцената ја доведе и својата 2-годишна ќерка Хана која пееше заедно со неа. „Некогаш и некаде“, „Чаирска романтика“, „Евергрин“ беа дел од песните со кои настапи чаирскиот романтичар, легендарниот Владо Јаневски кој како и секогаш ја расположи и распеа публиката.

По Тамара и Владо публиката пееше и со хрватската ѕвезда Тони Цетински кој изведе нови песни, но и неговите најпопуларни хитови и приреди незаборавна прва вечер, но заедно со него во еден момент, како изненадување на публиката настапи и младиот талентиран струмичанец Трајче Ѓоргиев и музичкиот уметник и професор од Радовиш, Петре Јованов.

После полноќ публиката „ја стресе земјата“ со белградското диџеј дуо Диволи и Маркворд кои исто така нивната најнова изведба вчера ја промовираа во Струмица, а по српското диџеј дуо, на својот домашен фестивал настапија и „нашата, а светска“, струмичката електронска дискографска куќа Пата Пата кои во доцните часови ја разиграа публиката и ја затворија незаборавната прва вечер на отворениот струмички фестивал.

Вечерва СОФ ќе го отворат Виктори Бенд и Либеро Бенд, а по нив на сцената на градскиот плоштад ќе застане српската поп пејачка Марија Шерифовиќ, па веднаш по неа Струмица ќе се забавува и со хитовите на една од најголемите и најпознати југословенски пејачки на сите времиња, Лепа Брена. Вториот ден од фестивалот ќе го затвори светскиот диџеј Афишал кој ја води оваа професија на сосема ново ниво. /К.Ѓ./

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Занаетчиите, односно физичките лица кои вршат самостојна дејност ќе добиваaт финансиска помош од 17.410 денари месечно

Занаетчиите, односно физичките лица кои вршат самостојна деј…

Окт 26, 2020 Вести

На денешната седница Владата го утврди текстот на Предлог законот за финансиска поддршка на физички лица кои вршат самостојна дејност погодени од здра...

Денеска во Струмица повеќе оздравени пациенти – 16, а шест нови случаи со ковид-19

Денеска во Струмица повеќе оздравени пациенти – 16, а шест н…

Окт 26, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од 737 тестирање, 247 нови случаи на ковид-19 во Македонија, од кои 6 тестирани преку Центарот за јавно здравје во Струмица. 16 пациенти од Струмица с...

Струмичанецот Борче Хаџиев е нов директор на Бирото за јавни набавки

Струмичанецот Борче Хаџиев е нов директор на Бирото за јавни…

Окт 26, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Струмичанецот Борче Хаџиев, кој досега ја извршуваше функцијата директор на Фонд за осигурување на депозити, е разрешен од ова функција и е именуван з...

Во Струмица 32 новозаразени, во Македонија во едно деноноќие починале 22 пациенти од ковид-19

Во Струмица 32 новозаразени, во Македонија во едно деноноќие…

Окт 25, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 1901 тестирања, регистрирани се 561 нови случаи на ковид-19, од кои 32 и во Струмица. Најмногу во Скопје 271 лице...

Пораз на „Академија Пандев“ на гости кај „Македонија ЃП“

Пораз на „Академија Пандев“ на гости кај „Македонија ЃП“

Окт 25, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Пораз од 3:1 на струмичкиот прволигаш „Академија Пандев“ во првенствениот натпревар на гостински терен од екипата на „Македонија Ѓорче Петров“. Стреле...

29 новозаболени со ковид-19 во Струмица

29 новозаболени со ковид-19 во Струмица

Окт 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1524 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19. Преку Центарот за јавно здравје во Струмица регистри...

Првиот спрат од новото крило на струмичката болница со 100 легла ќе биде наменет за лекување на ковид пациенти од југоистокот

Првиот спрат од новото крило на струмичката болница со 100 л…

Окт 24, 2020 Вести

„Разговаравме како постепено да се подготви дел од новото крило на болницата, кое е што е целосно опремено со кревети и со централен довод на кислород...

Ковид статистика за петок: 23 нови случаи во Струмица, еден починат и 10 оздравени пациенти

Ковид статистика за петок: 23 нови случаи во Струмица, еден …

Окт 23, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Според денешното соопштение од Министерството за здравство, во последните 24 часа од направените 2367 тестирања, регистрирани се 518 нови случаи на ко...